Reuters: Poskupljenje emisije ugljikovog dioksida izazvalo političku napetost u EU
CIJENA dozvole za ispuštanje tone ugljikovog dioksida u Europskoj uniji prvi je put premašila 100 eura odražavajući pojačanu potražnju energetskog sektora, koji više struje proizvodi u termoelektranama na ugljen.
Cijena ispuštanja tone ugljikovog dioksida u referentnom ugovoru EU Allowance (EUA) dosegnula je danas najvišu razinu otkako je u Uniji uspostavljeno tržište dozvola, od 100.70 eura. Naknadno se spustila na 100.21 euro.
Što više kompanije moraju plaćati za ispuštanje tone CO2, to više ulažu u tehnologije s niskim udjelom ugljika
Sustav trgovine dozvolama u EU (ETS) prisiljava industrijske i elektroprivredne tvrtke te zrakoplovne kompanije da plaćaju za svaku tonu emitiranog ugljikovog dioksida kako bi se smanjilo ispuštanje štetnih plinova i ispunili ciljevi zaštite klime.
Što više kompanije moraju plaćati za ispuštanje tone CO2, to su jače motivirane ulagati u tehnologije s niskim udjelom ugljika i prijelaz na goriva manje štetna po okoliš.
Zemlje EU i Europski parlament usvojili su krajem prošle godine prijedlog izmjena tržišta ugljika u EU, što je također podiglo cijene dozvola. Dodatni je poticaj i približavanje travanjskog roka za prijavu dozvola za emisiju u prošloj godini.
U proteklim danima potražnju su potaknule i prognoze o zahlađenju i slabijem vjetru, tumače trgovci, ukazujući i na pojačanu špekulativnu kupovinu.
Reuters: Poskupljenje emisije ugljikovog dioksida izazvalo političku napetost u EU
U 2022. dozvole su poskupjele zbog pojačane potražnje energetskog sektora, koji je nakon smanjene opskrbe ruskim plinom proizvodio sedam posto više struje u termoelektranama na ugljen, fosilno gorivo s najvećom emisijom CO2.
Mnogi strahuju da Europa zbog povratka ugljenu neće ispuniti klimatske ciljeve, ali europski dužnosnici poručuju da je ugljen tek privremeno rješenje tvrdeći da će visoka cijena fosilnih goriva, ugljena i plina u konačnici ubrzati prijelaz na obnovljivu energiju.
Poskupljenje emisije ugljikovog dioksida ipak je izazvalo političku napetost u EU, a probijanje plafona od 100 eura po toni vjerojatno će ponovno raspiriti raspravu o cijenama, drži Reuters.
Španjolski premijer lani zatražio da se ograniči cijena ispuštanja CO2
Poljska proizvodi većinu struje iz ugljena, a za visoke cijene dozvola za ispuštanje CO2 okrivljuje špekulante i traži intervenciju EU kako bi se obuzdalo poskupljenje.
I španjolski premijer Pedro Sanchez zatražio je prošle godine da se ograniči cijena ispuštanja ugljikovog dioksida obrazloživši zahtjev suzbijanjem inflacije, podsjeća Reuters.