Slučaj u zastari, a splitski SDP-ovac traži od države naknadu za predugi sudski postupak
Ilustracija: Arhiva
GRADSKI vijećnik SDP-a u Splitu Gojko Čepo podnio je putem svog odvjetnika Eduarda Sušca zahtjev za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku. U svojem zahtjevu navodi da ni nakon pet godina i četiri mjeseca nije dobio presudu u prekršajnom postupku koji je poveden zbog vožnje u pripitom stanju.
Zbog neodazivanja sudskim pozivima, policiji naloženo da Čepu dovede na raspravu
Čepu je sa 0,7 promila alkohola za volanom njegovog Hyundaia uhvatila policija u Velebitskoj ulici u 3 sata ujutro 6. listopada 2007. godine. Prometni policajac "odrezao" je Čepi na licu mjesta kaznu od dvije tisuće kuna. Čepo se žalio, slučaj je dospio do Prekršajnog suda.
Kako se nije odazvao na tri sudska poziva, sutkinja je naložila da ga policija dovede na ročište 3. lipnja 2009. godine, zakazano netom nakon lokalnih izbora na kojima je Čepo ušao u gradsko vijeće. Novopečeni gradski vijećnik SDP-a nije imao ništa posebno za kazati, tek da se ne sjeća koncentracije alkohola.
Presudu nikada vidio
Prometni policajac ispitan je na idućem ročištu 23. lipnja, na kojem se Čepo nije pojavio. Sutkinja je na istom ročištu donijela presudu. Čepi je nepravomoćno na tri mjeseca zabranjeno upravljanje motornim vozilima te je osuđen na novčanu kaznu od dvije tisuće kuna. Na presudu se žalio, slučaj je došao na Visoki prekršajni sud koji posao nije stigao obaviti u zakonski predviđenom roku pa su na sjednici održanoj u kolovozu 2010. godine zaključili da je nastupila zastara.
To sve stoji u presudi koju, međutim, Čepo nije nikada vidio. Sa suda je poslana na Čepinu adresu, no nije uručena, a ni predignuta. U to doba Prekršajni sud u Splitu još nije imao oglasnu ploču, koja je predviđena za takve situacije.
Radnicama Dalme za parničenje od 15 godina po 25 tisuća kuna naknade
Index je danas pričao sa Čepom kako bi pokušali otkriti motive njegove pravne akcije.
SDP-ov gradski vijećnik tvrdi nam da ne zna da je njegov odvjetnik podnio zahtjev za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku, a još manje zna kakve pravne implikacije ima jedan takav zahtjev.
Kako je Index već pisao o nekoliko takvih slučajeva, pokušali smo vijećniku Čepi objasniti da viši sud u takvim slučajevima nalaže nižem sudu da postupanje završi u primjerenom roku od šest mjeseci te isplaćuje nekakvu novčanu naknadu.
Primjera radi, prije koji mjesec donijeta je takva odluka u slučaju četiri radnice Dalme koje se parniče s bivšom firmom već dobrih 15 godina. Svakoj je isplaćeno po 25 tisuća kuna. U odnosu na Čepin slučaj postoje velike razlike. Njihova parnica još uvijek nije okončana, Čepin postupak već je odavna pao u zastaru, što bi, dakako, trebalo i njemu biti poznato ako se informirao o zastarnim rokovima.
Bitne stvari
"Dvije su bitne stvari. Nikada u ovom slučaju nisam pravomoćno osuđen, za prekršaj sam rehabilitiran i ako me netko radi toga proziva, ja ga mogu tužiti. Ne znam što je moj odvjetnik tražio, ima punomoć da me zastupa, a o konkretnom zahtjevu zaista ništa ne znam", kazao nam je Čepo.
Ustvrdio nam je i kako nije istina da ga je na raspravu dovela policija, već kaže kako su ga nazvali telefonom da mora doći do suda. "Sjećam se da je onda ispao problem što je iduće ročište zakazano kada smo imali konstituirajuću sjednicu Gradskog vijeća", kazao je Čepo.
Kada smo ga pitali o pravnim posljedicama njegovog zahtjeva, ustvrdio nam je da nema nikakvu želju osiromašiti državni proračun i da on neće ništa koštati porezne obveznike.
Pokušali smo stvar razjasniti i sa odvjetnikom Sušcem, no danas je bio prezauzet.
Čepo diplomirao, ali posao u struci nije našao pa radi kao konobar u Albatrosa
Čepo se inače tijekom Kerumovog mandata pokazao kao jedan od angažiranijih SDP-ovaca, koji se nije libio ući u sukob sa autoritativnom predsjednicom Gradskog vijeća Nevenkom Bečić i njenim HGS-ovcima. Za razliku od mnogih članova svoje stranke koji su uhljebljeni po gradskim tvrtkama, za Čepu, diplomiranog inženjera industrijskog inženjerstva, nije se našlo adekvatno radno mjesto.
"Zaposlio sam se nedavno kao konobar u kafiću Albatros. Takva je danas situacija na tržištu i do posla u struci zaista se teško dolazi", otkrio nam je Čepo. Priznao nam je i da volontira kao direktor jedne tvrtke, ali je projekt tek u povojima i za sada ne donosi dobit.