Stotine tisuća mladih prosvjedovalo protiv oružja u Americi, unuka M.L. Kinga održala govor
Foto: Hina
U centru Zagreba, prema procjenama policije, okupilo se oko pet tisuća ljudi, a organizatori tvrde da ih je bilo 10 puta više. Prosvjednici su došli autobusima iz cijele Hrvatske. Na okupljanju se dogodio i jedan incident.
Umirovljeni general Željko Sačić nasrnuo je na protuprosvjednice koje su htjele razviti transparent podrške ratifikaciji Istanbulske.
>> Incident na prosvjedu u Zagrebu, umirovljeni general nasrnuo na protuprosvjednicu
Mimohod za naše živote
Nacionalni događaj prozvan "March for Our Lives" ("Mimohod za naše živote") spontana je reakcija na pokolj 17 osoba u floridskoj srednjoj školi 14. veljače.
Ta, još jedna u nizu, drama brojnim Amerikancima je prelila čašu. Njihova se frustracija pothranjuje nedjelovanjem zakonodavaca i državnih vlasti, suzdržanih u djelovanju protiv moćnog lobija oružja National Rifle Association (NRA).
Mogućnost posjedovanja vatrenog oružja milijuni Amerikanaca smatraju ustavnim pravom jednako temeljnim poput slobode izričaja.
Zvijezde i preživjeli učenici
Ovog puta, međutim, ubojstvo koje je počinio bivši učenik, psihički nestabilan, u gradu Parklandu, spojio je "preživjele" učenike. Već pet tjedana sveprisutni su u medijima.
Petero njih našlo se na naslovnici časopisa Time ovog tjedna. Njihova energija priskrbila im je podršku brojnih poznatih osoba.
George Clooney, Oprah Winfrey i Steven Spielberg dali su po 500.000 dolara kao podršku "Mimohodu za naše živote".
Glumac Bill Murray usporedio je mobilizaciju s onom iz šezdesetih godina protiv rata u Vijetnamu.
Na pozornici podignutoj na Constitution Avenue, u srcu glavnog grada,izmjenjuju se zvijezde poput Ariane Grande, Jennifer Hudson, Demi Lovato, Justina Timberlakea i Miley Cyrus.
Smrt 30 tisuća ljudi godišnje
Odlučnost dijele i na društvenim mrežama s mnoštvom poruka koje pozivaju na zabranu jurišnih pušaka i ograničenje pristupa oružju pod hashtagom #Enough.
Oružje je krivo za smrt više od 30.000 osoba godišnje u SAD-u gdje se školska mladež ponekad predstavlja kao "generacija masovne pucnjave" ili "generacija Columbine", prema imenu srednje škole u Koloradu gdje su dva učenika usmrtila 12 školskih kolega i profesora 1999.