Problemi sa štitnjačom kod djece: Zašto se javljaju i kako ih prepoznati?
PROBLEMI sa štitnjačom često se povezuju s odraslima, a mnogi se roditelji iznenade kada doznaju da su problemi sa štitnjačom najčešći endokrini poremećaj kod djece školske dobi. Kako donosi Kids Health, procjenjuje se da gotovo 37 od 1000 djece ima neku bolest štitnjače.
Naime, svaka stanica u tijelu treba hormone štitnjače kako bi radila na svojim normalnim razinama pa problemi sa štitnjačom kod djece mogu utjecati na tijelo na mnogo različitih načina, ovisno o vrsti poremećaja štitnjače koje dijete ima. Hormoni štitnjače imaju posebno važnu ulogu u podržavanju i reguliranju rasta, ali i mnogih drugih tjelesnih funkcija.
Koji su uobičajeni problemi sa štitnjačom kod djece?
Dva najčešća problema sa štitnjačom kod djece su hipotireoza i hipertireoza. Drugi, manje uobičajeni problemi sa štitnjačom kod djece također uključuju rak štitnjače i čvorove na štitnjači.
Hipotireoza se javlja kada štitnjača ne šalje dovoljno hormona u tijelo. Naime, hormoni štitnjače reguliraju mnoge tjelesne funkcije, uključujući tjelesni metabolizam. Kada nema dovoljno hormona, sustavi u tijelu mogu početi usporavati. Uobičajeni simptomi hipotireoze u djece uključuju:
- zatvor
- suhu kožu
- umor
- osjećaj hladnoće
- gubitak kose
- neredovite menstruacije (kod djevojčica)
- loše pamćenje ili probleme s koncentracijom
- usporen rast
- tromost
Hipotireoza može biti urođena, što znači da se bebe rađaju s njom, a ona se također može steći, razvijajući se u kasnom djetinjstvu ili u tinejdžerskim godinama. Jedan od najčešćih uzroka niske razine štitnjače je tireoiditis (Hashimotova bolest), autoimuna bolest nazvana po liječniku koji je otkrio ovo stanje. Bolest napada štitnjaču i oštećuje ju. Hashimoto je vrlo česta pojava kod djevojčica, dok se kod dječaka javlja mnogo rjeđe.
S druge strane, hipertireoza se javlja kada je štitnjača preaktivna i šalje previše hormona štitnjače u tijelo. To može uzrokovati "ubrzanje" tijela, što prvenstveno znači povećanje tjelesnog metabolizma. Uobičajeni simptomi hipertireoze u djece uključuju:
- proljev
- poteškoće s koncentracijom
- osjećaj vrućine
- ubrzani rast
- ogroman apetit
- neredovite menstrualne cikluse (kod djevojčica)
- razdražljivost
- slabost mišića
- drhtanje (obično u rukama)
Najčešći uzrok hipertireoze je Gravesova bolest, autoimuna bolest koja uzrokuje stvaranje antitijela koja govore tijelu da proizvodi više hormona štitnjače nego što je potrebno. Ostali uzroci hipertireoze također uključuju upalu i čvorove u štitnjači.