Mama ili tata? Stručnjaci otkrivaju koji roditelj prenosi osobine na dijete
NASLJEĐIVANJE osobina od roditelja određuje mnogo toga u našem životu, od fizičkog izgleda do zdravlja i osobnosti. Iako genetika igra ključnu ulogu, istraživanja pokazuju da određene osobine i predispozicije dolaze od jednog roditelja više nego od drugog. Evo što znanost kaže o tome koje osobine dobivamo od majke, a koje od oca.
Inteligencija: Mama
Ako imate visok IQ, zahvalite svojoj mami. Inteligencija je povezana s X-kromosomom, a žene imaju dva X-kromosoma, dok muškarci imaju samo jedan.
Istraživanje provedeno 2006. godine na više od 12.000 ljudi pokazalo je da IQ sudionika u prosjeku odstupa samo 15 bodova od majčinog IQ-a, što majčin IQ čini najjačim prediktorom djetetove inteligencije.
Međutim, genetika objašnjava samo 40% inteligencije. Preostalih 60 % dolazi iz okolišnih čimbenika, poput obrazovanja, prehrane i zdravstvenih uvjeta.
Rani pubertet: Tata
Jeste li rano ušli u pubertet? To biste mogli pripisati svome ocu. Istraživanje iz 2013. godine povezalo je mutacije gena MKRN3, naslijeđenog isključivo od oca, s ranijim početkom puberteta kod djece.
Međutim, pubertet ne ovisi samo o genetici. Na rani početak mogu utjecati hormonske terapije, prehrana i određeni zdravstveni problemi.
ADHD: Mama
Djeca majki s niskom razinom serotonina imaju 1.5 do 2.5 puta veći rizik od razvoja ADHD-a, pokazalo je istraživanje iz 2010. godine. Serotonin je ključan za regulaciju raspoloženja, sna i drugih tjelesnih funkcija, a mutacije gena povezanih s njegovom proizvodnjom mogu povećati rizik od ADHD-a.
Primjerice, Melanie Brown (Mel B), članica Spice Girls, otvoreno je govorila o svojoj dijagnozi ADHD-a, dok je i njezina kći Phoenix kasnije dobila istu dijagnozu.
Plodnost: Tata
Plodnost kćeri može biti pod utjecajem gena naslijeđenih od oca. Istraživanje iz 2016. otkrilo je da mutacije određenih gena mogu spriječiti pravilno funkcioniranje jajnih stanica, što vodi do problema s plodnošću.
Nicole Kidman, primjerice, podijelila je vlastite izazove s neplodnošću, uključujući izvanmaterničnu trudnoću i neuspješne tretmane, prije nego što je s 41 godine rodila kćer uz pomoć IVF-a.
Obrasci spavanja: Mama
Ako imate problema s nesanicom, velika je vjerojatnost da vaša majka ima slične poteškoće. Studija iz 2023. godine potvrdila je da su djeca žena s nesanicom sklonija razvijanju istog poremećaja. Genetska predispozicija za nesanicu česta je, a majka je obično nositeljica tih gena.
No, nesanica je kompleksan poremećaj i često uključuje višestruke čimbenike, uključujući stres i životni stil.
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati