Nakon dugo vremena eskalacija u Siriji. Pobunjenici krenuli u ofenzivu
SIRIJSKI pobunjenici pokrenuli su napad velikih razmjera na režimske snage u zapadnom Alepu, prema izvoru Slobodne sirijske vojske i lokalnom stanovništvu.
Oporbene frakcije najavile su ofenzivu na svom Telegram kanalu. Nazvale su je "odvraćanjem od agresije" i naglasile da je to odgovor na nedavno topničko granatiranje koje je izvršio režim sirijskog predsjednika Bašara al-Asada. Pobunjenici tvrde da su zauzeli 13 sela, kao i bazu 46, najveću bazu sirijskog režima u zapadnom Alepu.
Pojavile se snimke s mjesta događaja
Dodali su da su tijekom ofenzive ubili 37 pripadnika režimskih snaga i milicije. Današnji iznenadni napad označava prvi značajniji sukob između sirijskih pobunjenika i režima od ožujka 2020., kada su Rusija i Turska posredovale u sporazumu o prekidu vatre u zemlji.
Zapovjedništvo vojnih operacija sirijskih pobunjenika potvrdilo je za CNN da su njegovi borci oslobodili grad Urum Al-Kubru, oko 20 kilometara od grada Alepa, nakon "intenzivnih borbi s Asadovim snagama i iranskim milicijama".
Snimke s mjesta događaja pokazuju kako se dim diže iz dijelova zapadnog Alepa. Na jednoj od snimki borac se moli i slavi u selu Anjari. "Anjara je naša, ne pripada obitelji Asad", govori.
Građanski rat započeo 2011.
Sirijski državni mediji nisu izvijestili o sukobima, dok su neki prorežimski mediji spominjali borbe bez davanja detalja o lokacijama ili ishodima. Stanovnik četvrti pod kontrolom režima u Alepu kazao je za CNN da su civili u četvrti Novi Alep, jednoj od najbogatijih u Siriji, počeli bježati u druga područja zbog straha od tekućih sukoba.
Oporbene frakcije koje provode ofenzivu kreću se od islamskih skupina do Slobodne sirijske vojske, koju su prethodno podržavali SAD i Turska. Građanski rat u Siriji započeo je tijekom Arapskog proljeća 2011., kada je režim ugušio ustanak protiv Asada, koji je bio predsjednik od 2000. Zemlja je upala u građanski rat punih razmjera kada su formirane pobunjeničke snage.
Od sporazuma o prekidu vatre iz 2020. sukob je uglavnom ostao neaktivan, s povremenim razmjenama vatre između pobunjenika i Asadova režima. Više od 300.000 civila ubijeno je u više od desetljeća rata, prema podacima Ujedinjenih naroda, a milijuni ljudi su raseljeni diljem regije.