Policija detaljno objavila zašto je uhitila i pritvorila propalestinske aktivistice

ZAGREBAČKA policija prilično se detaljno oglasila o jučerašnjem uhićenju propalestinskih aktivista, mahom aktivistica, pred Ministarstvom vanjskih i europskih poslova u Zagrebu. Aktivistice su prenoćile u policijskom pritvoru, a jutros su izvedene pred prekršajni sud.
Aktivistice su policije optužile su policiju za "nehumane uvjete".
"Uvjeti su u pritvoru bili nehumani, policijsko postupanje je bilo nekorektno. Naša ćelija je bila koma, nije bilo zraka. Prvo smo bili u kavezu u policijskoj postaji, a onda su nas odveli u pritvor. Svima nama je ovo poruka, da ako mislimo drugačije, da znamo da će policija tako postupati", rekla je.
Što kaže policija
Iz policije navode kako se jučer oko oko 8.30 sati ispred objekta Ministarstva vanjskih i europskih poslova u Zagrebu, neprijavljeno se okupilo 17 osoba koje su svojim tijelima blokirali ulaz u objekt zaposlenicima Ministarstva i drugim građanima. Pritom su držali transparent i uzvikivali poruke podrške Palestini, tražeći "prekid svih veza s Izraelom".
"S obzirom na to da su onemogućavali ulaz u objekt Ministarstva, oko 10.10 sati policija je okupljene osobe upozorila da se udalje od ulaza, a potom izdala naredbu da prestanu s blokiranjem ulaza u objekt, uz istovremeno izdavanje upozorenja da će policija poduzeti svoje zakonom propisane ovlasti ako ne postupe po naredbi", kažu iz policije.
Dalje navode kako su, zbog nepostupanja po upozorenjima i naredbama policijskih službenika, "srazmjerno su primijenjena sredstava prisile prema 16 osoba, i to najblažeg oblika tjelesne snage te njihovo privođenje, dok prema jednoj osobi nisu bila primijenjena sredstva prisile jer je uoči privođenja prestala s pružanjem otpora."
Privedenim osobama omogućen je liječnički pregled, odnosno 15 osoba je pregledano i nije utvrđeno da su prilikom primjene sredstava prisile zadobile ozljede, dok su dvije osobe odbile liječnički pregled, navodi PU zagrebačka.
"Nakon provedenog kriminalističkog istraživanja zbog sumnje u počinjenje prekršaja iz članaka 13. i 23. Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira, te okolnosti koje opravdavaju bojazan od ponavljanja istovrsnog prekršaja, osam okrivljenika, među kojima i dvoje stranih državljana, uz optužne je prijedloge isti dan dovedeno na Općinski prekršajni sud u Zagrebu koji ih je potom pustio na slobodu uz zakazivanje daljnjih radnji u prekršajnom postupku, dok je preostalih devet okrivljenika zadržano u prostorijama policije do početka uredovnog radnog vremena suda te su jutros dovedeni na sud", kažu iz zagrebačke policije.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati