Medicinska tehničarka otkrila što nikada ne smijete učiniti s djetetom nakon prometne
![Medicinska tehničarka otkrila što nikada ne smijete učiniti s djetetom nakon prometne](https://ip.index.hr/remote/bucket.index.hr/b/index/08a4f826-6cf6-40a8-be37-681d12e37555.jpg?width=765&height=402)
SVAKI roditelj, prije nego što krene na put, pomno veže svoje dijete u autosjedalicu, vjerujući da je sigurno. No, male pogreške mogu imati ogromne posljedice, a mnogi ih roditelji čine nesvjesno.
Bivša medicinska tehničarka Nikki Jurcutz iz organizacije Tiny Hearts Education upozorila je na ključnu pogrešku koju roditelji često rade nakon prometne nesreće, a upravo ona može značiti razliku između oporavka i ozbiljne ozljede.
Nakon nesreće prirodna reakcija roditelja je provjeriti je li njihovo dijete dobro. No, Jurcutz ističe da je najveća pogreška prerano vađenje djeteta iz autosjedalice, osobito u sudarima pri brzinama većima od 60 km/h.
"U svakom umjerenom do teškom sudaru djeca bi trebala ostati što mirnija kako bi se smanjio rizik od pogoršanja moguće ozljede kralježnice", objasnila je u razgovoru za Kidspot.
U objavi na Instagramu, gdje je prati više od 822.000 ljudi, Jurcutz je pojasnila da u svakoj prometnoj nesreći dolazi do tri udara. Prvi se događa kada automobil udari u objekt ili drugo vozilo. Drugi nastupa kada tijelo putnika udari u unutrašnjost vozila. Treći, najopasniji, događa se unutar tijela - organi se pomiču, a mozak može udariti o lubanju, što može uzrokovati ozbiljne unutarnje ozljede.
Što učiniti ako je dijete sudjelovalo u prometnoj nesreći?
Jurcutz savjetuje da, ako je moguće, dijete ostavite u autosjedalici i pričekate dolazak hitne pomoći. Ako vozilo nije sigurno (npr. prijeti požar ili se nalazi u opasnom položaju), potrebno je ukloniti cijelu autosjedalicu s djetetom u njoj ili, ako to nije moguće, pažljivo otpustiti remen i izvaditi dijete uz maksimalnu podršku glavi, vratu i kralježnici.
"Kada hitna pomoć stigne, oni ne procjenjuju samo vidljive ozljede", kaže Jurcutz. "Analiziraju brzinu sudara, vrstu udara, stanje vozila i ozljede svih putnika kako bi odlučili o daljnjim koracima."
Posebno su oprezni kod djece, jer unutarnje ozljede, poput unutarnjeg krvarenja ili oštećenja kralježnice, nisu uvijek odmah vidljive. Ako je brzina sudara bila veća od 60 km/h, dijete će se prevesti u bolnicu na daljnje pretrage.
![](/Content/img/loader_40px.gif)
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati