Jesu li bebe koje su rođene veće zbilja mirniji i bolji spavači? Liječnici odgovorili
MEDICINSKI stručnjaci općenito smatraju da je novorođenče koje teži između četiri i četiri i pol kilograma veliko novorođenče, a sve iznad toga izrazito veliko novorođenče. "Postoji razlika između 'velike bebe' kad se razgovara među mamama i 'velike bebe' medicinski govoreći", primjećuje Elyanne Ratcliffe, pedijatrica u McMaster Children's Hospital u Hamiltonu.
Zapravo, liječnika možda ne brine praćenje dojenčadi od četiri i pol kilograma ili više, ali ideja o rađanju bebe te veličine još uvijek zabrinjava mnoge žene. Abigail Corbin, primalja iz Miltona, razumije zašto bi neke buduće mame mogle paničariti.
"Smatra se da što je beba veća, to ju je teže roditi", kaže ona, "ali to je zapravo samo jedan faktor među brojnima koji utječu na to kako će proteći porođaj."
Što uzrokuje rađanje velike bebe?
Brojni su čimbenici koji pridonose porođajnoj težini novorođenčeta većoj od prosječne, uključujući zdravlje majke, genetiku i način života. Gestacijski dijabetes tipa 2 također je čimbenik rizika. Visina žene, tip tijela i etnička pripadnost, kao i visina, tip tijela i etnička pripadnost oca djeteta također mogu utjecati na porođajnu težinu. Jednostavno rečeno, važni su geni roditelja.
"Stil života je faktor", kaže Corbin. "Ako ste u trudnoći jako dobili na težini, nije iznenađujuće da će vaše dijete biti veliko. Ali ponekad je to potpuno neobjašnjivo i veliko iznenađenje. Neke od najvećih beba koje sam vidjela rodile su žene za koje biste najmanje očekivali da će ih roditi."
Ratcliffe se slaže. "Odnosi između majčinih karakteristika, zdravlja fetusa i veličine novorođenčeta vjerojatno su složeniji od onoga što trenutno možemo zaključiti", kaže ona.
Je li s velikim bebama zapravo lakše?
Iako bismo mogli čuti, anegdotski, da su velike bebe manje izbirljive, da ranije savladavaju neke prekretnice i da bolje spavaju jer ne traže hranjenje tako često kao manja dojenčad, stručnjaci se slažu da ne postoje nikakvi znanstveni dokazi koji podržavaju ove tvrdnje.
Svaka beba je drugačija, kaže Ratcliffe. "Također je dobro biti svjestan razlike između uzročnosti i korelacije", dodaje ona.
Ratcliffe napominje da novorođenčad ima fizičku potrebu često jesti, bez obzira na to koliko su težili pri rođenju ili djeluju li mršavo ili bucmasto. "Dok ne postanu stariji, fiziološki ne mogu održavati razinu glukoze u krvi", kaže ona. "U ranom dijelu života također se moraju često hraniti kako bi ostali hidrirani."
Također bismo mogli uzeti u obzir činjenicu da veličina djece kako raste broj porođaja. Znajući to, razumno je pretpostaviti da se veće bebe često (iako ne uvijek) rađaju iskusnijim majkama. Ako iskustvo vodi do samopouzdanja i manje stresa kod novopečene majke, to bi mogao biti valjan faktor.
U konačnici, osobnost i razvoj bebe neće imati mnogo veze s njenom veličinom, a njena porođajna težina bit će odraz čimbenika unutar i izvan kontrole majki.