Ni tehnologija ni skupe igračke: Čari i prednosti slobodne igre
Foto: Instagram
VAŠA djeca i dom zatrpani su skupim i multifunkcionalnim tehnološki naprednim igračkama. Trebaju li one zaista vašoj djeci?
Djeca vrtićke dobi dizajnirana su, da tako kažemo, za čistu, neiskvarenu i slobodnu igru koju ne može zamijeniti nijedna posebno dizajnirana igračka upravo za tu i tu dob ili razvijanje ove ili one vještine.
Kada ne igraju računalne igrice, nisu u glazbenom vrtiću ili na tenisu za predškolce, djeci su najprirodnije upravo - igre, i to čitav spektar kreativnih, maštovitih igara koje igraju po vlastitim pravilima. Igre imaju mnogo prednosti - pridonose neovisnosti i slobodnom razmišljanju djeteta te im pomažu u suočavanju sa stresom koji se gomila već u toj dobi. Dijete se također društveno i emocionalno nadograđuje te upotrebljava "sive stanice". Tu je i velika korist u motoričkom i zdravstvenom smislu.
Zašto je slobodna igra tako dobra?
Pod slobodnom igrom ne podrazumijevamo ostavljanje djeteta bez nadzora. Radi se o igri u koju dijete uvodimo ili ga samo promatramo i uskačemo po potrebi, ali ga ni na što ne prisiljavamo i ne namećemo mu pravila. Dijete si tako može samo postaviti probleme koje želi riješiti te za rješavanje nije ograničeno vremenom. Ako negdje zapne, pomozite mu. U neke igre uključite i djetetove prijatelje. Budite prisutni, ali pustite djecu da se sama dogovore i postavljaju pravila.
Osim toga, ovakva igra doprinosi samostalnosti jer će se dijete naučiti zabaviti samo, a neće uvijek trebati animatora. Evo nekoliko prijedloga:
Tiha, samostalna igra
Slagalice, crtanje, listanje slikovnica, igra lutkama ili plišancima...
Kreativna igra
Odijevanje u neki imaginarni lik i gluma, igra u pješčaniku, plastelin, kolaž...
Aktivna igra
Graničar, nogometni tenis, igra na igralištu, penjanje po drveću, rolanje, vožnja bicikla...
Kooperativna igra
Igra skrivača, klackalica, igra lovice, kratki igrokazi bez scenarija...
Upotreba ruku
Lego-kocke ili slične kocke za gradnju, rezanje, lijepljenje...