Bonton u teretani
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: Shutterstock
"OPROSTITE, vježbate li na ovoj spravi ili se samo odmarate?" - ovo je jedna od mojih omiljenih taktika u "borbi" za slobodnu spravu usmjerena protiv ljudi koji su teretanu odlučili pretvoriti u vlastiti dnevni boravak!
Kako biste maksimalno iskoristili svoje dragocjeno vrijeme koje ste odlučili investirati u sebe i svoje zdravlje, a da usput ne ometate i iritirate druge koji također vježbaju, pokušajte slijedite ovih 8 jednostavnih pravila kako bi vaš trening bio što sigurniji i učinkovitiji.
Pravilo po pravilo - da druge ne bih davio:
1. Učiti, učiti i samo učiti!
Od presudne važnosti za sigurno i učinkovito vježbanje je teorijsko znanje (pokušajte prikupiti što više novih, točnih i provjerenih informacija), koje uvijek treba predstavljati temelj na koji se kasnije lakše nadograđuje praktično iskustvo.
2. Vježbajte uz stručan nadzor!
Ako nemate iskustva u vježbanju, potreban vam je nadzor stručne osobe (profesor kineziologije, osobni fitness trener ili specijalist sportske rekreacije).
Početnicima bih obavezno preporučio kontinuirani nadzor, a povremeni za one iskusnije, koji iako godinama vježbaju možda još uvijek neke stvari rade krivo.To je važno zato što je nekad teško imati potpun i objektivan uvid u vlastitu tehniku vježbanja, kao što to može imati stručna osoba koja motri svaki vaš pokret.
Uvijek je daleko lakše na početku usvojiti pravilnu tehniku izvođenja neke vježbe nego naknadno ispravljati pogrešno naučenu (ili ako ste ju malo, po malo "kvarili").
3. Asistent ili trening partner?
Početnici kao i napredni vježbači mogu imati mnogo koristi od trening-partnera ili barem od povremene pomoći druge osobe, odnosno asistenta pri vježbanju.
Savjetujem vam da asistent uvijek bude neki iskusniji vježbač kojeg ćete zamoliti da vam pomogne. Pri tome pazite da ga ne ometate u njegovom treningu, te ga pokušajte "uloviti" u pauzi između dvije serije, a nikako tijekom izvođenja iste. Tako vam asistent osim nadzora i eventualnog konstruktivnog savjeta može pomoći i pri intenziviranju treninga i postizanju boljih rezultata ali i spriječiti neugodna iznenađenja, ako naprimjer precijenite vlastite sposobnosti te vas tako sačuvati od eventualnih ozljeda.
Trening partner obavlja sve gore navedeno kao i povremeni asistent ali za razliku od njega partner tijekom cijelog treninga naizmjenično vježba s vama. Ipak, potreban vam je pouzdan i odgovoran trening partner (i po mogućnosti s više iskustva u vježbanju) s kojim se trebate poklapati: u vježbačkim navikama, tjelesnim sposobnostima (snaga, izdržljivost), ciljevima vježbanja, "bioritmu" treninga, odnosno navikama svakodnevnog života. U protivnom vam on može biti veća smetnja nego korist (npr. dovoljno je da vaš trening partner tijekom treninga ne zatvara usta pa da učinak vježbanja bude drastično smanjen).
4. Šutnja je zlato!
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Apsolutno je nepotrebno razgovarati tijekom izvođenja ponavljanja ili poticati na razgovor one koji trenutačno vježbaju jer tako osim što se narušava sigurnost i učinkovitost vježbanja to može biti krajnje dekoncentrirajuće i opasno.
Zato nemojte nakon završenih vježbi/serija ili između istih besciljno lutati po teretani već odmor radije iskoristite za koncentriranje na ostatak treninga i/ili istezanje, pazeći pritom da sebe ili druge ne izložite opasnosti ili uznemiravanju. Također nemojte se naslanjati na sprave i neke pokretne dijelove sprava ali ni stajati preblizu i "zuriti" u drugog dok vježba ili se pak "muvati" i prolaziti neposredno ispred nekog tko je pod trenažnim opterećenjem - to može smetati i onim najiskusnijima!
