VIDEO Roditelji u Zagrebu: "Nova škola je preblizu hotelu s azilantima, bojimo se"

RODITELJI u zagrebačkim Dugavama bijesni su na institucije jer tvrde kako je obližnje prihvatilište za tražitelje azila u hotelu Porin preblizu nove škole koja bi najesen trebala krenuti s radom. Navode kako se nitko ne želi pozabaviti tim pitanjem i izmjestiti tražitelje azila na neku drugu lokaciju, a zbog cijele situacije već su i prosvjedovali prošlog tjedna.
Nova škola OŠ Fran Galović trebala bi krenuti s radom u novoj nastavnoj godini, a nalazi se oko 350 metara od hotela Porin u kojem su azilanti. Ispred škole na kojoj se ovih dana odvijaju završni radovi, razgovarali smo s Marijom Jurić Pavičić, majkom četvero djece, od kojih dvoje pohađaju OŠ Frana Galovića. Njena će djeca, kaže, od jeseni svaki dan prolaziti pokraj Porina na putu do škole.
"Guraju problem pod tepih"
"Ravnateljica je bila rekla netom prije nego što će se osnovna škola početi graditi, da će se pitanje hotela Porin riješiti. Sada, kada škola samo što nije počela s radom, to se sve baca pod tepih", objasnila nam je. Tvrdi da roditelji nisu dobili nikakve odgovore od nadležnih te traže da se to pitanje riješi.
"Imali smo roditeljski sastanak gdje je postavljeno pitanje o Porinu, a nama je rečeno da je netko iz MUP-a rekao da Hrvatsku sufinancira EU idućih 10 godina po pitanju Porina i da izmještanje jednostavno neće biti izvedivo. Nećemo stati s ovime, bit ćemo uporni. Dokle ćemo morati ići, ovisi o MUP-u i Vladi", objašnjava.
Stanovnici Dugava inače su se još 2016. žalili na lokaciju na kojoj je smješteno prihvatilište za azilante. Još su tada uputili pismo javnosti i upozoravali da se te ljude po Zagrebu trebalo raspodijeliti ravnomjerno, a ne samo na jednoj lokaciji, no majka s kojom smo razgovarali pak tvrdi da se situacija pogoršala tek unazad tri godine.
"Otad se situacija baš naglo promijenila, ja svoju djecu se više ne usudim pustiti na dvorište. O parku neću ni pričati", kaže nam. Jurić Pavičić kaže i da je osobno svjedočila scenama koje za nju nisu bile ugodne. "Tu je prije bilo puno obitelji, a sada su tu uglavnom samo muškarci", dodaje majka koja u Dugavama živi zadnjih 10-ak godina.
"Ovo nije pitanje netolerancije"
Iza ove majke stoji cijela grupa roditelja koji traže rješavanje tog pitanja. Kako su naveli, ovo nije pitanje netolerancije jer uz hotel Porin žive već godinama, ali je ova situacija "previše čak i za njih".
"Nova škola je moderna, tehnički opremljena i iznutra sigurna. No, djeca nisu sigurna na putu do škole i natrag niti pješice niti korištenjem javnog prijevoza koje će dijeliti s azilantima pet dana u tjednu", tvrde roditelji. Uz to, traže i od ministra unutarnjih poslova Davora Božinovića da pojasni kako je moguće da prihvatilište može djelovati na tako kratkoj udaljenosti od škole.
"Pozivamo sve koji nas osuđuju ili ne vide problem da provedu jedno popodne i večer uz školu u našem kvartu. Tad se iskreno zapitajte: Biste li vi, kao roditelj, bili zabrinuti da vaše dijete ide u ovu školu? Biste li ga pustili da samo ide i dolazi iz škole pet dana u tjednu? Mi svoje odgovore znamo", navode roditelji.
U školi šute, baš kao i u Centru za mirovne studije
Djelatnici obližnjeg dućana nisu htjeli stati pred kamere kako bi porazgovarali o ovoj temi, no na pitanje o tome kakva je situacija s azilantima koji dolaze kod njih, kazali su nam kako "su se navikli". Kako su nam rekli, probleme zasad nisu doživjeli.
Oko ovog pitanja pokušali smo i telefonski kontaktirati školu, no zasad nismo uspjeli stupiti u kontakt s ravnateljicom OŠ Fran Galović. S obzirom na to da su roditeljima u međuvremenu dana određena jamstva da će zagrebački policajci patrolirati oko škole, obratili smo se početkom tjedna i zagrebačkoj policiji, no odgovor također čekamo.
Centar za mirovne studije na ovu temu ne želi javno istupati jer, tvrde, prošli puta stizale su im prijetnje smrću. Ipak, uputili su nas na istraživanje koje je CMS proveo lani u odnosu na 2017. i 2014., a koje se direktno tiče stavova Hrvata o strancima i manjinama. Osim što se Hrvati više boje useljavanja stranaca, više je građana koji smatraju da određene skupine predstavljaju opasnost.
"Sada najveći udio ispitanika ima negativne stavove prema Arapima i muslimanima, a udio negativnih stavova prema tražiteljima azila pao je s prve pozicije 2017. godine na treću", stoji u istraživanju.
Udio stranih državljana u kaznenim djelima tek 5,76 posto
Inače, s tim su se pitanjem bavile i druge države u Europi. Primjerice, talijanski Calolziocorte u Lombardiji 2019. je zabranio postavljanje prihvatilišta za azilante u blizini škola. No, radijus je bio postavljen na 150 metara, što bi u ovom slučaju značilo i zeleno svjetlo za hotel Porin jer je on udaljen 350 metara od škole.
Uz to, na jesen 2023. njemački Monheim am Rhein odlučio je smjestiti 80 izbjeglica u kontejnere u krugu školskog centra, što je izazvalo veliki revolt roditelja. Svoje su negodovanje izrazili i na sastanku s gradonačelnikom Danielom Zimmermannom, no njihovi su zahtjevi odbijeni uz argument da azilanti ne predstavljaju opasnost.
Roditelji OŠ Frana Galovića tvrde kako je zabilježeno nekoliko slučajeva kaznenih djela na području Dugava, a majka nam navodi kako je nekima svjedočila i sama. Prema nedavno objavljenim službenim podacima MUP-a, udio stranaca među počiniteljima kaznenih djela u Hrvatskoj 2024. godine iznosio je 15,5%.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati