POSLJEDNJIH nekoliko godina vrijedi pravilo da od 1. studenog svjetla na automobilima u prometu moraju biti upaljena danju.
I tako sve do zadnjeg dana ožujka, što je definirano člankom 102. Zakona o sigurnosti prometa na cestama. Prema tom članku, u spomenutom razdoblju potrebno je za vrijeme vožnje danju imati upaljena dnevna ili kratka svjetla. Na motociklima i mopedima u vožnji svjetla moraju biti upaljena tijekom cijele godine, u protivnom riskirate plaćanje kazne od 30 eura.
Nešto više od deset godina je prošlo otkako je zakonska regulativa natjerala autoindustriju na ugradnju dnevnih svjetala. Većina ih danas ima dnevna svjetla u LED tehnologiji, dok oni stariji i jeftinije izvedbe kao dnevna svjetla koriste maglenke.
Ovdje je bitno napomenuti da u dnevna svjetla ne ulaze stražnja svjetla, kao ni rasvjeta ploče s instrumentima. Stoga u uvjetima slabije vidljivosti obavezno uključite glavna svjetla kad se uključuje i stražnje signalno osvjetljenje.
Ako vozite noviji i opremljeniji automobil sa "senzorom svjetla", jedino morate provjeriti je li funkcija uključena. Ako vozite stariji automobil bez dnevnih svjetala, što je na našim cestama gdje je vozni park sve stariji i najčešća pojava, morate imati upaljena kratka ili glavna svjetla.
Članak 106. Zakona kaže da vozač za osvjetljavanje ceste u pravilu koristi duga svjetla. Kratka svjetla se koriste samo u uvjetima kad je moguće zasljepljivanje drugih sudionika u prometu, uključujući pješake, životinje i sl., odnosno kad su drugi sudionici na razmaku manjem od 200 m. I ovdje kršitelju zakona prijeti kazna od 30 eura.
U uvjetima magle na vozilu moraju biti upaljena kratka svjetla ili svjetla za maglu, ili oba istodobno. Prednje maglenke su bijele ili žute boje, a stražnja je crvena. Za kršenje članka 108. kazna je također 30 eura.