Jurio gradom 111 km/h i nije dobio kaznu. Ovako je sud to objasnio
MARKO je snimljen kako vozi automobilom brzinom od 111 kilometara na sat u naselju gdje je dopuštena brzina 60 kilometara. Nikša je pak vozio brzinom od 110 kilometara na sat tamo gdje je ograničenje 70 km/h, a Tomislav je jurio 97 kilometara na sat na mjestu gdje je brzina prometnim znakom ograničena na 60 kilometara, piše Danica.
Sva tri su slučaja iz Zagreba i sva tri su protekli tjedan završila nepravomoćnim presudama na Općinskom prekršajnom sudu.
No, presuda je drugačija. Marko ne mora platiti nikakvu kaznu, niti troškove postupka, a Nikša i Tomislav moraju.
Uputio prigovor
Prema presudi, Marko (28) je u lipnju u 23:11 u Zagrebu upravljao osobnim automobilom Avenijom Marina Držića u smjeru juga kod Slavonske avenije brzinom od 111 km/h, gdje je postavljenim prometnim znakom dopuštena brzina od 60 km/h.
Uputio je prigovor na policijsku prijavu te je zamolio sud da bude blag kod kažnjavanja jer je nezaposlen i pomažu mu roditelji, a vozačka mu treba jer bi uskoro trebao dobiti posao.
“Uzimajući u obzir da ovim prekršajem nisu nastupile teže štetne posljedice, sud je okrivljeniku izrekao opomenu, a s obzirom na to da sve upućuje da se radi o lakom obliku prekršaja, drži da su se stekli uvjeti za izricanje mjere upozorenja bez kažnjavanja”, naglasila je sutkinja u presudi.
Nikša (40) je pak u travnju u 22:43 u Zagrebu, upravljajući vozilom Slavonskom avenijom u pravcu istoka, kod Sachsove ulice, vozio brzinom od 110 km/h tamo gdje je prometnim znakom dopuštena brzina ograničena 70 km/sat.
Sutkinja je tog zagrebačkog odvjetnika proglasila krivim i kaznila s 200 eura plus 40 eura troškova prekršajnog postupka, premda mu je sud “kao olakotnu okolnost uzeo priznanje na ispitivanju i njegovu dosadašnju prekršajnu nekažnjavanost, dok otegotnih okolnosti nije našao”.
Tomislav (36) je siječnju u 3:57 u Zagrebu upravljao vozilom Ilicom brzinom od 97 km/h koja je za 37 km/h bila veća od dopuštene. Kažnjen je s 80 eura, a sutkinja je navela kako je kazna ispod minimalne jer je “priznao prekršaj, iskazao žaljenje i prekršajno je nekažnjavan, dok otegotnih okolnosti sud nije našao”.