5. Prvo rad, a potom zabava!
Dolazak u fitness centar trebao bi zadovoljiti našu potrebu za tjelesnom aktivnošću, a ne za druženjem. Ipak moguće je spojiti i jedno i drugo ali ne u isto vrijeme već prije ili poslije treninga (npr. teretana u kafiću), jer vam pravilno, sigurno i učinkovito vježbanje uvijek mora biti prioritet.
Nastojte ne biti sebični te zauzimati sprave i opremu za vježbanje da bi ste se na njima odmarali ili bespotrebno produžavali vrijeme boravka na istima bilo s besmisleno dugim serijama ili predugim odmorima između njih.
Osim toga primijetio sam da 80 posto vježbača prosto obožava vježbati neposredno ispred stalka za utege (za bučice i dvoručne utege - šipke s pločama), iako time ne samo da onemogućavaju ostale koji žele prići i uzeti druge slobodne utege, već si tako otežavaju i vlastiti trening, jer ih drugi ometaju dok se pokušava provući između njih i stalka.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
6. Pospremajte za sobom!
Nakon uporabe nemojte ostavljati naokolo razbacane bučice, šipke, ploče utega i ostalu trenažnu opremu već ih vratite na za to predviđeno mjesto kako ne bi zakrčili prostor za vježbanje, ali da bi ih i drugi nesmetano mogli koristiti.
Po završetku vježbanja uvijek treba rasteretiti osovinu utega (šipku ili spravu) od ploča utega koje ste koristili, te ih odložiti na stalke ili druga za to predviđena mjesta.
7. Čistoća je pola zdravlja!
Iako smo odgojem svi trebali usvojiti barem osnovna pravila o higijeni mnogi na žalost to ne znaju ili ih pak "zaborave" primijeniti tijekom boravka u fitness centru.
Neophodno je koristiti čistu sportsku obuću i odjeću tijekom vježbanja ali i ručnik - kako se još netko ne bi okupao "u znoju tijela vašeg"! Također ako spravu uprljamo znojem ili na neki drugi način, neka vam ne bude teško da je očistite za sobom - što je pogotovo važno na spravama za aerobno vježbanje!
8. Izbjegnite gužvu!
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Ne preporučujem vam da trenirate tijekom najveće "špice" u vašoj teretani, jer osim "gužvanja" s ostalim članovima i čekanja na spravu također drastično smanjujete intenzitet vježbanja i učinkovitost treninga, te se možete lakše i povrijediti – pogotovo ako ste se predugo "hladili", a potom naglo nastavili s vježbanjem.
Stoga pokušajte razmisliti o sljedećim opcijama: odabiru druge, jednako kvalitetne, ali manje posjećene teretane ili promjenom termina treninga u postojećoj.
Možda vam je najbolje probati trenirati u jutarnjim satima, prije svih ostalih dnevnih obaveza koje vas mogu iscrpiti, jer je tijelo ujutro najodmornije, pa će i efekt treninga biti veći a nakon vježbanja će te se sigurno osjećati bolje i spremnije krenuti u "nove pobjede".
Čovjek je biće navike pa ako vam se u početku teško priviknuti na jutarnje treninge i čini vam se kako ne može podnijeti fizička opterećenja kao u poslijepodnevnim satima, razlog je samo usvojena navika. Sve je stvar discipline te se pokušajte nekako prisiliti, jer je i promjena termina vježbanja samo još jedna u nizu navika koju je moguće usvojiti već nakon tjedan-dva.
Izvor: building-body
Ovo je .
Homepage nacije.
ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom
Želite raditi na Indexu? Prijavite se Pročitajte još
Učitavanje komentara