Zašto HDZ-ovci poput Rojsa ne podnose Stipetića?

LJUBO Ćesić Rojs zgrozio je javnost svojom izjavom o pokojnom generalu Petru Stipetiću i ponovno otvorio pitanje o tome zašto HDZ-ovci preziru legendarnog genrala.
Rojs: Stipetić nije vodio nikakve operacije
Prošli je tjedan u Galeriji Hrvatskog doma hercega Stjepana Kosače u Mostaru predstavljena knjiga "Samo istina", ratni dnevnik umirovljenog generala Rahima Ademija. Knjigu su, uz samog autora, publici približili generali Ilija Ile Vrlić, Ljubo Ćesić Rojs i Ivica Primorac.
No ono što je najviše odjeknulo s promocije bila je izjava Ljube Ćesića Rojsa o pokojnom generalu Petru Stipetiću. U govoru koji je objavljen na Instagram profilu portala Bljesak.com, Rojs je, rugajući se, rekao da Stipetić "nikakve operacije nije vodio", da se skrivao u kontejneru UNPROFOR-a te da bi supruga generala Ademija "bolje odradila posao".
"Kažu rat je završio sedmog, onda osmog je mogla Mara Stramputova iz Studenih Vrila dobiti te bitke", poručio je Rojs, implicirajući da Stipetićeva uloga u završnici rata nije bila značajna. U stvarnosti, međutim, povijesne činjenice i svjedočanstva suboraca govore posve suprotno.
Tko je bio Petar Stipetić?
Stožerni general Petar Stipetić rođen je 1937. godine u Ogulinu. Završio je Vojnu akademiju JNA i do rujna 1991. bio je časnik u toj vojsci. No tada se odazvao pozivu Franje Tuđmana i pridružio se Hrvatskoj vojsci, gdje je odmah preuzeo visoke zapovjedne dužnosti.
Bio je, među ostalim, zamjenik načelnika Glavnog stožera, zapovjednik Zbornog područja Zagreb i načelnik Glavnog stožera HV-a od 2000. do 2002. godine.
Tijekom vojno-redarstvene operacije Oluja poslan je u Slavoniju kako bi spriječio eventualni napad iz Srbije i okupiranog Podunavlja. Paralelno s tim, vođenje operacija na Baniji preuzeo je general Ivan Basarac, koji je odlučio frontalno napasti Petrinju. Taj je napad rezultirao velikim gubicima i zaustavljanjem čak četiriju hrvatskih brigada.
U prva dva dana Oluje na tom dijelu bojišta poginuo je jednak broj vojnika kao na cijeloj ostaloj bojišnici zajedno.
Tada je Tuđman reagirao. Basarac je smijenjen, a operaciju je preuzeo Stipetić. Umjesto frontalnog napada, odlučio je zaobići srpske položaje i okružiti neprijatelja. Rezultat? Predaja 5000 vojnika, 13 tenkova i 15 teških topova, bez daljnjih nepotrebnih žrtava. Legendarna fotografija na kojoj Čedo Bulat predaje svoje snage upravo Petru Stipetiću zabilježila je jedan od ključnih trenutaka Oluje.
"Kamo sreće da je bio od prvog dana"
Satnik Miroslav Vidović, tadašnji pomoćnik za sigurnost, u intervjuu za Index 2020. godine rekao je da je operacija na Baniji bila potpuni kaos dok ju je vodio Basarac.
"Stipetić je trebao biti ondje od prvog dana. Kamo sreće da je bio, jer da jest, žrtava bi bilo puno manje", rekao je Vidović, koji tvrdi da je Basarac pod čudnim okolnostima uopće dobio zapovjedništvo. "Radilo se o politici", kazao je.
Vidović je detaljno opisao kako je Stipetić preuzeo zapovjedništvo s maksimalnim profesionalizmom, uz jasnu uputu da se prema Basarcu postupa s poštovanjem i bez poniženja.
Stipetićev grijeh: Odbio je ući u HDZ
No zašto se i danas i dalje pokušava blatiti njegova uloga u Domovinskom ratu? Vidović je u istom intervjuu dao jasan odgovor: jer nije bio član HDZ-a. "Taj prezir prema Stipetiću seže iz vremena kada je tadašnji ministar obrane Gojko Šušak pozvao generale i tražio ih da potpišu pristupnicu HDZ-u. Stipetić je to odbio. To mu nikad nisu oprostili", rekao je Vidović.
Unatoč tome, Tuđman ga je zadržao jer je znao da bez njega nema stabilnoga i profesionalnog zapovijedanja. No poslije Tuđmanove smrti, politički pritisci i marginalizacija Stipetića postajali su sve očitiji.
HDZ-u je smetao general koji je spriječio krvoproliće, organizirao predaju jedne od najvećih neprijateljskih formacija u ratu i koji je – što je možda najveći "grijeh" – odlučio ne vezati svoju profesionalnu vojnu karijeru uz politiku.
Rojs je u vrijeme Tuđmana i pogotovo Šuška bio jedan od najutjecajnih HDZ-ovaca, da bi se kasnije odmaknuo od stranke tvrdeći da se "detuđmanizirala". Prošle godine je izbačen iz HDZ-a
Petar Stipetić preminuo je 14. ožujka 2018. godine u Zagrebu. Na komemoraciji njegovi suborci nisu govorili o njegovoj stranačkoj pripadnosti. Govorili su o vojniku, zapovjedniku i čovjeku koji je spašavao živote – i svojih, i tuđih.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati