Smrznute lešine pasa u škrinjama karlovačkog šinteraja čekaju spaljivanje
POLUZAMRZNUTE lešine pasa i mačaka u "posljednjem počivalištu" i "vječnom lovištu" - dvjema običnim škrinjama za duboko zamrzavanje mesa, jedan su od najpotresnijih prizora koje je, radeći reportažu o karlovačkom šinteraju, zatekao novinar karlovačkog tjednika Sedam.hr.
Kako u svom web izdanju piše Sedam.hr, u gradskom šinteraju, inače neuglednoj prizemnici u Mostanju, mjesec dana životare deseci pasa lutalica koji nakon isteka zakonskog roka bivaju "eliminirani" otrovom tipa T61.
No, da stvar bude još odvratnija, psi postupak egzekucije čekaju u nesnosnim uvjetima, jer šinteraj nema dovoljno novca da osigura barem najosnovnije uvjete za smještaj pasa. Tako se u samom šinteraju osjeća odvratan smrad ispremiješanih mirisa životinjskih fekalija, hrane i ustajalog zraka zbog neadekvatnog smještaja za nesretne životinje.
Pored "neživotinjskih" uvjeta smještaja, psi nakon 30 dana, koliko po zakonu mogu (moraju) provesti u šinteraju, trebaju biti udomljeni ili "eliminirani". Taj se postupak provodi injektiranjem sredstva T61, kojeg zbog ograničenih financijskih sredstava šinteraj nema dovoljno, pa se psima ubrizgava količina otrova manja od one potrebne za brzo i bezbolno ugibanje.
Životinje radi toga ugibaju polako, nerijetko trpeći bol po nekoliko sati i čekajući da smrt skonča njihovu agoniju.
"Tko ne voli životinje ne voli ni ljude", kaže jedna stara poslovica. Što bi smo onda trebali reći za nadležne gradske vlasti koje nikako da se pobrinu za osiguravanje uvjeta potrebnih za smještaj napuštenih životinja.
Iako će se zasigurno naći onih koji će odmahnuti rukom i reći "pa to su samo životinje", ili će preko svega prijeći kao što većina ljudi prođe pokraj psa lutalice, ipak treba postaviti pitanje zbog čega gradske vlasti još nisu riješile slučaj životinjskog šinteraja u Karlovcu.
Sedam.hr je uspio doći do izjava osoba djelomično odgovornih za zatečeno stanje, koje prenosimo u cijelosti, a koje možda najbolje pokazuju zbog čega se u Karlovcu na početku 21.stoljeća mogu pronaći prizori iz horor filmova B-produkcije.
"To su izmišljotine"
"Karlovački Higijenski servis imao je rok do 31. ožujka da se uskladi prema Pravilniku o uvjetima kojima moraju udovoljavati higijenski servisi i skloništa, a koje je propisalo Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva. To nije učinjeno, no zatražili su nas produžetak roka za usklađenje s uvjetima, što sam im odobrila na razdoblje od još šest mjeseci. Koliko znam, oni rade na rješavanju problema, ali to nije jednostavno. Mislim da su već pronašli novu lokaciju za higijenski servis. - rekla je županijska veterinarska inspektorica Branka Horvatić za Sedam.hr.
Na pitanje gdje će ubuduće biti smješten servis, inspektorica je uzvratila: "A zašto vas to zanima? Kao da je to bitno! Ja vam uopće nisam dužna ništa reći!"
Na pitanje je li točno da se u prostoriji sa psima koji čekaju na udomljavanje nalaze i lešine uginulih ili ubijenih životinja, Horvatić je odgovorila:
"Ma, kakve lešine! To su izmišljotine! Sve je to čudno i smiješno! Uopće mi nije jasno zašto bi sve to što vi mene pitate nekoga trebalo zanimati?"
Nijedan Higijenski servis u Hrvatskoj ne zadovoljava uvjete
"Radimo na tome da sve bude kako propisuje Pravilnik. Sva ova buka koja se diže oko pasa koji su tamo, pa to je smiješno. Ovi volonteri nisu stručni i ne znaju kako treba postupati s tim psima. Oni njih šeću, daju im kojekakve hrane, pa stavljaju dekice ispod njih. To ne vodi ničemu. Pitate me o uvjetima koji su u Mostanju, ali ja vam tvrdim da nijedan Higijenski servis u Hrvatskoj ne zadovoljava zadane uvjete. Nije to baš jednostavno ni jeftino. Ma, molim vas, ovo što se zbiva i sa skloništima kod Rijeke i Osijeka, pa to su sami skandali. Najbolje je da se tu ne miješa nitko sa strane. Kada se naš Higijenski servis preseli na novu lokaciju, nikome neće biti dopušten ulazak unutra. Ni kojekakvim udrugama, a pogotovo ne novinarima - bio je jasan Vladimir Petrić, suvlasnik Centra za razvoj poljoprivrede i trgovinu poljoprivrednim proizvodima, u sklopu kojeg radi karlovački Higijenski servis.
Na pitanje o lešinama u zamrzivačima, Petrić je konstatirao:
"Ma, to vam je škrinja za duboko zamrzavanje i to nije nikakav problem. Tamo se lešine uopće ne drže. Sve se odmah otprema u sanitarnu spalionicu u Zagreb."
Novinar karlovačkog tjednika Danijel Tuškan, za potrebe opširnog članka o gradskom Higijenskom servisu je fotografirao, između ostalog, jednu od dvije škrinje sa lešinama životinja, koja, prema tvrdnjama odgovornih, ne bi trebala postojati.
Upozoravamo čitatelje slabijeg želuca da ne otvaraju link sa fotografijom, na kojoj se jasno vidi spomenuta škrinja i životinjske lešine u njoj.
Index.hr/Sedam.hr
Foto: Sedam.hr

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati