Toplinski val ubio niz radnika po Europi: "Ovo se nikad nije smjelo dogoditi"
MUČNINA, nesvjestica, ponekad i smrt - toplinski val koji traje u Europi bacio je svjetlo na opasnosti ekstremnih temperatura za neka zanimanja te naveo sindikate da zatraže bolju zaštitu radnika.
Građevinski radnici u radnoj odjeći rade na vrućem asfaltu. Sezonski poljoprivredni radnici obilno se znoje pod plastičnim staklenicima. Neki su primorani raditi u skladištima bez klimatizacijskih uređaja...
Uz to što je teško podnošljiv za sve stanovnike, toplinski val postao je nepodnošljiv za pojedine djelatnosti koje je proteklih dana obilježilo nekoliko tragedija u južnoj Europi.
Niz smrti
U Španjolskoj je radnik u pedesetim godinama preminuo nakon što je u petak doživio "toplinski udar" dok je radio u skladištu u predgrađu Madrida. Prema spasilačkim službama, njegova temperatura tijela bila je 42.9 kada su mu došli pomoći, nije bio pri svijesti i imao je grčeve.
Šezdesetogodišnji muškarac, kojeg je na mjesec dana angažirala tvrtka zadužena za održavanje cesta, također je preminuo prošlog vikenda u Madridu tijekom rada, dok je drugi 58-godišnji radnik na istom poslu hospitaliziran u utorak nakon što se nije osjećao dobro.
U Italiji su početkom srpnja umrla dva poljoprivredna radnika u dobi od 20 i 57 godina dok su radili na temperaturama višim od 40 stupnjeva, javili su lokalni mediji.
Ta dva slučaja dovela su do rasprave u Italiji o radu na velikim vrućinama, godinu dana nakon smrti 27-godišnjeg sezonskog radnika iz Malija, što je navelo nekoliko regija da zabrane rad za vrijeme najvećih dnevnih vrućina.
Sindikati smatraju da je više nego ikad potrebno uzeti u obzir temperature na kojima radnici rade kako bi se izbjegle tragedije, pogotovo u svjetlu činjenice da meteorolozi predviđaju da bi se toplinski valovi mogli udvostručiti u Europi do 2050. godine.
Dva smrtna slučaja u Italiji, kao i oni u Madridu, "ne bi se nikad smjeli dogoditi", ocijenila su dva glavna španjolska sindikata UGT i CCOO pozivajući da se smanji izloženost radnika visokim temperaturama.
"Europa treba propisane maksimalne radne temperature", ocijenila je na Twitteru Europska konfederacija sindikata pozivajući na prestanak rada kada je prevruće.
Takav pristup brani i Europski sindikalni institut, istraživački centar u Bruxellesu, koji je pozvao u izvješću da se razmisli o tome da se "termički stres vezan uz meteorološke uvjete" proglasi "profesionalnim rizikom".