Branimir Glavaš izašao iz sarajevskog pritvora
IZVANRASPRAVNO vijeće Suda u Sarajevu prihvatilo je žalbu odvjetnika te je donijelo odluku o puštanju Branimira Glavaša iz pritvora. Na izlasku je Glavaš, hrvatski zastupnik nepravomoćno osuđen za ratni zločin, spremno pozirao fotoreporterima.
Glavni tužitelj BiH Milodrag Barašin rekao je da Branimir Glavaš svoje državljanstvo nije stekao na legalan način te nema prepreke za izručenje Glavaša njegovoj "prvoj domovini". Ipak, prizivno je vijeće Suda BiH odlučilo da do odluke o njegovom izručenju nema razloga za njegove pritvaranje jer nema opasnosti od bijega iz države, s obzirom da bi Glavaš temeljem međunarodne i lokalne tjeralice bio uhićen bilo gdje osim u BiH.
Za Glavaša je i jučerašnja odluka o njegovom pritvaranju politički inženjering
"Kao građanin Bosne i Hercegovine želim poštivati zakone i pravosudni sustav ove države. Želim još jednom naglasiti i ponoviti - Ja nisam kriv", izjavio je Glavaš izlazeći sa suca. I nakon svim pohvala na račun pravosuđa BiH, kazao je da je jučerašnja odluka suda da ga se zadrži u pritvoru donesena po političkoj osnovi, javlja Federalna televizija.
"I gospodin sudac se držao one Titove - 'Nemojte se držati zakona kao pijan plota'. Pritisci su dolazili i dolaze od tamo odakle su dolazili cijelo ovo vrijeme. Dakle, osoba je poznata. To je premijer i predsjednik HDZ-a Hrvatske doktor ivo Sanader", kazao je Glavaš. Njegov odvjetnik kaže da sudska odluka kojom je jučer zadržan u pritvoru "ima neke elemente kaznenog djela".
Državljanstvo je zatražio zbog bijega u BiH
Glavaševo državljanstvo, sumnja se, nije legalno, jer se pri njegovom traženju mora donijeti dokument kojim se potvrđuje da se protiv podnositelja zahtjeva ne vodi nikakav kazneni postupak. Također podnositelj treba predočiti potvrdu o nekažnjavanju, piše Mondo. Budući da je Glavašu suđenje počelo puno prije nego što je u listopadu prošle godine zatražio bosansko-hercegovačko državljanstvo, jasno je da takav dokumenat nije mogao priložiti zahtjevu.
Bjegunac od hrvatskog pravosuđa Branimir Glavaš jučer je, na iznenađenje mnogih, zadržan u pritvoru. Sudac je zadržavanje odredio zbog sumnje da je postojala namjera da zahtjevom za državljanstvo Glavaš izbjegne izvršenje presude za ratne zločine. Sudac je odredio produljenje pritvora u roku od 40 dana, međutim Glavašev sarajevski odvjetnik Nikica Gržić je odmah podnio žalbu na odluku.
Gržić je ranije pojasnio da se njegov klijent ne nalazi u ekstradicijskom pritvoru jer protiv Glavaša uopće nije pokrenut ekstradicijski postupak. Dodao je da bi za pokretanje ekstradicije moralo postojati nekoliko zakonskih uvjeta među kojima i taj da osoba koje procesuira nema državljanstvo BiH.
Sud u Sarajevu danas je od hrvatskog pravosuđa zatražio da mu se dostave dokumenti koji dokazuju kada i zbog čega se Glavašu sudilo u Hrvatskoj.
Branimir Glavaš prošli je tjedan na Županijskom sudu u Zagrebu osuđen na deset godina zatvora zbog svoje uloge u slučajevima zlostavljanja i ubojstava srpskih civila u Osijeku ratne 1991. godine.
Nekoliko dana uoči izricanja presude Glavaš je napustio Hrvatsku i otputovao u BiH gdje se smjestio na jednoj od nekolicine različitih adresa u Hercegovini. Riječ je o adresama koje je Glavaš obznanio policiji BiH nakon što je prošli tjedan priveden na informativni razgovor koji je s njime obavljen nakon što je u Hrvatskoj protiv njega izrečena nepravomoćna presuda.
Glavaš je nakon razgovora pušten te je sa smiješkom na licu i bosansko-hercegovačkim osobnim dokumentima izašao iz policijske postaje. Kasnije je za njime raspisana lokalna tjeralica, a zatim i međunarodna nakon čega je uhićen i sproveden u Sarajevo.
"Duboko vjerujem da je moj trenutno 'trajni boravak' ovdje u BiH privremen i da ću se vrlo brz vratiti u moju domovinu Hrvatsku", kazao je ponovno oslobođeni Glavaš, koji je jučer BiH oslovljavao svojom domovinom.
Sadović: Rugaju se pravdi i državama
"Posljednji slučaj - bijeg gospodina Glavaša pred pravosuđem Republike Hrvatske - pokazuje do koje je mjere došla zloupotreba instituta tzv. dvojnog državljanstva. Riječ je o nekoliko desetina slučajeva koji su se, s jedne ili druge strane, desili u posljednjih par godina, na šta sam ja i upozoravao još od slučaja gospodina Jelavića. Poznato je da RH ima ustavnu barijeru za izručenje svojih državljana. Također, i BiH u svom zakonu o krivičnom postupku ne dozvoljava izručenje svojih državljana. I naravno, ljudi optuženi i osuđeni za najteža krivična djela, uključujući i ratne zločine, organizirani kriminal, korupciju itd., jednostavno, kada osjete da će pravda doći po svoje, odšetaju se u drugu državu i onda slavodobitno izjavljuju: 'Ovo je moja prava domovina'. Zapravo, rugaju se pravdi i rugaju se državama, i Hrvatskoj, i Bosni i Hercegovini, ali i Srbiji i Crnoj Gori. Dakle, problem je regionalni i mora se što prije rješavati", komentirao je bosanskohercegovački ministar sigurnosti Tarik Sadović u intervjuu za Radio Slobodna Europa.
I.Kri./R.I.
Foto: Dado Ruvić(Cropix)/ fo

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati