Iznenađujuće razlike: Kako šetnja mijenja vaše tijelo nakon 5, 10, 30, 40 i 60 minuta

HODANJE je jednostavna aktivnost koja donosi velike zdravstvene koristi, a već i kratke šetnje mogu značajno utjecati na tijelo i um. Evo što znanost kaže o tome što se događa s vašim tijelom ovisno o tome koliko dugo hodate.
Šetnja od 2 do 5 minuta
Pomaže u regulaciji šećera u krvi i potiče mršavljenje. Kratka šetnja nakon obroka može pomoći u stabiliziranju šećera u krvi. Studije su pokazale da razina šećera i inzulina ima blaže oscilacije ako se prošetate nakon jela, umjesto da sjedite ili stojite.
Liječnica dr. Rebecca Robinson objašnjava da hodanje neposredno nakon jela pomaže mišićima u iskorištavanju glukoze iz krvi, što smanjuje njezinu količinu i smanjuje šansu da se višak pohrani kao mast, osobito u području trbuha.
Kratke šetnje također mogu spriječiti nagle skokove i padove šećera u krvi, što često izaziva umor, glad i žudnju za slatkim.
Šetnja od 10 minuta
Snižava krvni tlak i podiže raspoloženje. I samo deset minuta hodanja može sniziti sistolički krvni tlak. Također poboljšava raspoloženje, a osobe koje hodaju redovito lakše se motiviraju za nastavak tjelesne aktivnosti.
Dnevna šetnja od 10 minuta također može pomoći u smanjenju rizika od moždanog udara, srčanih bolesti i nekih vrsta raka, pokazale su velike analize podataka.
Šetnja od 30 minuta
Ublažava simptome depresije i jača kosti. Pola sata hodanja pozitivno utječe na psihičko zdravlje. Osobe s depresijom koje su hodale 30 minuta osjećale su se psihički bolje i smirenije, a razina napetosti i umora se smanjila.
Osim toga, brze šetnje nekoliko puta tjedno mogu pomoći u očuvanju gustoće kostiju, što je posebno važno za žene prije menopauze.
Šetnja od 40 minuta
Poboljšava pamćenje i štiti srce. Redovite šetnje od 40 minuta mogu poboljšati pamćenje i zdravlje mozga. Stariji ljudi koji su hodali tri puta tjedno imali su bolje rezultate na testovima pamćenja i zdraviju bijelu tvar u mozgu.
Isto tako, žene koje su hodale 40 minuta nekoliko puta tjedno imale su manji rizik od zatajenja srca, pokazuju istraživanja.
Šetnja od 60 minuta
Poboljšava san, smanjuje rizik od pojave depresije i stres. Sat vremena hodanja dnevno može produljiti i poboljšati kvalitetu sna, osobito kod žena u menopauzi.
Istraživanja su također pokazala da hodanje može smanjiti rizik od pojave depresije. Umjerena fizička aktivnost, poput hodanja, pomaže u održavanju psihičke ravnoteže.
Šetnja u prirodi posebno dobro djeluje na smanjenje stresa jer smanjuje aktivnost moždanih područja koja sudjeluju u procesiranju stresa. Hodanje gradom nema isti učinak, piše časopis Women's Health.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati