Suhi siječanj postao je in. Evo kako apstinencija od alkohola može pomoći tijelu
JESTE li čuli za suhi siječanj? Radi se o izazovu u kojem nakon proslave Nove godine ljudi dobrovoljno prestanu piti alkohol kako bi postali zdraviji, osvježeni, bistriji i, naravno, trjezniji.
Ovaj izazov počeo je još 2012. godine u organizaciji udruge Alcohol Change iz Velike Britanije, a do danas se proširio cijelim svijetom i odradilo ga je nekoliko milijuna ljudi. Prema nedavnoj anketi koju je odradio YouGov ove godine čak 14 posto Amerikanaca ima namjeru uključiti se u suhi siječanj.
Ovakav interes vjerojatno proizlazi i iz nedavnih istraživanja koja su pokazala da osobe koje popiju pet ili više alkoholnih pića tjedno mogu zbog toga izgubiti i do nekoliko godina života. Alkohol je daleko od benignog i sad se konačno počelo otvoreno sve više pričati o tome.
Zašto biste trebali sudjelovati u ovom izazovu?
Prema profesorici psihijatrije i biheviorizma na Sveučilištu North Dakota Sharon Wilsnack, ovo je odličan način za samoprocjenu koliko vam je alkohol stvarno važan.
“Možete li izdržati bez alkohola tjedan dana ili cijeli mjesec? I ako ne možete, zašto vam je to toliko teško? Koji je to poriv koji vas tjera na konzumaciju alkohola?”, pitanja su koja bi si svi trebali postaviti.
Žensko zdravlje može biti posebno ranjivo zbog konzumacije alkohola, no bez obzira na to, u zadnje vrijeme je evidentan trend povećanja konzumacije alkohola kod žena, dok se kod muškaraca smanjuje. Žensko tijelo teže apsorbira alkohol od muškog i treba mu više vremena da ga razgradi. Isto tako, alkohol povećava opasnost od dobivanja raka usta, grla, jetre, crijeva i dojki kod žena, upozorava Centar za kontrolu bolesti i prevenciju u SAD-u. Prema njemu, žene koje više piju također imaju povećani rizik od oštećenja mozga i srca nego muškarci. Prema istraživanju, alkohol je toliko veliki faktor u dobivanju raka da ga navedeni centar svrstava među četiri stvari kojih bi se trebali riješiti u 2020. godini.
Postoje li i koje su prednosti apstinencije?
Čak i mala stanka može napraviti razliku. Kod osoba koje redovito konzumiraju alkohol, a napravile su jednomjesečnu stanku, može se primijetiti pad pojedinih kemijskih stresora koji su povezani s dobivanjem i napretkom raka, pokazala je nedavno jedna studija. Ista studija je pokazala da se kod navedenih osoba kao rezultat apstinencije popravila krvna slika te regulirala težina i šećer. U jednom drugom istraživanju koje je provelo Sveučilište u Sussexu od osoba koje su sudjelovale u ovom izazovu čak 71 posto je navelo da im se poboljšao san, 67 posto je imalo više energije, 58 posto je izgubilo na kilaži, a kod 54 posto ispitanika se popravila koža. Iako osobama koje dugotrajno konzumiraju alkohol ovih 30 dana neće izbrisati sve negativne posljedice na organizam, osjetit će određene pomake na bolje poput manje glavobolja, slabije iritacije i anksioznosti i poboljšanja rada srca.
Ne mora biti sve ili ništa!
Iako je apstinencija odlična za poboljšanje zdravstvenog stanja, čak i smanjenje unosa alkohola može napraviti razliku. Cilj je da, ako već ne želite u potpunosti izbaciti alkohol iz dnevne rutine, pijete odgovornije i manje.
Probajte i s određenim trikovima da bi vam bilo lakše. Umjesto vinom, napunite čašu mineralnom vodom ili vodom s okusima. Objasnite ljudima s kojima se družite što vam je namjera i tražite njihovu potporu u ovom procesu. Izbjegavajte mjesta na kojima znate da će vas netko nuditi alkoholom ili da ćete vi sami pasti u napast.
Profesorica Wilsnack čak preporučuje i vođenje dnevnika tijekom siječnja kako biste lakše pratili obrasce ponašanja. Kad ste imali najveći poriv za alkoholom? Kad vam je i gdje najviše nedostajao? Jeste li tada bili sami ili u društvu? S kim ste bili? To su samo neka od pitanja o kojima možete voditi računa, a koja bi vam mogla pomoći u kontroliranju poriva.
Na kraju, ako i ne uspijete izdržati cijeli mjesec bez alkohola, nemojte se osjećati krivo. Uvijek se može dogoditi da vas neka situacija ponese. U slučaju da ne možete izdržati bez alkohola tjedan dana i ako vam to stvara velike probleme u svakodnevnom funkcioniranju, razmislite o tome da popričate s nekim jer je moguće da imate problem.