U LJEKARNAMA diljem Hrvatske trenutačno vlada nestašica fiziološke otopine u pakiranju od 500 mililitara. Fiziološku otopinu u velikoj mjeri roditelji koriste za ispiranje nosa bolesnoj djeci koja su prehlađena, imaju gripu ili neku drugu respiratornu bolest, ali i zdravim bebama da ne bi došlo do začepljenja nosića. Dobra vijest je da fiziološku otopinu možete napraviti i kod kuće.
Izrada fiziološke otopine kod kuće je jednostavna, no važno je napomenuti da sterilnost i preciznost moraju biti na prvom mjestu. U slučajevima gdje je sterilnost ključna, poput intravenozne primjene ili ozbiljnijih medicinskih potreba, domaća otopina nije prikladna i preporuka je koristiti isključivo kupljenu sterilnu otopinu iz ljekarne. Ako želite napraviti fiziološku otopinu za manje osjetljive namjene, poput ispiranja nosa ili kože, evo uputa.
Inače, fiziološka otopina koristi se u medicini još od kraja 19. stoljeća. Njezin razvoj pripisuje se nizozemskom liječniku Hartogu Jacobu Hamburgeru, koji je 1896. godine izradio otopinu natrijeva klorida za istraživanja osmoze u eritrocitima. No, još ranije, tijekom kolere 1830-ih, liječnici su koristili slične otopine za rehidraciju pacijenata.
Koristi se za intravenoznu nadoknadu tekućine kod dehidracije, posebno u slučajevima povraćanja, proljeva ili krvarenja, za čišćenje rana, njegu nosa i sinusa, za ispiranje i čišćenje kontaktnih leća (iako nije sredstvo za dezinfekciju), kao i kod oftalmoloških problema te za vlaženje tijekom kozmetičkih tretmana ili terapija za suhu kožu i sluznicu.
Iako je fiziološka otopina uglavnom sigurna, treba je koristiti isključivo sterilnu, osobito kod intravenske ili oftalmološke primjene. Dugotrajna ili nepravilna upotreba može izazvati iritaciju ili neravnotežu elektrolita, stoga je važno pridržavati se uputa liječnika ili farmaceuta.