Ostanite bistri i raspoloženi: Savjeti neurologa koje vrijedi poslušati

KAO ŠTO vodimo brigu o tjelesnom zdravlju, jednako je važno njegovati i mentalnu bistrinu. Postoje jednostavni, svakodnevni koraci kojima možemo očuvati zdravlje mozga i smanjiti rizik od razvoja demencije s godinama.
Profesor neurologije Jonathan Schott s University College Londona, ujedno i glavni medicinski savjetnik organizacije Alzheimer’s Research UK, donosi pet jednostavnih načina kako tijekom ljeta potaknuti mozak na zdrav rad i podržati mentalno zdravlje.
1. Naučite novu vještinu koja vas veseli
"Mozak ostaje aktivan kad radite ono u čemu uživate", poručuje prof. Schott. "Uvijek kažem - ako mrzite sudoku, nemojte ga rješavati. Nećete dugo izdržati." Ključno je pronaći nešto što vas motivira i održava mentalno angažiranima. "Nekome je to čitanje knjiga, drugome šah, a nekome učenje kukičanja ili stranog jezika", kaže Schott.
Učenje novih vještina - ili usavršavanje postojećih - čini mozak fleksibilnijim. "Kad učite nešto novo, određeni dijelovi mozga stvaraju jače veze. Ponavljanjem ta radnja postaje automatska. Vjerujemo da takve aktivnosti čine mozak otpornijim na oštećenja", objašnjava profesor.
2. Budite tjelesno aktivni svaki dan
"Tjelesna aktivnost možda je i najbolja stvar koju možemo učiniti za zdravlje mozga", tvrdi Schott. "Često ponavljamo: što je dobro za srce, dobro je i za mozak. Mnogi rizični faktori za srčane bolesti povezani su i s bolestima mozga."
Vježbanje može sniziti krvni tlak, kolesterol, pomoći u održavanju zdrave tjelesne mase i poboljšati raspoloženje."Idealno bi bilo svaki dan biti barem malo aktivan, a tri do četiri puta tjedno uključiti i aktivnost koja podiže puls na dulje od 20 minuta."
Sve je više dokaza da tjelovježba može ublažiti učinke procesa koji dovode do demencije. "Mehanizmi još nisu potpuno jasni, ali čini se da mišići tijekom vježbanja otpuštaju tvari koje djeluju i na mozak - i mogu pozitivno utjecati na njegove funkcije", dodaje.
3. Šetajte redovito
"Nije nužno da aktivnost bude naporna", napominje Schott. "Ne govorimo o maratonima, nego o svakodnevnim šetnjama ili odluci da idete stubama umjesto liftom." Njihova istraživanja pokazuju da i manja, ali redovita aktivnost tijekom života može imati veoma pozitivan učinak.
Šetnje u društvu dodatno donose i važne društvene dobrobiti. Upravo zato Alzheimer’s Research UK ovog ljeta organizira niz šetnji pod nazivom Walk For A Cure - od laganih obiteljskih ruta od 5 km do zahtjevnijih pješačenja od 42 km.
4. Održavajte društvene kontakte
Istraživanja su pokazala da društvena izolacija može povećati rizik od demencije. Zato je druženje s drugima iznimno važno za zdravlje mozga. "Radite ono što vas veseli - ali i u društvu", savjetuje Schott. "Održavanje kontakta s drugima pomaže u očuvanju mentalnih funkcija, a pritom možete i usporediti svoje pamćenje s onim kod drugih."
"Kad mi netko kaže da se brine zbog zaboravljivosti, često pitam: kakvo je tvoje pamćenje u odnosu na prijatelje ili kolege?" dodaje profesor.
5. Redovito kontrolirajte krvni tlak
"Praćenje krvnog tlaka iznimno je važno", naglašava Schott. "Naše i tuđa istraživanja pokazuju da visoki tlak u 30-ima i 40-ima može imati dugotrajan učinak na mozak."
Demencija najčešće nastaje kao posljedica dviju skupina uzroka: neurodegenerativnih bolesti i oštećenja krvnih žila u mozgu. "Snižavanjem tlaka smanjuje se opterećenje krvnih žila, čime one postaju otpornije i manje sklone začepljenju ili pucanju", objašnjava.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati