Četiri najčešća "okidača" koja dovode do konačnog prekida veze ili braka

LJUBAVNE veze rijetko pucaju iznenada. Najčešće se radi o dugim nizovima neizgovorenih zamjerki, osjećaja nerazumijevanja i gubitka bliskosti. Iako parovi često ostaju zajedno i kada stvari nisu idealne, postoje trenuci koji označavaju nepovratnu točku, onu kap koja je prelila čašu.
Stručnjaci s portala YourTango analizirali su situacije koje najčešće predstavljaju prekretnicu, odnosno trenutak kada barem jedna osoba u vezi odluči da više ne može i ne želi nastaviti dalje. Premda se ti trenuci i razlozi katkad ne čine dovoljno važnima za takvu odluku, njihova težina leži u svemu onome što im je prethodilo. Istraživanje provedeno 2018. godine pokazalo je da je kap koja prelijeva čašu često povezana s tihom, ali jasnom spoznajom da je vrijeme za rastanak.
U nastavku donosimo četiri najčešća povoda koji, prema mišljenju stručnjaka, dovode do konačnog prekida.
Izgovorene riječi koje se ne mogu povući
Kada jedan od partnera, nakon godina trpljenja, izgovori rečenicu poput "Gotovo je", to nije samo trenutni ispad, već kulminacija brojnih prethodnih situacija. Emocije poput boli, bijesa, frustracije ili osjećaja nepoštovanja godinama se nakupljaju, a posljednja situacija, ma koliko mala bila, uzrokuje prelijevanje čaše.
Često je riječ o ponašanjima i obrascima komunikacije koji su se godinama ponavljali, ali ovoga puta emocije su prešle granice izdržljivosti. Kada se izgovore bolne riječi koje se ne mogu zaboraviti, veza se nalazi na samom rubu, a ponekad postaje i nepopravljivo oštećena.
Psihoterapeuti navode da se takve situacije mogu izbjeći ako se ranije prepoznaju znakovi i uloži trud u komunikaciju. Neki parovi, nakon iskrenog razgovora, uspiju obnoviti odnos ili se barem mirno razići, osobito ako ih i dalje povezuje zajednički život ili roditeljstvo.
Gubitak povjerenja
Prema riječima stručnjaka, većina veza ne završava zbog jedne izdaje, nego zbog niza situacija koje postupno narušavaju povjerenje. Ključni trenutak događa se kada partner više ne vjeruje riječima, nego počne gledati isključivo djela, i shvati da se ona ne podudaraju s izrečenim obećanjima. Kad nestane povjerenja, nestaje i temelj svakog zdravog odnosa. Tada prestaje i veza.
Mala pogreška koja otkriva veliku emocionalnu udaljenost
U mnogim vezama postoji tihi osjećaj da jedna osoba nije viđena, saslušana ili cijenjena. Možda druga strana ne pokazuje suosjećanje u teškim trenucima, ne razumije potrebu za osobnim prostorom ili zaboravlja stvari koje bi trebala znati.
Zanimljivo je da kap koja prelijeva čašu često bude naizgled nevažna, primjerice, partner kupi odjeću u boji koju druga osoba ne voli ili zaboravi značajnu osobu iz partnerove prošlosti.
Kad sebičnost postane obrazac ponašanja
Za kraj, stručnjaci naglašavaju kako nijedan prekid se ne događa iznenada. Kap koja prelijeva čašu uvijek dolazi nakon niza prethodnih razočaranja, što znači da gotovo bilo koji događaj, pa i trivijalan, može postati povod za kraj.
Sebičnost, bilo da je svjesna ili nesvjesna, često je zajednički nazivnik za te posljednje trenutke. Može se očitovati kroz neslušanje, ignoriranje potreba partnera ili izostanak uzajamnog poštovanja.
Zato je, kažu stručnjaci, nužno ulagati u komunikaciju s namjerom i razumijevanjem od prvog dana veze. Kvalitetna komunikacija može spriječiti gomilanje "kapljica" koje bi jednog dana mogle preliti čašu. Iako je kraj veze bolan, ponekad donosi priliku za osobni rast i zdravije odnose u budućnosti. Uspostavljanje granica, učenje bolje komunikacije i jasno prepoznavanje onoga što nam je zaista važno koraci su koji mogu pomoći da idući odnos bude stabilniji i ispunjeniji.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati