Oftalmolozi otkrivaju što sve svakodnevno radimo, a šteti našem vidu

KAD RAZMIŠLJAMO o zdravlju, oči su često na dnu popisa. Srce, mozak, kosti - sve redom prioriteti. A vid? O njemu se najčešće počinje razmišljati tek kad počne slabiti. I dok je normalno da se s godinama dogode promjene, postoje navike koje taj proces mogu ubrzati i to značajno.
Oftalmolozi upozoravaju da postoji jedna svakodnevna navika koja ozbiljno ugrožava naš vid, a većina ljudi uopće ne zna koliko je štetna.
Što se događa s očima kako starimo?
"Kako starimo, leće u našim očima postaju sve manje fleksibilne. To otežava fokusiranje na predmete iz blizine, poput knjiga, ekrana ili mobitela", objašnjava dr. Diane Hilal-Campo, specijalistica oftalmologije. Zato su čitalačke naočale nakon četrdesete gotovo neizbježne.
S godinama raste i rizik od ozbiljnih očnih bolesti poput degeneracije žute pjege, glaukoma i mrene. Dobra vijest? Iako ih ne možemo potpuno spriječiti, možemo značajno smanjiti šanse da se razviju ako izbacimo navike koje im otvaraju vrata.
Najopasnija navika za oči: pušenje
Prema dr. Sandri Brown, oftalmologinji i savjetnici Zaklade za suhe oči (Dry Eye Foundation), najštetnija navika za zdravlje očiju nije stalno gledanje u ekran - nego pušenje. I da, uključuje i elektroničke cigarete.
"Pušenje povećava rizik od degeneracije žute pjege za 400%, a rizik od mrene za oko 300%", upozorava dr. Brown. Duhan oštećuje ključne dijelove oka - mrežnicu, leću i makulu - sve ono što nam omogućuje jasan vid.
Vaping nije bezopasna alternativa
Ako mislite da ste sigurni jer ne pušite klasične cigarete - niste. Znanstveni pregledi pokazali su da dim iz elektroničkih cigareta također šteti očima.
Kemikalije i slobodni radikali iz e-cigareta mogu narušiti stabilnost suznog filma i oštetiti lipidni sloj oka. Uz to se bilježe i posljedice poput iritacija, oštećenja rožnice i kronične suhoće oka.
Kako znati da nam oči već pate?
Znakovi da nam pušenje ili vaping već oštećuju oči uključuju: zamućen vid, izblijedjele boje, osjetljivost na svjetlost, probleme s noćnim vidom i dvostruku sliku. Ako vam nešto od ovoga zvuči poznato, ne čekajte - naručite se kod oftalmologa.
Šminka može biti tihi saboter vida
Dr. Hilal-Campo upozorava i na još jedan često zanemaren rizik - šminku za oči. Neki proizvodi sadrže kemikalije koje mogu nadražiti oči, izazvati infekcije ili čak oštetiti rožnicu.
Posebno je problematično stavljanje olovke na unutarnju liniju kapka. Time se mogu začepiti meibomske žlijezde koje luče zaštitna ulja. Posljedica? Suhe, crvene, nadražene oči, nestabilan vid i moguća trajna oštećenja.
Ekrani, treptanje i suhe oči
I da, naravno da i ekrani imaju svoju cijenu. "Visoka izloženost ekranima, bilo zbog posla ili iz navike, smanjuje prirodnu učestalost treptanja", objašnjava dr. Brown. To znači da se suzni film brže isušuje, a sve češće se javlja i sindrom suhog oka.
"To više nije rijetkost - postaje pandemija među mlađim ljudima. Suho oko može utjecati na svaki aspekt života, od čitanja do vožnje ili bavljenja sportom. Kod nekih izaziva depresiju, gubitak posla i financijske probleme", kaže.
Zaboravljate sunčane naočale? Greška
UV zrake štete očima čak i kad je vani oblačno. Dr. Brown preporučuje nošenje sunčanih naočala tijekom cijele godine.
"UV svjetlost povećava rizik od mrene i makularne degeneracije. Također može oštetiti rožnicu i spojnicu – prozirni sloj koji prekriva bijeli dio oka", upozorava.
Zaključno?
Ne možemo zaustaviti starenje očiju, ali možemo itekako usporiti njegovo napredovanje. Zdrave navike ne znače drastične promjene, samo svjesniji izbori.
Pušenje, loša šminka, ekrani bez pauze i zaboravljene sunčane naočale možda vam se čine bezazlenima. No kad zbrojite njihov učinak iz dana u dan - posljedice mogu biti ozbiljne.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati