Nikad veća euforija na Wall Streetu. Analitičari: Ovo podsjeća na opasni scenarij

LJETNI uzlet Wall Streeta gurnuo je valuacije dionica blizu rekordnih razina, što je potaknulo upozorenja da tržište ulazi u "euforičnu" fazu s obilježjima balona, piše Financial Times.
Balon u financijskim okvirima predstavlja situaciju na tržištu kada cijena određene imovine značajno preraste njenu stvarnu vrijednost tijekom razdoblja brzog rasta cijena. Karakterizira ga prekomjerni optimizam i euforija investitora, neodrživi rast cijena, odvajanje od temeljnih ekonomskih pokazatelja, te neizbježno pucanje balona koje dovodi do naglog pada cijena i često širih ekonomskih posljedica.
Financijski baloni su se javljali kroz povijest u različitim oblicima, od tulipomanije u 17. stoljeću do dot-com balona krajem 1990-ih i balona nekretnina 2008. godine.
S&P 500 i Nvidija ruše rekorde, vratila se i meme manija
Indeks S&P 500 ovoga je mjeseca zabilježio niz povijesnih rekorda, dok su troškovi zaduživanja američkih korporacija u odnosu na državne obveznice pali na najniže razine u desetljećima – dramatičan zaokret u odnosu na pad iz travnja izazvan trgovinskim ratom koji je pokrenuo američki predsjednik Donald Trump.
Iako Trump potpisuje sporazume kojima potvrđuje najviše carine na uvoz u SAD u posljednjih nekoliko desetljeća, znakovi tržišne pretjeranosti sve su očitiji. Dionice tehnoloških kompanija s visokim valuacijama nastavile su uzlet – Nvidia je postala prva kompanija s javnom vrijednošću od 4 bilijuna eura – dok se na tržište vratila i "meme manija" iz 2021., s malim ulagačima koji se masovno ubacuju u dionice proizvođača kamera GoPro i lanca krafni Krispy Kreme.
"Mislim da se već mogu povući rane paralele s dot-com boomom iz kasnih 90-ih i ranih 2000-ih", rekao je Dan Ivascyn, glavni investicijski direktor upravitelja imovinom Pimco, koji upravlja s 2.1 bilijun eura. "Pojavljuje se mentalitet lutrije... To je opasan scenarij."
Prema podacima Bloomberga, dionice iz S&P 500 sada se vrednuju na više od 3.3 puta svojih prihoda – što je najviša razina u povijesti.
Barclaysov indikator euforije dvostruko viši od normale
Barclaysov kompozitni "indikator euforije na tržištu dionica", koji kombinira tokove derivata, volatilnost i raspoloženje investitora, dosegnuo je dvostruko višu razinu od uobičajene i sada je u teritoriju koji je u prošlosti bio povezan s nastankom tržišnih balona.
"Indikator jasno pokazuje da je tržište euforično", rekao je Stefano Pascale, šef strategije derivata za američke dionice u Barclaysu.
Investitori su s olakšanjem dočekali dogovor između SAD-a i Japana kojim se uvode carine od 15 posto na japanske proizvode, kao i najavu sličnog dogovora s EU-om. Iako su te carine daleko iznad razina iz vremena prije Trumpova dolaska u Bijelu kuću, ipak su blaže od onih najavljenih u sklopu njegova govora o "danu oslobođenja", koji je ranije ove godine uzdrmao tržišta.
"Ovi prvi sporazumi su loši, ali ulagači su sretni sa svime što nije potpuni trgovinski rat", rekao je Luca Paolini, glavni strateg u Pictet Asset Managementu.
Ignoriranje rizika, sve oklade na AI i kripto
Dionice su ostale otporne na zabrinutost oko rastućeg zaduživanja američke vlade i prijetnji neovisnosti Federalnih rezervi – što je negativno utjecalo na državne obveznice i dolar, koji je ove godine oslabio gotovo 10 posto u odnosu na košaricu drugih valuta.
Velike tehnološke kompanije koje su posljednjih godina bile glavni motor rasta američkog tržišta predvode i oporavak nakon travanjskog pada. Dionice Nvidije i Mete (Facebookove matične kompanije) porasle su 100 odnosno 50 posto od najnižih vrijednosti u travnju.
"Za cijeli S&P vrijedi – odnos cijene prema prihodima, novčanom tijeku, knjigovodstvenoj vrijednosti i dividendama – sve je blizu rekordnih razina", rekao je Rob Arnott, osnivač i predsjednik investicijske kuće Research Affiliates. Upozorio je da ulaganje u mali broj dominantnih tehnoloških dionica podsjeća na "skupljanje novčića pred parnim valjkom".
"Tržište cijeni sadašnje lidere u AI industriji kao da nikada neće imati konkurenciju", rekao je. "Ali istovremeno se ulagači boje povući iz tih popularnih i napuhanih dionica jer ako to učine prerano, mogu teško nastradati."
Uzlet Palantira, Coinbasea i Bitcoina
Manje kompanije bilježe još snažniji uzlet. Palantir, koji ima snažnu prodaju prema državnim agencijama, porastao je 140 posto od travnja. Kripto burza Coinbase skočila je gotovo 180 posto, potaknuta valom optimizma u industriji digitalne imovine nakon Trumpove izborne pobjede u studenom.
Bitcoin je prošlog tjedna prvi put premašio 120.000 dolara, dok kompanije i investitori nastavljaju ulaganja u kripto imovinu, sve više uklopljenu u financijski mainstream.
Optimistični trend obuhvatio je i korporativni kredit: dodatni prinos na obveznice visoko ocijenjenih američkih kompanija u odnosu na državne obveznice pao je na 0.8 postotnih bodova, što je blizu najniže razine od 2005.
Analitičari Deutsche Banka u bilješci zapitali su se je li sve veće zaduživanje radi kupnje dionica znak "najveće euforije" još od 1999. i 2007.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati