Srbija protjeruje Hrvate. Picula: Rukopis vlasti Aleksandra Vučića je prepoznatljiv

ČETVERO Hrvata u posljednjih je nekoliko dana dobilo odluku zbog koje moraju napustiti Srbiju, uz objašnjenje da su sigurnosni rizik za državu. Situaciju u hrvatskom susjedstvu u Dnevniku Nove TV komentirao je Tonino Picula, izvjestitelj Europskog parlamenta za Srbiju.
"Čini mi se da se sve više gubi razlika u odnosu Beograda prema hrvatskim građanima, neovisno žive li već u Srbiji ili dolaze u Srbiju, i prema Hrvatskoj kao državi. Hrvatsku se manje-više optužuje da sponzorira, zajedno s nekim drugima, takozvanu obojenu revoluciju u Srbiji, dok se hrvatske građane optužuje da su špijuni ili da predstavljaju sigurnosni rizik", rekao je Picula.
"U svakom slučaju, rukopis vlasti Aleksandra Vučića je prepoznatljiv i pravo je pitanje kako na ovo treba reagirati Zagreb", dodao je.
"Što će napraviti EU?"
Komentirao je i potencijalni odgovor Europske unije. "Mi smo u Europskom parlamentu, odnosno na Odboru za vanjsku politiku, usvojili izvješće čiji sam ja autor o stanju u Srbiji. Vrlo smo jasno odbacili tvrdnje predstavnika srbijanskih vlasti da Europska unija i neke njezine članice organiziraju studentske prosvjede s ciljem poticanja 'obojene revolucije'", napomenuo je zastupnik u Europskom parlamentu.
"Osudili smo i nezakonita uhićenja te protjerivanje građana Europske unije, kao i javno objavljivanje osobnih podataka građana Europske unije. Osudili smo i govor mržnje usmjeren prema nacionalnim manjinama, pa tako i prema hrvatskoj nacionalnoj manjini", pojasnio je.
Pravo je pitanje, nastavio je Picula, što će napraviti Europska komisija, koja je dosad pokazivala, kako tvrdi, relativno blagonaklon stav prema Vučiću.
"Jednako tako, očekujem nastavak oštrije politike Europskog vijeća u kojem Hrvatska ima svog predstavnika, premijera Andreja Plenkovića, i nemojmo zaboraviti da od početka do zatvaranja pristupnih pregovora za bilo koju zemlju kandidatkinju treba donijeti otprilike 150 zajedničkih odluka na razini Vijeća", napomenuo je.
"To je, uz cijeli mehanizam pristupnih pregovora, ona točka kristalizacije o kojoj se moraju očitovati i Europsko vijeće i sve druge institucije o onome što se doista događa u Srbiji, a ne događa se ništa dobro", zaključio je Picula.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati