Najbolje doba dana za vježbanje ako želite sniziti kolesterol, prema stručnjacima

SAZNANJE da imate povišeni kolesterol može biti zabrinjavajuće, ali i poticajno za promjenu navika. Redovita tjelovježba jedna je od najučinkovitijih mjera, pomaže u snižavanju "lošeg" LDL kolesterola i povećava "dobar" HDL. No mnogi se pitaju, postoji li idealno doba dana za vježbanje kako bi se postigli najbolji rezultati?
Novinari portala Eating Well razgovarali su s kardiologom, dijetetičarkom i trenericom. Njihov je zaključak jasan: univerzalno najbolje vrijeme ne postoji, ali postoji ono koje je za vas najodrživije.
Postoji li idealno doba dana?
Ne postoji jedinstven znanstveni odgovor na pitanje kada je najbolje vježbati za snižavanje kolesterola, ujutro, poslijepodne ili navečer. Ipak, neka istraživanja daju blagu prednost jutarnjoj tjelovježbi.
Kardiolog dr. Aaron Feingold objašnjava da naš unutarnji tjelesni sat, tzv. cirkadijani ritam, utječe na metabolizam masti. Kolesterol se najviše stvara noću, a jutarnja tjelovježba može prekinuti taj ciklus i potaknuti rast HDL kolesterola. Jedna je studija pokazala da su osobe koje vježbaju ujutro imale niže razine LDL-a te manji rizik od bolesti srca i moždanog udara.
S druge strane, vježbanje u poslijepodnevnim ili večernjim satima također ima prednosti. Prema sportskoj dijetetičarki Marie Spano, tada je osjetljivost na inzulin veća, što pomaže organizmu učinkovitije ukloniti masnoće iz krvi. Jedna je studija pokazala da kasniji treninzi smanjuju inzulinsku rezistenciju za čak 25 %, a to je izravno povezano s nižim kolesterolom.
No bez obzira na doba dana, svi stručnjaci naglašavaju: dosljednost je najvažnija. Najbolje vrijeme za vježbanje je ono koje odgovara vašem ritmu i kojeg se možete redovito držati.
Prednosti jutarnjeg vježbanja
Jutarnje vježbanje donosi brojne koristi. Trenerica Amanda Katz ističe da je ujutro manje ometanja, rjeđe ćete preskočiti vježbanje zbog drugih obaveza. Također, jutarnja aktivnost često dovodi do zdravijih odluka tijekom dana, primjerice pri izboru obroka.
Dr. Feingold dodaje kako jutarnji treninzi poboljšavaju osjetljivost na inzulin i odvijaju se u vrijeme prirodno povišenih razina hormona rasta i testosterona, što potiče bolji metabolizam i jača mišiće.
Zašto vježbati poslijepodne ili navečer?
Nakon radnog dana, tjelovježba može poslužiti kao izvrsno sredstvo za opuštanje i oslobađanje od stresa. Kasniji treninzi doprinose boljem snu, a to je važno jer loš san i kronični stres povećavaju razinu kortizola, hormona koji može negativno utjecati na razinu masnoća u krvi.
Tijekom poslijepodneva tijelo je u boljem tjelesnom stanju, temperatura je viša, što može poboljšati izvedbu i omogućiti intenzivniji trening. Time se dodatno potiče rast "dobrog" HDL kolesterola.
Kako započeti?
Ako želite uključiti tjelovježbu u svakodnevicu, stručnjaci preporučuju najmanje 150 minuta umjerene aktivnosti tjedno, primjerice, 30 minuta pet dana u tjednu. Najvažnije je da vježbate redovito i da odaberete aktivnost u kojoj uživate. To može biti hodanje, vožnja bicikla, plivanje ili vježbe snage.
Za dodatnu motivaciju, planirajte treninge unaprijed, vježbajte s prijateljem ili angažirajte trenera. I uvijek imajte na umu zašto ste krenuli, osim nižeg kolesterola, dobit ćete više energije, jače tijelo i bolje zdravlje.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati