"Hrvatska nije ista kao prije 20 godina"
Ilustracija: Goran Mehkek, Damjan Tadić, Željko Grgić, Nina Đurđević, Damir Glibušić/Cropix
HRVATSKA danas obilježava Dan državnosti, ali i 20 godina neovisnosti.
Današnja proslava započela je polaganjem vijenaca na Oltaru hrvatske domovine na Medvedgradu, a nakon toga uslijedilo je polaganje vijenaca i na Mirogoju, na Zidu boli, u Aleji hrvatskih branitelja te na grobu Franje Tuđmana. Vijence su položili predsjednici Republike, Sabora i Vlade Ivo Josipović, Luka Bebić i Jadranka Kosor. Predsjednik Josipović je položio vijenac i na grob bivšeg premijera Ivice Račana.
U 10 sati održana je misa zadušnica za sve poginule branitelje i žrtve Domovinskog rata u Crkvi sv. Marka na kojoj je bio državni vrh, a misu je predvodio zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić. Što je kardinal Bozanić poručio državnom vrhu možete pročitati ovdje.
U 11,30 je u Banskim dvorima održana svečana sjednica Vlade, na kojoj su prisustvovali i predsjednik Josipović te predsjednik Sabora Bebić. Sjednica je započela državnom himnom i minutom šutnje.
Kosor: Hrvatska se vraća kamo pripada - u Europu
"Danas slavimo 20 godina hrvatske države koja se kroz trnovit put uspjela obraniti od velikosrpske Miloševićeve agresije, podići ponovno na noge, postati članica NATO-a i zauzeti svoje mjesto uskoro u Europskoj uniji", rekla je, između ostaloga, Kosor.
"Dva desetljeća suvremene hrvatske državnosti slavimo osnaženi zajedničkim uspjehom u ostvarivanju strateškoga cilja - povratka Hrvatske kući, tamo gdje pripadamo - u Europu", istaknula je.
"Unatoč svim poteškoćama, uspjeli smo, Hrvatska postaje 28. članica EU i zauzima svoje zasluženo mjesto u europskoj zajednici država i naroda", rekla je te izrazila zahvalnost braniteljima, bez kojih ne bi bilo suverene Hrvatske, te prvom hrvatskom predsjedniku Franji Tuđmanu "koji je hrvatski narod vodio u ostvarenje tisućljetnog hrvatskog sna".
Bebić zahvalio svim hrvatskim vladama koje su omogućile završetak pregovora
Nakon nje je govorio predsjednik Sabora Luka Bebić koji je podsjetio na povijesne okolnosti proglašenja neovisnosti te govorio o Hrvatskoj kao modernoj i demokratskoj zemlji.
"Na vidiku je potpisivanje ugovora o pristupanju EU, vodećoj svjetskoj političko-gospodarskoj asocijaciji", rekao je te zahvalio sadašnjoj, ali i svim drugim hrvatskim vladama koje su omogućile da se taj proces uspješno završi.
Josipović zahvalio onima koji su se borili za slobodu, ali i upozorio na "odvratnost korupcije i bezakonja te zločinačko lice onih koji su rat iskoristili za profiterstvo"
Predsjednik Josipović govorio je o gospodarskom aspketu te istaknuo da se Hrvatska ne može zadovoljiti gospodarskom stagnacijom. Također je istaknuo da trebamo njegovati i osnaživati odnose sa susjedima. Poručio je i da se kampanja za referendum o ulasku u EU treba potpuno odvojiti od predizborne kampanje za predstojeće parlamentarne izbore.
"Ovo je prilika da se svi skupa u Hrvatskoj zahvalimo svima koji su odgovorno i hrabro branili našu slobodu. Njihova spremnost na žrtvu vlastita života za naše pravo da živimo u slobodi i pravdi nažalost tako jasno pokazuje izdajničku odvratnost korupcije i bezakonja te zločinačko lice onih koji su rat iskoristili za nezakonito otimanje narodne imovine, koji su ratnim profiterstvom pljunuli na svetost žrtve. Mi našu djecu moramo učiniti vrijednosti te žrtve da prihvate odgovornost i našu Hrvatsku grade kao dom rada, poštenja i pravde", rekao je predsjednik Josipović.
"Hrvatska prije 20 godina i ova danas nije ista"
Središnja proslava Dana državnosti i ove će se godine održati u Vukovaru, kamo se čitav državni vrh zaputio nakon sjednice.
Kosor, Josipović i Bebić su položili vijence na kod spomen mjesta masovne grobnice na Ovčari i na Memorijalnom groblju. U izaslanstvu premijerke Kosor bio je i vukovarski branitelj Tihomir Purda koji je dva mjeseca ove godine nevin proveo u pritvoru u Zenici zbog srpske optužnice za ratne zločine.
Josipović je istaknuo da Hrvatska od prije 20 godina i ova danas nije ista te da napredujemo i razvijamo se. Dodao je kako je završetak pregovora s EU važan, a ulazak u Europsku uniju je veliki trenutak za Hrvatsku. "Ovaj dan gledam i kao pogled u unatrag, na sve ono dobro i ono lošije. Gledam ga i kao pogled u budućnost jer Hrvatska treba napredak a siguran sam i da će ga ostvariti", kazao je Josipović u Vukovaru.
"Dani ponosa"
Premijerka Kosor je nakon polaganja vijenaca iskoristila trenutak da svim građanima čestita Dan državnosti. "Ovo su dani ponosa kad moramo visoko uzdignutog čela gledati prema naprijed. U međuvremenu osvojili smo i drugi veliki cilj, završetak pregovora za pristupanje EU", kazala je Kosor i dodala kako završetak pristupanja EU posvećuje svim braniteljima i njihovoj žrtvi.
Tijekom svečane promocije polaznika vojnih škola u Vojarni 204. brigade Josipović je kazao da ne može bilo koja država biti u EU, jer kandidatkinje "moraju imati određeni stupanj demokracije, ljudskih prava, a načelo pravne države mora biti poštovano". Kazao je kako smo mi došli na tu razinu te ćemo s ponosom polovicom 2013. godine postati punopravna članica EU.
"Hrvatsko društvo nije postalo savršeno"
No, upozorio je i da hrvatsko društvo "nije postalo savršeno" te da građani jako puno očekuju od onih koje su birali za vođenje zemlje. Premijerka Kosor je, pak istaknula, da je s Vukovarom i Vukovarcima bila i u Bruxellesu u trenucima kada smo dobili potvrdu o završetku pregovora. "Demokratske, prosperitetne Hrvatske, uskoro 28. članice europske obitelji ne bi bilo bez žrtve hrvatskih branitelja koji su obranili i oslobodili voljenu domovinu. Oni su uzor i ponos, jer izgradili čvrsti temelj svih naših uzleta", kazala je Kosor. Govor je zaključila riječima "Neka živi jedina i vječna Hrvatska".
Predsjednik Sabora Luka Bebić se sjetio vremena od prije 20 godina te ukazao na doprinos Franje Tuđmana. "Još 1989, uoči prvih slobodnih izbora, Franjo Tuđman je kroz svoj program deklarirao - nezavisna, slobodna, demokratska Hrvatska, Hrvatska u Europskoj zajednici", rekao je Bebić i dodao da je Tuđman imao vizije, sposobnosti i snage da deklarira ciljeve koje smo sada uglavnom dostigli, jer smo "pred vratima" ulaska u EU.
Navečer se državni vrh razdvojio te je premijerka Kosor ostala sa dijelom svojim ministara u Vukovaru gdje se održava koncert orkestra Oružanih snaga RH u dvorištu Dvorca Eltz, dok je predsjednik Josipović priredio svečanu večeru za slovenskog predsjednika Danila Turka i mađarskog predsjednika Laszla Solyoma. Koga je sve Josipović pozvao na večeru možete pogledati ovdje.
Na današnji dan Sabor donio Deklaraciju o proglašenju suverene i samostalne Republike Hrvatske
25. lipnja 1991. godine Hrvatski sabor je donio odluku o pokretanju postupka razdruživanja od drugih republika SFRJ, kao i Deklaraciju o proglašenju suverene i samostalne Republike Hrvatske.
Prije toga, u svibnju iste godine, održan je referendum na kojemu se više od 94 posto građana izjasnilo da želi izaći iz SFRJ. Iako je Hrvatska već u proljeće i ljeto 1991. godine bila suočena s pobunom lokalnih Srba, srpskim napadama te stradavanjem civila, na nagovor međunarodne zajednice uveden je moratorij od tri mjeseca na odluku o izlasku iz SFRJ. Moratorij je istekao 8. listopada, kada Hrvatska definitivno raskida sve državno-pravne veze s ostalim jugoslavenskim republikama te postaje samostalna država.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati