Više od šest milijuna građana u Njemačkoj je polupismeno
ČAK 6,2 milijuna odraslih građana Njemačke nije u stanju pročitati i razumjeti tekst na njemačkom, proizlazi iz studije saveznog ministarstva obrazovanja čije dijelove u petak prenose njemački mediji.
„Kod više od polovice građana s problemima u čitanju njemački je materinji jezik. Ostatak je odrastao s nekim drugim jezikom“, rekla je Anke Grotlueschen, jedna od autorica studije o nepismenosti pod nazivom „Leo 2018 – život s ograničenom pismenošću“. Njemačka ukupno broji 82 milijuna stanovnika.
Prema vlastitim navodima, 78 posto onih kojima njemački nije maternji jezik, u stanju su pročitati i razumjeti složene tekstove na svojim materinjim jezicima.
Prema studiji, preko 60 posto osoba s ograničenom pismenošću ima stalno zaposlenje.
Tabu tema
Njemačka ministrica obrazovanja Anja Karliczek rekla je, osvrćući se na studiju, kako politika ne smije popustiti u borbi za opismenjavanje odraslih.
„Odrasli posebno imaju problema sakupiti hrabrost i priznati svoje problem s pismenošću“, rekla je Karliczek.
Koautorica studije Grotlueschen smatra da je važno skidanje tabua s problema ograničene pismenosti.
„Potrebno je više ponuda za opismenjavanje odraslih“, rekla je Groetelueschen za Njemačku novinsku agenciju (dpa).
Sindikat zaposlenih u obrazovanju i znanosti (GEW) je priopćio kako je ovako visok broj polupismenih neprihvatljiv.
„Smatramo društveno-političkim skandalom da je u jednoj tako bogatoj zemlji kao što je Njemačka 6,2 milijuna građana nije u stanju čitati i pisati kako treba“, rekao je predsjednik GEW-a Marlis Tepe za dnevnik Neue Osnabruecker Zeitung.
Predstavnik desne, populističke Alternative za Njemačku (AfD) Goetz Froemming je okrivio migrante za porazne statistike nepismenosti.
„Sposobnost i spremnost na učenje njemačkog mora biti jedan od glavnih kriterija kada se radi o tome tko smije, a tko ne ostati u Njemačkoj“, rekao je Froemmig za dpa.