Tri prsta, car Lazar i Kosovo. Prosvjedi studenata pretvaraju se u skup nacionalista

SVE DONEDAVNO potenciralo se kako su na ulicama Beograda dvije Srbije, jedna studenata i prosvjednika koja sanja liberalne vrijednosti i druga, ona srpskog predsjednika Aleksandra Vučića, koja promovira autoritarni model vlasti. Nakon subotnjeg prosvjeda, sve je primjetnije jačanje nacionalističke retorike među studentima.
Takva pojednostavljena slika nije ostavila mnogo prostora za kritičku raspravu o pravim motivima i ciljevima prosvjeda koji se održavaju već mjesecima povodom pada nadstrešnice na kolodvoru u Novom Sadu, uslijed čega je poginulo 16 ljudi.
>> Policajci miču barikade u Beogradu. Radnik: Ovo je deblokada, blokada traje već dugo
Zaokret prema radikalnom najbolje se vidio na subotnjem prosvjedu, koji je održan na Vidovdan, koji označava temelj srpskoga kolektivnog identiteta. To je dan kada se obilježava godišnjica Kosovske bitke iz 1389. godine, u kojoj je srpski knez Lazar poginuo boreći se protiv Osmanlija
Vidovdan, ključ srpskog kolektivnog identiteta
Na Vidovdan je Slobodan Milošević održao miting na Kosovu, koji je u kolektivnom sjećanju postao simbol početka raspada Jugoslavije. Na Vidovdan je 1914. izvršen i atentat na nadvojvodu Franza Ferdinanda u Sarajevu, što je pokrenulo Prvi svjetski rat.
A na Vidovdan su i studenti odlučili održati prosvjed. Okupile su se desetine tisuća ljudi, a nakon njegova završetka situacija je eskalirala. Došlo je do sukoba s policijom, koja je upotrijebila suzavac. Studenti su započeli blokadu prometnica zbog uhićenja svojih kolega. Srpske vlasti osumnjičile su osam studenata za pripremanje kaznenih djela protiv ustavnog uređenja.
I dok policija još uvijek pokušava uspostaviti red na ulicama, sve jasnije izlazi na vidjelo kako su određene skupine i poruke neočekivano isplivale u prvi plan. Tko zapravo oblikuje lice ovih prosvjeda i što nam to otkriva o trenutku u kojem se Srbija nalazi, pitanje je koje se ne može zanemariti.
Studenti po prvi put progovorili nacionalističkom ideologijom
Studenti su na sami prosvjed zvali plakatom na kojem je ćirilicom pisalo "Imamo s čim pred Lazara". Srpski novinar i pisac Zoran Marković za Al Jazeeru piše kako su tu studenti prvi put progovorili rječnikom nacionalističke ideologije i da su tako aktivirali matricu o polaganju računa precima, svetim vitezovima koji su junački izginuli na Kosovskom polju.
Ratni veterani čuvali studente
Prema medijskim izvještajima i dostupnim foto i videomaterijalima, na samom prosvjedu na Vidovdan atmosfera je bila ispunjena nacionalističkim nabojem.
Mogla se vidjeti i zastava ravnogorskog, tj. četničkog pokreta. Istaknut je i transparent s natpisom "Stop teroru nad Srbima na Kosmetu". Bilo je i zastava na kojima je preko Kosova iscrtanog u bojama zastave Srbije pisalo "Nema predaje". Sudjelovao je i veteran Bitke na Košarama, koja se dogodila 1999. na Kosovu.
Posebno je zanimljivo da su ratni vojni veterani držali liniju osiguranja prosvjeda. Radi se o vojnicima koji su služili na Kosovu i u ratovima 1991. – 1999.
Kosovo u centru zbivanja
Prema izvještajima, na prosvjedu se moglo čuti "Kosovo je Srbija", a političar s Kosova Momčilo Trajković studentima je dodijelio specijalnu povelju, crveni kosovski božur. Rekao je da je studentski zahtjev za poštovanje institucija najiskrenija borba za Kosovo i Metohiju.
Na prosvjedu je govorio i Milo Lompar, istaknuti srpski nacionalist, koji je poznat po promociji knjige ratnog zločinca Radovana Karadžića. Između ostalog, u subotu je rekao da je "kosovsko opredjeljenje drugo ime slobode". Govorio je i o obrani suverenosti Srba u Hrvatskoj, BiH, Makedoniji... Prije nego što je nastupio, bio je od organizatora najavljen kao "čuvar srpske nacionalne svijesti i srpske duše".
I student Nikola Marčetić podsjetio je na važnost Vidovdana u srpskoj povijesti, kazujući o "vaskrsnuću otadžbine predaka".
Sve ovo izgleda jako čudno budući da se očekivalo da će studenti povesti Srbiju prema liberalnim, europskim vrijednostima, no umjesto toga prosvjedi su postali pozornica za kosovsku simboliku.
"Vidovdanski protest nije ličio ni na jedan dosadašnji studentski skup. Došlo je do radikalnog zaokreta u desno, do reaktiviranja svih nacionalističkih ideologema, do povratka na stari program svesrpskog ujedinjenja, kao da smo ponovo u 1989. godini. Umesto protesta protiv autokratske vlasti, nepravde, nasilja i korupcije, dobili smo skup potencijalnih bacača cveća na tenkove", zaključio je Marković u kolumni.
Na temelju viđenog, neizbježno se zapitati žele li sudionici ovih prosvjeda zaista novu, liberalnu i europsku Srbiju ili samo ukloniti Vučića, bez jasne svijesti o vrijednostima koje bi trebale doći nakon njega. Ovakav razvoj događaja otkriva konfuziju i nedostatak vrijednosnog usmjerenja među prosvjednicima.
Biserko: Potencijal društva je smanjen, ali nije kasno za promjene
Predsjednica Helsinškog odbora za ljudska prava Srbije Sonja Biserko govori za Index da su studenti heterogena skupina.
"Oni se tek trebaju iskristalizirati. Jedini adekvatan govor održao je rektor Sveučilišta u Beogradu Vladan Đokić. Sigurno će dio studenata stati iza njega, pogotovo jer su se odnedavno po prvi put i politički izjasnili", govori.
O onima koji su inzistirali na desničarskim porukama, koje su ipak bile pretežne, Biserko govori da je to veliko iznenađenje jer smo dosad slušali drugačije poruke u javnosti.
"Slijedi raslojavanje i političko opredjeljenje tih ljudi. Ali ne zaboravimo da su to djeca rođena nakon 2000. Vučićev režim je na vlasti 13 godina, on je oteo institucije i Srbija je vraćena na predratnu ideologiju. U tom smislu, ti mladi ljudi odrastaju u atmosferi koja je toksična, a koju je oblikovala i Srpska pravoslavna crkva. Zato nas neki stavovi ne trebaju čuditi.
Ali to ne znači da je kasno da se iz svega izrodi nešto drugo i da neće biti okrenuti Zapadu, kao što i sad postoje među njima oni koji su okrenuti zapadnim zemljama i EU. Ovo je ta šansa, ali moramo znati da je potencijal društva smanjen budući da je režim rasturio institucije, kulturu, medije... Srbiji tek predstoji konstituiranje društva. Nagle promjene je previše optimistično očekivati", rekla je Biserko.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati