Trump čeka da ga Xi nazove i zatraži dogovor. Kinezi odgovaraju: To se neće dogoditi

ODGODA carina američkog predsjednika Donalda Trumpa izazvala je skok svjetskih tržišta u srijedu. Bijela kuća priopćila je istodobno da je u kontaktu s desecima zemalja radi postizanja trgovinskih sporazuma. No jedna je zemlja bila iznenađujuće odsutna iz tih aktivnosti - Kina.
Dok je ostatak svijeta dobio 90-dnevni predah, Trump je povećao carine na kinesku robu, najavivši dodatnih 145% na sve kineske proizvode koji ulaze u SAD. Kao odgovor, Peking je udario na stratešku američku industriju ograničivši uvoz američkih filmova, nakon što je već povećao svoje carine na 84%.
Trgovinski rat između dviju najvećih svjetskih ekonomskih sila brzo se razvija, pri čemu obje strane čekaju da druga prva popusti. Dva visoka dužnosnika Bijele kuće rekla su za CNN da SAD neće prvi stupiti u kontakt s Kinom.
Trump je rekao svojim suradnicima da Kina mora povući prvi potez jer Bijela kuća vjeruje da je Peking taj koji je odlučio uzvratiti i dodatno zaoštriti trgovinski sukob. Taj stav se već oko dva mjeseca prenosi Pekingu, a Trumpovi su pomoćnici jasno rekli kineskim dužnosnicima da bi predsjednik Xi Jinping trebao zatražiti razgovor s Trumpom.
Peking je više puta odbio telefonski razgovor dvaju lidera
Međutim, Peking je više puta odbio organizirati telefonski razgovor na razini najviših čelnika, prema izvorima upućenima u službene komunikacije. Trumpov instinkt za sklapanje poslova mogao bi ponovno doći do izražaja i nadvladati njegovu sklonost prekidanju veza, smatraju analitičari. No sveobuhvatan dogovor koji bi prekinuo trgovinski sukob SAD-a i Kine nikada nije bio dalji.
Odgoda carina izazvala je optimizam, ali izostanak Kine iz te odluke ukazuje na duboku diplomatsku blokadu. Ponovno je svijet svjedok kako SAD povećava pritisak dok Kina uzvraća strateškim mjerama.
Peking je ograničio uvoz američkih filmova, povisio carine i krenuo u ofenzivu protiv kulturalnog i ekonomskog utjecaja SAD-a. Trgovinski rat se ubrzava, a ni jedna strana ne pokazuje volju za ustupcima.
Dužnosnici Bijele kuće tvrde da je kineska strana ta koja eskalira sukob i stoga mora učiniti prvi potez. Xi Jinping, kažu, mora biti taj koji će nazvati Trumpa i pokrenuti dijalog. Unatoč brojnim pokušajima, Kina odbija razgovor na razini lidera.
Kineski čelnici, navodno, ne žele da Xi pokaže slabost pred domaćom publikom. Trump priželjkuje "veliki sporazum" koji bi uključivao veću kupnju američkih proizvoda, borbu protiv krijumčarenja fentanila i redizajn TikToka.
No, međusobne komunikacije ne daju rezultate, a diplomatske kanale prate tišina i nesporazumi. Službeni kontakti na nižim razinama postoje, ali bez napretka. Neformalni pokušaji također nisu donijeli konkretne pomake. Neslaganja oko protokola i osobnog pristupa dodatno otežavaju pregovore.
Trump vodi otvoren i impulzivan stil, dok Kina traži preciznu pripremu i striktnu kontrolu. Kina je predlagala komunikaciju preko ministra vanjskih poslova Wanga Yija, no Bijela kuća ne vjeruje da je on dovoljno blizak Xijevu užem krugu.
Mogući su i pregovori na nižim razinama
Umjesto toga, Amerikanci su predložili imena osoba koje smatraju prihvatljivima, ali Kina odbija pristati na to. Situaciju je dodatno pogoršalo neslaganje oko interpretacije sadržaja razgovora između Wanga i Rubija.
Rubio je optužio kinesku stranu za pogrešno prikazivanje razgovora i moguć propust u prijevodu. Kineski veleposlanik u SAD-u pokušao je posredovati, ali bezuspješno. Trumpovi suradnici spremni su započeti komunikaciju i na nižoj razini, ali žele konkretne rezultate.
Trumpov savjetnik Kevin Hassett izjavio je kako Trump odlučuje kada će početi razgovori. No, jasno je da Bijela kuća sada očekuje potez s kineske strane. U Pekingu se ne slažu s takvom interpretacijom.
Kinesko Ministarstvo trgovine izjavilo je da su otvoreni za dijalog, ali uz međusobno poštovanje i ravnopravnost. Ako se SAD odluči za pritisak, Kina će uzvratiti proporcionalno.
Bijela kuća, u međuvremenu, traži saveznike među azijskim državama poput Japana, Južne Koreje i Vijetnama. Kanal za potencijalni razgovor između Xija i Trumpa možda će biti pripremljen, ali ključ je u tome da Xi ne bude izložen neugodnoj situaciji.
Analitičari podsjećaju na slučaj ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog koji je bio izložen pritisku tijekom susreta s Trumpom. Kineski čelnici žele izbjeći takav scenarij i traže čvrste uvjete prije susreta. Xi želi biti siguran da je sastanak unaprijed definiran i bez iznenađenja.
Kina pokušava kontaktirati Trumpa preko poslovnih ljudi
Nekoliko izvora tvrdi da Kina pokušava kontaktirati Trumpa preko poslovnih ljudi. Kada je kineski potpredsjednik Han Zheng nedavno posjetio Washington, sastao se s Elonom Muskom. Vlasnik Tesle ima značajan poslovni interes u Kini. Kineski dužnosnici nadali su se da će preko Muska uspostaviti izravnu komunikaciju s novom administracijom, no ti pokušaji zasad nisu urodili plodom.
Kina je također razmatrala ograničavanje poslovanja velikih američkih kompanija poput Applea, Tesle, Caterpillara i Starbucksa na svojem tržištu. Ipak, od te ideje se odustalo zbog straha od reakcije kineskih potrošača i rizika po unutarnje političke veze Komunističke partije.
Unatoč tome, Peking i dalje traži načine kako uzvratiti SAD-u koji ne uključuju samo podizanje carina. Jedna od opcija uključuje preusmjeravanje kupnje soje i poljoprivrednih proizvoda iz SAD-a na Brazil. Kina se već koristila tom taktikom tijekom prvog trgovinskog rata u Trumpovu prvom mandatu.
Postavlja se pitanje koliko su obje zemlje spremne trpjeti ekonomske posljedice ove konfrontacije. Kina je već zabranila izvoz nekoliko rijetkih metala potrebnih za proizvodnju tehnoloških komponenti. Zabrana izvoza svih takvih sirovina ili prodaja američkih državnih obveznica bio bi ozbiljan potez eskalacije.
Prema jednom bivšem američkom dužnosniku, takva mjera bila bi gospodarski čin rata. Tko ima veću moć u ovom sukobu, ovisi o perspektivi. Peter Navarro vjeruje da Kina nema prostora za daljnju eskalaciju. No, drugi analitičari smatraju da je to pogrešna procjena moći autoritarnog režima koji kontrolira sve aspekte gospodarstva.
Kina nije ispunila obećanja o kupnji američkih proizvoda
Xi Jinping navodno ima jaču poziciju jer je konsolidirao političku moć i može uvjeriti narod da izdrži ekonomske posljedice. Dok Trump vodi trgovinski rat, Xi gradi snagu u područjima poput umjetne inteligencije, napredne proizvodnje i vojne moći. Posebnu pažnju posvećuje Tajvanu, koji smatra ključnim teritorijem.
Trump je tijekom mandata često izražavao nezadovoljstvo trgovinskim sporazumima s Kinom i smatrao ih nedovoljno učinkovitima. Iako su se on i Xi nekoć srdačno susretali, uključujući posjet Mar-a-Lagu i Pekingu, odnosi su u kasnijim godinama zahladili.
Trump je optužio kineske vlasti da nisu ispunile obećanja o kupnji velikih količina američke robe, posebice poljoprivredne. Kina je tvrdila da je pandemija razlog zbog kojeg nisu mogli izvršiti dogovorene obveze. Trump je sada spreman ponovno pregovarati o sveobuhvatnijem sporazumu koji bi uključivao i ulaganja i kupnju američkih proizvoda.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati