IAKO se ova tema još uvijek istražuje, glavna briga u vezi s uporabom sintetičkih kemikalija zvanih parabeni je to da mogu poremetiti razinu hormona u tijelu. To ih čini potencijalnim pokretačima endokrinih poremećaja, što znači da mogu oponašati učinke hormona i stoga promijeniti način na koji ih tijelo proizvodi.
Parabeni se nalaze u raznim proizvodima za osobnu njegu koje ljudi svakodnevno koriste, poput losiona, krema za sunčanje, sredstava za čišćenje, paste za zube i šminke.
Najbolji način da ih izbjegnete je korištenje manje kozmetike i kozmetičkih proizvoda općenito, kao i prelazak na robne marke bez parabena kad god je to moguće.
Parabeni su kemikalije koje se obično koriste kao konzervans u kozmetici, kozmetičkim proizvodima, a rjeđe u hrani i lijekovima. Glavni razlog zašto se dodaju kozmetici i drugim proizvodima je to što sprječavaju rast potencijalno štetnih bakterija, gljivica i plijesni.
Konzervansi poput parabena također povećavaju rok trajanja proizvoda, čineći ih isplativijima za proizvodnju. Parabeni su tehnički obitelj srodnih, sintetičkih (umjetnih) kemikalija, a često se nekoliko njih koristi u kombinaciji kako bi imali najviše učinaka. Vrste koje ćete najčešće pronaći u kozmetičkim proizvodima i hrani uključuju: metilparaben, propilparaben, butilparaben, etilparaben, izobutilparaben i izopropilparaben.
Parabeni se mogu naći u nekim od sljedećih proizvoda:
Na temelju najnovijeg istraživanja neki stručnjaci nagađaju da bi te kemikalije mogle pridonijeti problemima s reprodukcijom, a postoji i mogućnost da budu štetni za trudnice jer mogu dospjeti u krvotok i utjecati na fetus i porod.
Kao što članak objavljen u časopisu Scientific American objašnjava: "Parabeni oponašaju estrogen vežući se za receptore estrogena na stanicama. Istraživanja su pokazala da priljev estrogena izvan normalnih razina može u nekim slučajevima potaknuti reakcije poput povećanja diobe stanica dojke i rasta tumora."