Majčino tijelo nakon više trudnoća zaredom: Od hormona do mišića trupa

SVAKA godina u kojoj nas Rihanna počasti svojim pojavljivanjem na Met Gali je važna, ali ove godine otišla je korak dalje - objavila je da je ponovno trudna.
Glazbenica i osnivačica brenda Fenty Beauty na crvenom je tepihu ponosno pokazala trudnički trbuščić u Marc Jacobs kostimu. Njezin partner, reper A$AP Rocky, kasnije je potvrdio sretnu vijest rekavši: „Vrijeme je da pokažemo ljudima što smo pripremali.”
Riječ je o njihovom trećem djetetu u tri godine - prvi sin Rza rođen je u svibnju 2022., a drugi dječak Riot u kolovozu 2023. Iako su vijesti radosne, postavlja se pitanje - što se zapravo događa s tijelom žene kada trudnoće dolaze jedna za drugom?
Stručnjaci preporučuju razmak između trudnoća
Prema službenim smjernicama britanskog NHS-a, roditeljima se preporučuje pričekati 18 do 24 mjeseca nakon poroda prije nove trudnoće. Ipak, američka studija pokazala je da čak 27% trudnoća nastaje unutar 18 mjeseci nakon prethodnog poroda. Medicinski stručnjaci objasnili su što točno takav razmak znači za žensko tijelo.
Slabi se i opterećuje zdjelično dno
Fizioterapeutkinja za zdravlje zdjelice Tiffany Sequeira objašnjava kako trudnoća znatno opterećuje mišiće zdjeličnog dna, koji podržavaju maternicu, mjehur i crijeva. „Ako su trudnoće preblizu, ti mišići nemaju dovoljno vremena za oporavak, što povećava rizik od prolapsa zdjeličnih organa, inkontinencije i boli u zdjelici”, navodi Tiffany.
Ove probleme mogu iskusiti i žene koje su rodile carskim rezom, jer opterećenje ne dolazi samo od poroda već i od nošenja i brige za djecu.
Trbušni mišići se teže oporavljaju
Tijelo tijekom trudnoće prolazi kroz čudo zvano diastasis recti - razdvajanje trbušnih mišića kako bi se napravilo mjesta za bebu. Kod trudnoća u kratkom razmaku, mišići se često ne stignu potpuno zatvoriti prije sljedeće trudnoće, što može dovesti do slabosti trupa, bolova u donjem dijelu leđa te bolova u zdjeličnom pojasu.
Bez ciljanog oporavka, simptomi se mogu pogoršati i dulje trajati.
Hormoni ostaju poremećeni dulje
Nakon poroda hormoni divljaju, a ako brzo ponovno zatrudnite, tijelo se možda nije ni stiglo vratiti u hormonalnu ravnotežu. Tiffany objašnjava da dojenje produžuje prisutnost hormona prolaktina, koji suzbija ovulaciju, pa je moguće začeti dok ste još u "postporođajnom" hormonalnom stanju. To dodatno opterećuje tijelo - emocionalno i fizički.
Ginekologinja Shazia Malik dodaje da to može utjecati i na proizvodnju mlijeka, ako žena zatrudni dok još doji.
Tjelesne zalihe hranjivih tvari se iscrpljuju
Tijelo između trudnoća treba vremena za obnavljanje zaliha željeza, kalcija i folata. Ako nova trudnoća nastupi prerano, može doći do anemije, problema s gustoćom kostiju i problema sa zubima. Hormonske promjene, dojenje i česta trudnoća dodatno troše te ključne tvari.
Dojke se mijenjaju i teže oporavljaju
Tijekom dojenja dojke prolaze kroz mnoge promjene - od stvaranja kolostruma do bolne napetosti zbog nakupljanja mlijeka. Kod trudnoća koje brzo slijede jedna za drugom tkivo dojki se ne stigne potpuno oporaviti, pa se povećava vjerojatnost za bolnu osjetljivost i izraženije opuštanje dojki.
„Tkiva se stalno rastežu i skupljaju bez dovoljno vremena za oporavak,” pojašnjava dr. Malik.
Tijelo žene je čudesno - sposobno podnijeti nevjerojatne promjene. No ako razmišljate o trudnoći u kratkom razmaku, korisno je znati s čime se možete suočiti. Iako mnoge žene kroz to prolaze bez većih problema, stručnjaci preporučuju da tijelu ipak date vremena da se oporavi.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati