Neuroznanstvenica: Za bolje zdravlje mozga često prakticiram jednu naviku

NIJE lako odmah uskočiti u zadatke koji zahtijevaju koncentraciju, pogotovo kad mozak još nije posve razbuđen. Kava i doručak bogat hranjivim tvarima svakako mogu pomoći, ali postoji još jedna navika koja podržava rad mozga i mentalno zdravlje, iako je mnogi ne povezuju s time. Neuroznanstvenica Friederike Fabritius navodi upravo tu aktivnost kao ključnu za bistrinu uma i dobro raspoloženje.
Fabritius, koja trenira nekoliko puta tjedno, kaže da joj je omiljena navika powerlifting. "Treniram nekoliko puta tjedno. Trenutačno sam nacionalna prvakinja u bench pressu u Njemačkoj i držim rekord", ističe za Parade. Naglašava da tjelesna aktivnost ne koristi samo tijelu, nego i mozgu. "Vježbanje uključuje mozak. Razmišljanje i pokret su povezani", objašnjava. Dodaje da kod powerliftinga mozak aktivno sudjeluje u svakom pokretu - od disanja do pravilne forme.
Bilo koja vrsta kretanja može imati sličan učinak
Osim što podržava učenje i pamćenje, Fabritius ističe da kretanje pomaže i u regulaciji raspoloženja. Kaže da se tijekom vježbanja oslobađaju dopamin i serotonin - tvari koje pozitivno djeluju na sreću, motivaciju i smirenost. Zbog toga je redovito kretanje učinkovit način za očuvanje mentalne stabilnosti i boljeg emocionalnog stanja tijekom dana.
Ako nam powerlifting ne odgovara, nema problema - Fabritius ističe da bilo koja vrsta kretanja može imati sličan učinak.
"Mislim da je najbolje kretati se ujutro. Ako imate priliku, čak i ako je samo deset minuta, to će napraviti razliku. Možete preskakati uže, raditi sklekove, hodati do posla... jednostavno je, učinkovito i besplatno", poručuje. Na nama je samo da pronađemo oblik pokreta koji nam odgovara - mozak će nam biti zahvalan.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati