"SAD neće dopustiti da Alep padne": Amerikanci će štititi pobunjenike i po cijenu rata s Rusijom?

Screenshot: YouTube
GLASNOGOVORNICA ruskog ministarstva poslova Marija Zaharova dala je danas do znanja da bi u slučaju "direktne agresije" Sjedinjenih Američkih država protiv snaga lojalnih sirijskom režimu, došlo bi do "zastrašujućeg, tektonskog poremećaja", prenosi ruska agencija RIA.
Ova prijeteća izjava ruske strane dolazi nakon što je u srijedu američki državni tajnik John Kerry upozorio ruskog kolegu Sergeja Lavrova da se "Sjedinjene Države pripremaju na prekid bilateralne suradnje s Rusijom u vezi sa Sirijom, napose što se tiče uspostave zajedničkog centra" za vojnu koordinaciju predviđenog američko-ruskim sporazumom potpisanim u Ženevi 9. rujna. Tim je sporazumom uspostavljeno primirje u Siriji koje je propalo deset dana poslije.
Washington je dao Moskvi ultimatum o prekidu suradnju u slučaju da "Rusija odmah ne donese mjere kako bi zaustavila napad na Alep i ne obnovi prekid vatre". Nakon propasti primirja uslijedila je dosad najžešća kopnena i zračna ofenziva na pobunjenička područja u istočnom Alepu. SAD, Velika Britanija i generalni tajnik UN-a Ban Ki Moon optužili su Rusiju za ratne zločine.
Kerryev glasnogovornik Mark Toner izjavio je u srijedu da je "diplomacija na aparatima za održavanje života, ali još nije mrtva". Dodao je: "U slučaju da napustimo diplomatski proces, makar bio na samrti, koje nam mogućnosti preostaju?"
The New York Times prenosi da se na raspravi s diplomatima i predstavnicima sirijske oporbe na Generalnoj skupštini UN-a Kerry požalio kako je nedostatak prijetnje vojnom intervencijom oslabio njegovu pregovaračku poziciju.
Unutar američke administracije, kritičari nastavka pregovora tvrde da SAD na taj način gube svaki kredibilitet, ohrabruju daljnju sirijsko-rusku agresiju i potiču Saudijsku Arabiju i druge Asadove protivnike opskrbe pobunjenike razornijim oružjem na svoju ruku, bez prethodnog dogovora s Washingtonom.
SAD razmatra nekoliko vojnih opcija
Washington navodno razmatra nekoliko vojnih opcija. Prva je nastavak obuke i naoružanja sirijskih pobunjenika, ali ne i prenosivim protuzračnim projektilima. Druga je slanje zrakoplova s humanitarnom pomoći koje bi pratili vojni zrakoplovi, kako bi se ispitala ruska i sirijska reakcija. Treća su zračni ili krstareći projektili na neku od sirijskih zračnih baza, tvornica barel-bombi ili drugih vojnih meta.
Međutim, Kerry upozorava da u slučaju da SAD vojno interveniraju ulozi postaju veći.
"Svi će podići uloge, zar ne? Rusija će ih podići, kao i Iran, Hezbolah, Nusra, Turska i Saudijska Arabija, i svi (Sirijci) su uništeni", rekao je.
S druge strane, izvori bliski pobunjenicima tvrde da bi SAD mogle dopustiti svojim saveznicima da pošalju u Alep protuzračne projektiče, kako javljaju Reuters i Middle East Eye.
"SAD neće dopustiti da Alep padne. Možete očekivati da da ćete vidjeti sirijske helikoptere kako padaju u idućih nekoliko tjedana", kaže neimenovani izvor.
Drugi američki dužnosnik upozorio je da "opozicija ima pravo na samoobranu i da neće biti ostavljena bez obrane od neselektivnog bombardiranja."
Prenosivi protuzračni projektili (MANPAD) bili bi učinkoviti protiv helikoptera koje Asadove snage koriste za bacanje barel-bombi, ali ne i protiv zrakoplova koji lete znatno brže i na mnogo većim visinama.
SAD ipak nema potpuno povjerenje u saveznike
MANPAD-ovi su dosad vrlo rijetko korišteni u sirijskom ratu. SAD su zabranile svojim saveznicima da šalju ovo oružje pobunjenicima zbog straha da ono ne padne u ruke terorista poput Islamske države. Naime, MANPAD predstavlja značajnu prijetnju civilnim zrakoplovima tokom polijetanja i slijetanja.
Ostaje za vidjeti hoće li se SAD zaista odlučiti za ovaj rizičan potez ili za neki drugi vid izravnog uključenja u razorni sukob u Siriji, a što bi moglo dovesti do daljnjeg pogoršanja odnosa s Rusijom.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati