Vukovar je dao nadu Ukrajincima. Vidjeli su da nakon njega slijedi Oluja
U JESENSKE dane prije deset godina, 2014., u ukrajinskom gradu Mariupolju gledali smo snimke obrane Vukovara.
Nešto prije ukrajinske snage odbile su velik napad na grad, no ruska vojska bila je samo 25 kilometara od prvih kuća Mariupolja, s velikom nadmoći u broju tenkova, dok mi nismo imali veliko iskustvo uličnih borbi. Tada, 2014. godine, malo smo znali o herojskoj obrani Vukovara, a još manje o Domovinskom ratu u Hrvatskoj.
Snimke tih borbi protiv tenkova na ulicama Vukovara bile su dojmljive jer smo vidjeli slične borce, jučerašnje civile slične nama, vidjeli smo nedostatak naoružanja i šaroliku vojnu odjeću umjesto uniformi i vidjeli smo hrabrost te neustrašivost u suočavanju s daleko brojnijim neprijateljem. To nas je jako inspiriralo.
Vukovar i Oluja dali su nadu ukrajinskim braniteljima
Jer 2014. godine znali smo da je nakon tih prizora borbi u Vukovaru, nakon razaranja i povlačenja iz grada, Hrvatska ipak provela svoju briljantnu operaciju Oluju, oslobodila Vukovar, svoj teritorij i ljude. Za nas, ukrajinske vojnike 2014., to je davalo nadu da ćemo uskoro i mi uspjeti stvoriti novu vojsku i osloboditi svoju zemlju i narod.
Danas je jesen 2024. Hrvatska ponovno obilježava Dan sjećanja u slobodnom, hrvatskom Vukovaru, dok Ukrajina obilježava 1000 dana otpora od početka sveopće ruske invazije 2022. godine i još uvijek vodi svoj rat za neovisnost.
Izgubljeno je više od četvrtine Ukrajine
U tih 1000 dana Ukrajina je izgubila Mariupolj, izgubila je Bahmut, Vuhledar, Avdijivku, Melitopolj - gradove industrijskog Donbasa i poljoprivrednog juga, ključne logističke čvorove, važne strateške visine.
Do listopada ove godine izgubljeno je gotovo 26 posto Ukrajine.
Gradovi uništeni avionskim bombama, uličnim borbama i kontaminirani minama izgledaju kao da nisu iz 2024., već prizori iz filmske kronike Drugog svjetskog rata. Svaki dan Ukrajina je pod napadima raketa i dronova koji gađaju civilnu infrastrukturu, elektrane, bolnice i stambene zgrade.
Ratni zločin u rodnom gradu Zelenskog
Samo u noći sa 16. na 17. studenog Ukrajina je napadnuta sa 120 raketa i 90 dronova. Ukrajina gubi ljude, kako vojnike tako i civile, kako odrasle tako i djecu. Nedavno je ponovno stradala cijela obitelj iz rodnoga grada ukrajinskog predsjednika Zelenskog, iz Krivog Roga - majka i troje djece.
Najmlađe dijete imalo je samo 2 mjeseca. Preživio je samo otac. Rat u Ukrajini sastoji se od ovih svakodnevnih malih tragedija, svakodnevnih gubitaka. Rusi nastavljaju napredovati, odgrizajući komadiće ukrajinske zemlje, a čak ni činjenica da Rusija očito ima ozbiljne probleme s obrambenom industrijom i mobilizacijom, pa je bila prisiljena potražiti pomoć u ratu od saveznika poput Sjeverne Koreje, ne ulijeva optimizam Ukrajincima.
Ukrajinci na početku rata odbili prvi nalet nadmoćnog neprijatelja
Ukrajina je uspjela zadržati frontu 2022. godine, u trenutku kada su svi na Zapadu mislili da će pasti za "tri dana", uspjela je odbiti prvi nalet nadmoćnog neprijatelja i unatoč gubitku ključnih gradova na jugu - Melitopolja i Mariupolja - tijekom protuofenzive 2022. oslobodila je velika područja, uključujući važno veliko središte, grad Herson.
U ovoj godini povukla je potpuno neočekivan strateški potez - prenijela je rat na teritorij neprijatelja zauzevši veliki dio Kurske oblasti u Rusiji. Ukrajina je uspjela sačuvati svoju neovisnost, a ukrajinska vojska već je promijenila sve doktrine suvremenog ratovanja uvodeći na bojno polje dronove i robote.
Nitko nije očekivao da će Ukrajina pružati otpor 1000 dana
Siguran sam da nitko nije očekivao da će Ukrajina pružati otpor već 1000 dana zaredom protiv tako velike zemlje kao što je Rusija. Hrvati vrlo dobro mogu zamisliti što znači boriti se 1000 dana uzastopno. Kako ne izgubiti nadu, čak ni kada dronovi Šahedi lete iznad glava poput odbojkaških lopti na plaži?
Ponekad se čini da samo Ukrajinci i dalje vjeruju da će prije ili kasnije moći pobijediti Rusiju. Bidenove riječi, na koje su se oslanjali svi zapadni saveznici Ukrajine - "Rusija ne smije pobijediti" - neprestano su bile zasjenjene stalnim strahom od ruske "eskalacije".
Nije li napad na dječju bolnicu eskalacija?
Nije bilo odgovora na vrlo jednostavno pitanje koje je Zelenski stalno postavljao: je li eskalacija napad na dječju bolnicu u središtu Kijeva ili, primjerice, uništenje kazališta u Mariupolju s ljudima, ispred kojeg je velikim slovima bilo napisano - djeca? Kakva još eskalacija mora biti? Udar taktičkim nuklearnim oružjem?
Udovica ukrajinskog vojnika, ukrajinska arhitektica Anna Kirii, rekla je u govoru u Europskom parlamentu 30. listopada:
"Trebaju nam od Europe dalekometno oružje, sigurnosna jamstva i članstvo u NATO-u. Najveći cinizam je kada se izostanak tih odluka opravdava ukrajinskom korupcijom. Pitam se, što nije u redu sa svijetom? Što se dogodilo s vrijednostima? Prava korupcija je kada glavni tajnik UN-a Guterres odlazi u Rusiju i grli se s diktatorima i zločincima kao što su Putin i Lukašenko dok istovremeno ignorira mirovni summit u Švicarskoj koji organizira Ukrajina.
Tako izgleda prava korupcija. Oružje, financijska pomoć, članstvo u NATO-u, stati uz nas i boriti se za demokraciju... Je li Europa sposobna za to? Što će Europa učiniti kada Ukrajina padne? Kada budu ubijeni svi patrioti i ostane samo teritorij s korumpiranim dužnosnicima i ruskom vlašću? Teritorij koji će postati odskočna daska za napad Rusije na Europu. Kada Europljanima neće preostati ništa drugo nego da se i sami bore. Hoćete li tada stati u redove za vojsku? Koliko vrijede europski principi ako za njih niste spremni platiti? Ukrajina plaća životima. Životima onih koji su vrijednost države Ukrajine, vrijednost slobode i demokracije postavili iznad vlastitog života."
Žrtva Vukovara nije bila uzaludna. Ista ta vjera sad drži Ukrajince
Čitam njezine riječi i mislim da bi zasigurno bile aktualne i za Hrvatsku u vrijeme opsade Vukovara. U ona vremena kada su pred Hrvatima bili neizvjesnost i ponor rata, kada nije bilo jasno hoće li Hrvatska opstati, hoće li se očuvati kao neovisna država, hoće li Hrvati uopće moći ostati živjeti na svojoj zemlji ili će biti prognani u emigraciju ili jednostavno uništeni u svojim domovima.
Danas znamo da žrtva Vukovara nije bila uzaludna i ta vjera sada drži Ukrajince. Nakon izbora u Americi pojavilo se mnogo inicijativa kojima je cilj mir. No zasad sve te inicijative govore o "miru" na račun Ukrajine. A takav mir jednak je porazu.
Rat neće završiti Trumpovim pozivom Putinu
Rat u Ukrajini neće završiti telefonskim pozivom Donalda Trumpa Putinu. Nema jednostavnih recepata za mir u Ukrajini. Ovo je višegodišnji rat u kojem glavni cilj nije neko selo u Donjeckoj oblasti. Što prije Zapad shvati da meta nije Ukrajina, već on sam, tim bolje za sve nas.
Nakon što sam završio ovaj članak, pojavila se vijest o odobrenju napada na Rusiju dalekometnim raketama. U prethodnim člancima već sam pisao da su takvi napadi prvenstveno povezani s "jamstvima sigurnosti" za Ukrajinu u slučaju da pristane na zamrzavanje sukoba. Uskoro ćemo vidjeti - hoće li to djelovati na Putina.