VIDEO Otrovne alge u Australiji ubijaju ribe, morske pse... "Ovo je kao horor-film"

PRIPADNICI više od 200 morskih vrsta uginuli su uz obalu Južne Australije zbog višetjednog cvjetanja otrovnih algi, što su ekolozi opisali kao "horor-film za ribe", piše BBC. Cvjetanje algi, nagli porast broja algi u morskom okolišu, počelo je u ožujku, a do danas je zahvatilo površinu od oko 4500 četvornih kilometara, otprilike koliko iznosi površina obližnjeg otoka Kangaroo.
"Riječ je o nezapamćenom događaju jer je cvjetanje neprestano i alge se šire", rekla je znanstvenica koja proučava divlje životinje Vanessa Pirotta. Drugi znanstvenici ističu da alge ispuštaju otrove koji "djeluju poput toksičnog pokrivača koji guši" brojne morske organizme, među kojima su ribe, raže i morski psi.
"Ribe se doslovno guše"
Brad Martin, voditelj projekta za Južnu Australiju u udruzi OzFish, koja se bavi očuvanjem ribljih staništa, rekao je da razmjer ovog događaja ima razoran učinak na morski svijet iako je cvjetanje algi relativno česta pojava.
Martin je za BBC rekao da toksini koje alge ispuštaju mogu izazvati "oštećenja škrga i tkiva" jer napadaju crvene krvne stanice. Zbog izrazite gustoće algi iz vode se povlači kisik, "pa znamo da se ribe doslovno guše", rekao je. "To je kao horor-film za ribe."
Situacija je dobro dokumentirana zahvaljujući brojnim fotografijama mrtvih morskih životinja koje su građani slali nakon što su ih valovi izbacili na plaže.
Posebno su potresni prizori morskih pasa i raža koji su u velikom broju pronađeni na obali, jarko crveni i s vidljivim znakovima unutarnjeg krvarenja. Među životinjama koje su uginule posljednjih tjedana bila je i velika bijela psina duga tri metra. Neke su bile osjetljivije od drugih.
Izloženost većim količinama može izazvati iritaciju kože i respiratorne tegobe
Vrste koje žive na koraljnim grebenima, poput rakova i napuhača, najteže su pogođene jer su manje pokretne i ne mogu otplivati dalje od otrovnih algi. Iako te alge nisu izravno opasne za ljude, izloženost većim količinama može izazvati iritaciju kože te respiratorne tegobe poput kašlja i otežanog disanja.
Vlada Južne Australije građanima je savjetovala da izbjegavaju kupanje tamo gdje je voda promijenila boju ili se na površini stvara pjena. Cvjetanje algi potiče sunčano i toplo vrijeme, a u Južnoj Australiji traje morski toplinski val još od rujna prošle godine, s temperaturom mora oko 2,5 °C višom od prosjeka.
Kreću se prema zapadu
Australija od ožujka bilježi neuobičajeno toplo vrijeme, što je dodatno produljilo i pojačalo cvjetanje otrovnih algi. Prema podacima tamošnjeg ministarstva za okoliš i vodno gospodarstvo, posljednji ovako velik slučaj zabilježen je 2014. godine.
Cvjetanje je utjecalo i na neke komercijalne ribarske zone, koje su iz predostrožnosti obustavile izlov. Bilježi se i pad broja posjetitelja zbog velikog broja mrtvih morskih životinja na obali. Znanstvenici i vlasti Južne Australije nastavljaju pratiti širenje algi, koje se sada kreću prema zapadu.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati