Znate li koliko su prljavi ključevi automobila?

Foto: Pixabay, BMW, Microbe Consulting

NA KLJUČEVIMA automobila živi osjetno više bakterija nego na tipkovnicama ili kućištima mobilnih telefona.

Koliko su prljavi ključevi automobila?

Pranje ruku, brisanje površina i ribanje kupaonice dio su naše redovite rutine čišćenja. No, što je s onim malim stvarima koje svakodnevno neprestano dodirujemo – poput ključeva automobila? Nosimo ih posvuda – od restoranskih stolova do podova teretane, pa sve do dubina naših torbi i džepova. I pritom ih uglavnom gotovo nikad ne čistimo.

Kako bi doznali što se zapravo krije na njima, autori studije su u pomoć pozvali dr. Joea Latimera, direktora tvrtke Microbe Consulting Ltd, koji je prikupio ključeve automobila od ljudi s različitim navikama i rutinama čišćenja. Proveo je laboratorijsku analizu kako bi otkrio mikrobne zajednice koje žive na predmetima za svakodnevno korištenje. Testirali su površinu ekrana mobitela, tipkovnicu računala i WC dasku.

Najgore je prošla WC daska s oko 1100 bakterija, a odmah iza su ključevi automobila s 241. Ekran mobitela i tipkovnica daleko su čišći sa 66, odnosno 68 bakterija.

Gornja fotografija pokazuje uvećanu snimku uzorka s ključa automobila (lijevo) u odnosu na uzorak s površine mobitela (desno). Jasno je vidljiv veći broj bakterija na površini ključa automobila.

Tko su čistunci, a tko prljavci?

Prema studiji koju je provela stranica MoneySupermarket trećina vlasnika automobila izjavila je kako nikad nisu čistili ključeve automobila. U studiji koja obuhvaća odgovore 2000 vozača istovremeno ih je tek polovica priznala da jednom mjesečno čisti ključeve, dok njih 33% spada u red pravih čistunaca – čiste ključeve svaki tjedan. 

S druge strane, najgori su vozači Nissana, čija polovica vlasnika nikada nije čistila ključeve automobila. Odmah iza su vlasnici Volkswagena i Škoda s udjelom od 49%, dok se na trećem mjestu nalaze vlasnici Peugeota s 47% onih koji ne čiste ključeve. 

Ako se pitate koji su to čistunci, znajte da na prvo mjesto dolaze oni koje često prozivamo zbog vozačke nekulture. Upravo tako, najčišći su ključevi BMW-a. Naime, čak 57% vlasnika bavarske marke čisti automobil najmanje jednom tjedno. Idući na redu su vozači Mercedesa, a potom na red dolaze vozači Land Rovera. Vlasnici Audija su tek na četvrtom mjestu s udjelom od 43%.

Kako očistiti ključeve automobila?

Za one koji žele očistiti svoje ključeve od automobila, postoje načini kako to učiniti sigurno.
Uvijek je najbolje konzultirati se s proizvođačem vozila ako niste sigurni kako pravilno očistiti ključeve. Ipak, postoje jednostavni načini za osnovno čišćenje.

Koristite mekanu, blago vlažnu krpu i blagu otopinu sapuna za brisanje vanjskog dijela ključa – to može pomoći u uklanjanju masnoće, prljavštine i bakterija s kućišta ključa.Za tvrdokornu nečistoću koristite čačkalicu ili štapić za uši namočen u alkohol kako biste očistili utore i prostore između tipki.

Važno je zapamtiti da ne koristite izbjeljivač, jer moderni ključevi, osobito daljinski (key fobovi), sadrže elektroničke komponente i sklopove. Izbjeljivač je jak kemijski agens koji može nagristi ili oštetiti te komponente, što može dovesti do kvara ili potpunog prestanka rada. Također, nemojte uranjati ključeve u vodu, jer to može uzrokovati probleme s elektroničkim dijelovima i otežati ili onemogućiti njihovo pravilno funkcioniranje.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.