Male tajne velikih majstora: Evo kako napraviti najbolju pohanu piletinu
RIJETKI su oni koje ne razveseli vijest da ih za ručak čeka pohana piletina. Ona je jedno od najpopularnijih jela, ali unatoč tome i dalje mnogi griješe prilikom njezine pripreme.
Zato je Metro.co.uk razgovarao s pravim stručnjakom, suosnivačem tvrtke Chick ‘n’ Sours iz Haggerstona Carlom Clarkeom. On im je otkrio kako da pripreme piletinu koja će izvana biti hrskava, a iznutra sočna.
"Prije svega pripazite da kupite najbolju kvalitetu piletine koju si možete priuštiti od lokalnoga mesara. Mi ćemo odabrati pileća prsa kako bismo napravili mekanu piletinu", rekao je.
Jedna od stvari koje trebate imati na umu, ako odaberete komad mesa s kosti, poput batka, je da će se on sporije sušiti, ali će mu biti potrebno i više vremena da se termički obradi.
"U jednu litru vode dodajte 10 grama soli i ostavite meso u njoj barem jedan sat", savjetuje Clarke te objašnjava kako će to pomoći da piletina ostane sočna, ali i da bude dovoljno začinjena.
No, pripazite i da je ne držite predugo u vodi jer bi mogla postati žilava, a isto tako važno je i da ne presolite vodu. Umjesto vode, možete koristiti i mlaćenicu kako bi piletina bila još sočnija, savjetuje Clarke.
Sada je na redu brašno.
"Iako mi koristimo mješavinu od četiri vrste brašna, možete koristiti bilo koje, univerzalno brašno. Ako ne podnosite gluten, upotrijebite rižino ili krumpirovo brašno bez glutena. Neki ljudi vole začiniti svoju mješavinu brašna - mi to ne radimo, osim što stavimo malo soli i papra. Začine stavljamo nakon što piletinu izvadimo iz friteze, no sve je stvar osobnoga izbora. Međutim, sjajna stvar kod piletine je što je to fleksibilno meso; što znači da u smjesu brašna možete dodati malo arome ako želite. Ne postoje stroga pravila - budite kreativni", objasnio je.
Brašno stavite u veliku posudu te potom u nju dodajte meso, a Clarke kaže kako je ključno ne dodirivati previše piletinu. Osim toga, otresite višak brašna kako se ne bi zgrudalo prilikom prženja.
"U restoranu pečemo u dvije faze; prva faza je u fritezi pod pritiskom na nižoj temperaturi tijekom koje se piletina skuha i ostane lijepa i sočna. Zatim je doradimo u otvorenoj fritezi na višoj temperaturi da se zapeče izvana i da dobijete sočan komad iznutra, a hrskav izvana. Ako nemate ovu opremu kod kuće, a većina nas nema, jednostavno potrijebite tavu, ali korisno je imati termometar za hranu", savjetuje.
Kako kaže, važno je uliti dovoljno ulja da možete potpuno potopiti piletinu i potom u zagrijano ulje pomoću hvataljki stavljati komade piletine. Ulje bi u idealnom slučaju trebalo biti zagrijano na 160 stupnjeva. Piletinu pecite dok ne postane zlatno žute boje.
"Ovisno o veličini komada, trebat će vam između pet i sedam minuta", upozorava ovaj kuhar.