Ante Nobilo: Oluja imala više elemenata genocida nego zločin u Vukovaru
ZAGREBAČKI odvjetnik Ante Nobilo za nedjeljni Blic je izjavio kako je hrvatskoj vojnoj akciji Oluja bilo više elemenata genocida, nego u vrijeme srpske opsade Vukovara i njegovog zauzimanja.
"Što se tiče Oluje, reći ću nešto što se mnogima neće svidjeti. Oluja je imala više bitnih elemenata koji se približavaju genocidu nego što je to bilo u Vukovaru, međutim, ni ona nije prelazila u genocid", kazao je Nobilo ali pritom nije zanijekao kako je Vukovar bio zapravo "megazločin u mnogim dijelovima", no istaknuo je kako nije imao obilježja genocida.
"Mislim da ni ono što se događalo nakon Oluje nema obilježja genocida, iako nekih elemenata ima i oni se mogu okarakterizirati kao etničko čišćenje. S tim što ja ne mislim da su Hrvati istjerali Srbe, već da su se Srbi povukli u zbjeg", objasnio je Nobilo, s tim da je zbjeg nazvao tradicijom srpskog naroda, koji je potkrijepio i s primjerom Kozare u Drugom svjetskom ratu i povlačenjem vojske do prestanka opasnosti i ponovnog vraćanja.
"Srbija tužbom poboljšava svoju prgovaraču poziciju ali neće uspjeti dokazati genocid"
Isto tako, Nobilo smatra kako Srbija u toj situaciji mora iće sa protutužbom, kako bi poboljšala svoj pregovarački položaj, no smatra kako ni ta tužba neće uspjeti. "Neće uspjeti iz dva razloga: prvi je što je Konvencija o genocidu donesena nakon Drugog svjetskog rata, a drugi što sadašnja Hrvatska nije pravna nasljednica kvislinške NDH i ne može, po međunarodnom pravu, odgovarati za njezine zločine", rekao je.
"Hrvati su uništavanjem srpskih kuća i uvjeta za život, te ubijanjem onih koji su ostali, onemogućavali povratak. Dakle, tu se išlo globalno na cjelokupno stanovništvo određenog područja i ako tu činjenicu povežemo s Tuđmanovom izjavom da će Srbi u Hrvatskoj nakon rata pasti na podnošljivih tri posto, onda se na tome može štošta graditi, ali se još uvijek ne može tvrditi da se radilo o genocid", kazao je Nobilo, odgovarajući na pitanje hoće li Srbija uspjeti dokazati genocid protiv srpskog stanovništva u Oluji.
"Daljnja politizacija vratila bi odnose među državama nekoliko koraka unazad"
Za hrvatsku tužbu protiv Srbije je rekao kako ju je za velike novce složio američki odvjetnik Riffkin i kako je ona sastavljena u "specifičnim okolnostima u vrijeme Tuđmanove vlasti". Dodao je kako je nova pravna garnitura u Hrvatskoj sa Šimonovićem na čelu, tužbu dotjerala u pravnom i tehničkom smislu koliko je mogla te da će je zastupati najbolje što može ali da genocid neće moći dokazati.
"Ako je pameti, problem bi trebalo prepustiti pravosuđu, dakle, Međunarodnom sudu pravde", zaključio je Nobilo odgovarajući na pitanje hoće li se sada odnosi među dvjema državama zbog tužbi na duže vrijeme pogoršati. Naglasio je kako bi daljnja politizacija pogoršala te odnose i vratila ih nekoliko koraka unazad ali isto tako je izrazio i uvjerenje kako može doći i do nagodbe između Hrvatske i Srbije.
K.S.
Foto: Index (Arhiva)

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati