Dvije uobičajene "zdrave" navike koje zapravo mogu usporiti metabolizam

U ŽELJI da poboljšamo zdravlje, često se okrećemo navikama koje se u široj javnosti doživljavaju kao korisne i "zdrave". No, prema riječima savjetnika za prehranu i stručnjaka za metabolizam, neke od tih navika mogu imati suprotan učinak - osobito kada se provode dugoročno i bez dovoljno informacija. Metabolizam je osjetljiv na ritam prehrane, razinu energije i način na koji tretiramo tijelo, pa čak i dobro poznate "fit" strategije mogu dovesti do usporavanja, umora i stagnacije. Evo dvije navike koje su mnogima dio svakodnevice, a u stvarnosti mogu raditi protiv cilja.
Preskakanje obroka u nadi da ćemo smanjiti unos kalorija
Mnogi vjeruju da je preskakanje obroka, osobito doručka, dobar način za mršavljenje i ubrzavanje metabolizma. No stručnjaci upozoravaju da redovito izgladnjivanje može imati suprotan učinak. Kada tijelo ne dobiva dovoljno energije, usporava potrošnju i smanjuje bazalni metabolizam kako bi sačuvalo zalihe. Umjesto ubrzanja, dolazi do zastoja, iscrpljenosti i poteškoća s regulacijom tjelesne težine.
Osim toga, preskakanje obroka često dovodi do prejedanja kasnije tijekom dana, posebno navečer kada je metabolizam već prirodno sporiji. Tijelo tada teže probavlja velike količine hrane, što dodatno opterećuje probavni sustav. Stručnjaci savjetuju redovite, nutritivno uravnotežene obroke tijekom dana kako bi se održala stabilna razina energije i podržala prirodna metabolička aktivnost.
Previše kardio treninga bez dovoljno snage i odmora
Kardio vježbe poput trčanja, bicikliranja ili brzog hodanja odlične su za zdravlje srca, ali pretjerivanje može usporiti metabolizam - osobito ako se ne kombiniraju s treninzima snage i kvalitetnim oporavkom. Stručnjaci ističu da dugotrajni kardio, bez dovoljno mišićne stimulacije, može dovesti do gubitka mišićne mase, a mišići su upravo ono što najviše pridonosi aktivnom metabolizmu. Manja mišićna masa znači i manju potrošnju kalorija u mirovanju.
Također, konstantan intenzivan kardio bez adekvatnih pauza može povećati razinu kortizola - hormona stresa koji, kada je dugoročno povišen, negativno utječe na regulaciju masnoća, šećera i apetita. Umjesto svakodnevnog iscrpljivanja, stručnjaci preporučuju uravnotežen raspored vježbanja: kombinaciju snage, umjerenog kardija i dana odmora kako bi se metabolizam održao aktivnim i prilagođenim stvarnim potrebama tijela.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati