Želite zdravija crijeva? Ovih osam napitaka preporučuju nutricionistice

ZDRAVLJE crijeva puno je više od izbjegavanja povremenih želučanih tegoba. Ono je temelj snažnog imuniteta i bolje probave, a stručnjaci vjeruju da utječe čak i na raspoloženje. Tajna se ne krije samo u hrani koju jedete, već i u napitcima koje pijete. Stručnjaci su za portal Health izdvojili nekoliko napitaka bogatih probioticima, vlaknima i protuupalnih sastojaka koji će pomoći na putu do zdravijeg i sretnijeg mikrobioma.
Kefir
Kefir je fermentirani mliječni proizvod koji nastaje jedinstvenim procesom dvostruke fermentacije. "Jedna je fermentacija mliječnog šećera, laktoze, a druga je fermentacija kvasca s pomoću zrnaca kefira", objašnjava nutricionistica Toby Amidor. Ovaj proces stvara bioaktivne spojeve koji, prema istraživanjima, pomažu u borbi protiv štetnih mikroba u crijevima, ali i u ostatku tijela.
Kombucha
Ovaj popularni gazirani i fermentirani čaj sadrži žive probiotike koji obogaćuju crijevni mikrobiom. Također je bogat antioksidansima koji se bore protiv upalnih procesa u tijelu.
"Fermentacijom u kombuchi nastaju masne kiseline koje smanjuju upale, ali i vitamini B skupine te enzimi zaslužni za jačanje imuniteta", ističe nutricionistica Amy Goldsmith. Prilikom kupnje birajte one s manjim udjelom dodanog šećera.
Sok od cikle
Sok od cikle obiluje nitratima koji potiču cirkulaciju, pa tako i protok krvi u probavnom sustavu. "To može podržati zdravu probavu, pomoći kod sporih crijeva i smanjiti upale", kaže nutricionistica Maria Lucey.
Cikla sadrži i polifenole, vlakna te betain, spojeve koji doprinose zdravlju jetre, ključnog organa za zdrava crijeva. Ako vam zemljani okus ne odgovara, pomiješajte ga sa svježim sokom od naranče ili jabuke.
Sok od suhih šljiva
Samo jedna čaša sto postotnog soka od suhih šljiva sadrži oko četiri grama vlakana, ključnih za zdravlje probave. Dokazano je da ovaj napitak prirodno sprječava i ublažava zatvor zahvaljujući kombinaciji vlakana i sorbitola, prirodnog šećernog alkohola.
Čaj od đumbira
Čaj od đumbira potiče probavu i pokretljivost crijeva, što može pomoći u regulaciji svakodnevnog pražnjenja. "Njegova prirodna protuupalna svojstva umiruju probavni trakt i smanjuju nadutost", kaže nutricionistica Whitney Stuart. Najbolje od svega je što ga je nevjerojatno lako pripremiti – samo prelijte svježi đumbir vrućom vodom.
Napitak od jabučnog octa
Iako napitak od jabučnog octa možda ne zvuči primamljivo, njegove dobrobiti vrijedi isprobati. Octena kiselina podržava probavne enzime i potiče razgradnju hrane. Pomiješan s vodom i malo meda, može pomoći u regulaciji želučane kiseline, stvarajući okruženje pogodno za razvoj dobrih bakterija, piše Health.
Čaj od mente
Ovaj umirujući klasik čini čuda za vaša crijeva. Poznat je po sposobnosti opuštanja mišića probavnog sustava, što može ublažiti simptome sindroma iritabilnog crijeva (IBS), probavne smetnje i nadutost. Osvježavajući okus čini ga savršenim napitkom nakon obroka.
Zlatno mlijeko s kurkumom
Zlatno mlijeko, napitak s kurkumom, izvrsno je za zdravlje crijeva. Kurkuma sadrži kurkumin, snažan spoj poznat po protuupalnim i antioksidativnim svojstvima. Te kvalitete pomažu umiriti probavni sustav i podržati njegovu funkciju. Lako ga je napraviti kod kuće koristeći kurkumu u prahu, mlijeko po izboru i začine poput cimeta ili đumbira.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati