Za isti rad žene plaćene do 20% manje
IAKO žene u razvijenim zemljama čine gotovo polovicu radne snage i u pravilu postižu bolje rezultate u obrazovanju od muškaraca, na rukovodećim položajima u tvrtkama ih je tek 8%, a u politici su zastupljene još manje. Na rukovodećim položajima u 100 najvećih hrvatskih tvrtki tek je 6% žena. Za isti rad one su plaćene manje od muškaraca i to prosječno za 15 do 20%.
Podaci su to koji su izneseni na okruglom stolu pod nazivom "Žene na rukovodećim pozicijama i pojam "staklenog stropa", koji je organizirao MojPosao i Hrvatska udruga poslodavaca (HUP), uz podršku tvrtke Hauska&Partner International, a pod pokroviteljstvom UNDP-a.
"Stakleni strop" je pojam koji obuhvaća sve prepreke s kojima se žene suočavaju u profesionalnom napredovanju.
Izvršna direktorica za regrutiranje i selekciju tvrtke Selectio, Vera Čubranić, kazala je da "stakleni strop" uzrokuju nejednake šanse žena za zapošljavanje, njihovo isključivanje iz neformalnih mreža unutar tvrtki, predrasude o slabijim menadžerskim sposobnostima žena, nedostatak ženskih uzora te nefleksibilno radno vrijeme i manju mogućnost koju žene imaju za dodatnu edukaciju.
Istraživanja koje je proveo MojPosao o visini plaća u Hrvatskoj, pokazuju da su žene za isti rad i za istu razinu odgovornosti, plaćene manje od muškaraca i to prosječno od 15 do 20%. Kada je riječ o ženama u menadžmentu, ta razlika, s godinama radnog staža i napredovanjem na hijerarhijskoj ljestvici tvrtke čak se i povećava.
U Hrvatskom saboru sjedi samo 19% žena, dok ih je u Europskom parlamentu oko 30%. Za to su u velikoj mjeri odgovorne političke stranke koje su još uvijek nesklone kandidiranju žena na izbornim listama, a ne postoji niti konzistentna politika na državnoj razini za poboljšanje stanja, koju bi bile obvezne provoditi sve vlade, bez obzira na vlastiti politički predznak, kazala je Gordana Sobol, predsjednica saborskog odbora za ravnopravnost spolova.
Sudionice okruglog stola složile su se da je jedan od glavnih razloga zbog kojih dolazi do pojave "staklenog stropa" tradicija, koja uključuje odgoj žena, u obitelji i kroz obrazovni sustav, za uloge koje im u društvu tradicionalno pripadaju, što automatski isključuje ambicije za napredovanjem u karijeri. Jedan od ograničavajućih faktora za napredovanje žena su obitelj i odgoj djece, jer niti država ni tvrtke, oko usklađivanja obiteljskih obveza i posla, ženama još uvijek ne izlaze u susret.
U radu okruglog stola, između ostalog, sudjelovale su Vedrana Carević - članica Uprave HVB Splitske banke, Ljerka Puljić - članica Uprave Agrokora, Jasna Ludviger - članica Uprave INGRA-e, Gordana Sobol - predsjednica Saborskog odbora za ravnopravnost spolova, Helena Štimac Radin - voditeljica Vladinog ureda za ravnopravnost spolova.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati