Upala mišića nije dokaz da si ‘razvalio’ na treningu. Treneri objašnjavaju zašto

TIJELO reagira kako bismo znali kada smo došli do kraja svojih mogućnosti i kada bismo trebali stati. Jedan od najčešćih signala koji se javlja kad počnemo s novim sportom ili fizičkom aktivnošću jest pojava upale mišića, onaj intenzivan, neugodan bol koji nam sljedeći dan otežava svaki pokret. Možda ste čuli da je vježbanje unatoč upali mišića dobro i potrebno, no je li to doista tako? Kondicijski treneri i stručnjaci odlučili su razjasniti ovo pitanje.
Koje su moguće posljedice vježbanja s upalom mišića?
Iako je vježbanje s upalom mišića posebno neugodno, treneri se slažu da samo po sebi nije štetno. Međutim, ističu i neke moguće posljedice takve odluke.
Jedna od njih je značajan pad učinkovitosti tijekom tog treninga. Mišićna snaga može biti smanjena, pa trening možda neće biti toliko uspješan ili zadovoljavajući. Osim toga, u određenim situacijama može doći do povećanog rizika od ozljeda zbog ukočenosti koju upala mišića uzrokuje. Može se dogoditi da promijenite tehniku izvođenja vježbi, čime dodatno povećavate rizik od ozljede.
Kad je bol posebno jak, preporučuje se ipak usporiti. Naime, vježbanjem u takvom stanju može se usporiti oporavak mišića i njihova prilagodba na nove napore. Također, moguće je da se pogoršaju mikrolezije u mišićima i da bol potraje dulje nego inače.
Što savjetuju stručnjaci?
Kao što smo već naveli, upala mišića jedan je od načina na koji nam tijelo pokušava nešto poručiti. Poruka je često ta da tijelo još nije spremno za toliku razinu napora ili da pokreti nisu bili pravilno izvedeni. Zato je jedan od ključnih savjeta stručnjaka: slušajte svoje tijelo. U mnogim slučajevima bolje je odmoriti se nego prenaprezati mišiće i tetive.
Ako osjećate da upala mišića nije previše ozbiljna, ali vam ipak stvara nelagodu, preporučuje se da smanjite intenzitet sljedećih treninga. Smanjenje opterećenja može vam pomoći da vježbate bez dodatnog oštećenja mišića, ali i da potaknete cirkulaciju i tako ubrzate oporavak. U tome posebno mogu pomoći lagane aktivnosti poput hodanja, istezanja ili drugih oblika blagih vježbi za oporavak, oni su ključni za smanjenje upale mišića.
Ako pak osjetite izrazito jaku bol ili ako ona traje dulje nego što je uobičajeno, moguće je da nije riječ o klasičnoj upali mišića, već o ozbiljnijem problemu. U tom slučaju najbolje je obratiti se stručnjaku koji će znati utvrditi što je problem i preporučiti odgovarajuće liječenje.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati