Znanstvenici: Udar asteroida je pravi krivac za izumiranje dinosaura
O UZROKU nestanka dinosaura s lica Zemlje prije 66 milijuna godina dugo se nagađalo, ali skupina znanstvenika sada smatra da imaju konačan odgovor na to pitanje.
Isprva se razmatrala ideja da je izumiranje dionosaura skrivila golema vulkanska aktivnost u prahistoriji. No, prof. Paul Wilson kazao je za BBC da je krivac - asteroid. Tim prof. Wilsona analizirao je oceanske sedimente koji su pokazali da veliki vulkani koji su eruptirali u Indiji nisu promijenili klimatske uvjete na Zemlji u tolikoj mjeri da bi to pokrenulo izumiranje.
Naime, vulkani mogu ispustiti u atmosferu ogromne količine plinova koji istovremeno mogu hladiti, ali i zagrijavati planetu.
Bušili dno oceana u Sjevernom Atlantiku
Proučavajući vulkansko područje u Indiji gdje je tijekom tisuća godina površinu zemlje prekrilo stotine tisuća kubičnih kilometara rastopljenog kamena, istraživači su utvrdili da postoji nepodudaranje efekta i vremena vulkanske aktivnosti.
Prof. Wilson sa Sveučilišta Southampton i njegovi kolege iz drugih dijelova Europe i SAD-a u istraživanju su bušili dno oceana u Sjevernom Atlantiku s ciljem da dođu do drevnog blata u kojem žive mikroskopski sitni morski organizmi nazvani Foraminifera. Znanstvenici su koristili ljuske tih organizama da doznaju podatke o temperaturnim promjenama koje su se događale uoči izumiranja dinosaura.
Utvrdili smo da se udar asteroida događao upravo u isto vrijeme kad i izumiranje, kazao je prof. Wilson za BBC.
Trag apokalipse na dnu Meksičkog zaljeva - krater širok 200 kilometara
Krivac za tu katastrofu bio je 12 kilometara širok asteroid koji je prije 66 milijuna godina udario u Zemlju i ostavio svoj trag na dnu Meksičkog zaljeva - krater širok 200 kilometara. Kad je udario u Zemlju, asteroid je odmah proizveo cunami i ogromne požare, a milijarde tona njegovih krhotina letjele su u svim smjerovima.
Slika: Sedimenti s dna Meksičkog zaljeva
Znanstvenici su nedavno utvrdili da je taj asteroid udario u stijenu bogatu sumporom. Kada je on ishlapio i prešao u više slojeve atmosfere, mogao je dovesti do naglog i dubokog hlađenja klime u kratkom razdoblju, što je zaprijetilo održanju života mnogih biljnih i životinjskih vrsta.
Stresnu promjenu uvjeta u okolišu dinosauri jednostavno nisu mogli nadvladati, za razliku od sisavaca koji su se tako uzdigli iznad ostalih u hranidbenom lancu.