Trumpov savjetnik: Predsjednik vam jednostavno naplaćuje ono što vi naplaćujete nama

OVA ODAVNO neophodna rekonstrukcija učinit će američko i globalno gospodarstvo otpornijim i prosperitetnijim tako što će vratiti pravednost i ravnotežu u sustav koji je osmišljen protiv Amerike, za Financial Times piše Peter Navarro, Trumpov savjetnik za trgovinu i proizvodnju.
U nastavku prenosimo njegov tekst:
Desetljećima je SAD, prema pristranim pravilima Svjetske trgovinske organizacije (WTO), suočen sa sustavno višim carinama svojih glavnih trgovinskih partnera i daleko strožim necarinskim barijerama. Rezultat toga je nacionalna kriza koja ugrožava i naš gospodarski prosperitet i nacionalnu sigurnost.
U središtu ove krize nalazi se trgovinski robni deficit koji je narastao na više od jednoga bilijuna dolara godišnje. Ekonomski modeli slobodne trgovine, koji predviđaju da će kronične trgovinske neravnoteže uvijek biti uklonjene kroz prilagodbu cijena s pomoću valutnih tečajeva, potpuno su pogrešni.
Kumulativni američki trgovinski deficit od 1976. godine - 20 bilijuna dolara
Kumulativni američki trgovinski robni deficit od 1976. godine — kada su počeli kronični deficiti — do 2024. prebacio je više od 20 bilijuna dolara američkoga bogatstva u strane ruke. To je više od 60 posto američkoga BDP-a u 2024. godini.
Strani interesi preuzeli su velike dijelove američkih poljoprivrednih površina, domova, tehnoloških kompanija, pa čak i dijelove naše opskrbe hranom. Glavni pokretač ove jednostrane trgovine je pravilo "najpovlaštenije nacije" WTO-a, koje zahtijeva od članica da najnižu carinu koju ponude jednoj državi moraju primijeniti na sve članice WTO-a.
Američki trgovinski partneri tako mogu održavati visoke i jednake carine za sve zemlje — bez ikakva poticaja za pregovaranje o pravednijim uvjetima sa SAD-om.
Od 1979. godine, kad je zaposlenost u proizvodnji u Americi dosegnula svoj vrhunac i kad je tokijski krug Općega sporazuma o carinama i trgovini (GATT) uveo velika smanjenja carina, SAD je izgubio 6,8 milijuna radnih mjesta u proizvodnji.
Europska unija naplaćuje četiri puta veću carinu na osobna vozila od SAD-a
Otkako je Kina pristupila WTO-u 2001. godine, realna srednja tjedna primanja u SAD-u većinom stagniraju — porasla su nešto više od 10 posto tijekom cijeloga tog razdoblja. Danas je prosječna američka carina samo 3,3 posto. Kineska je dvostruko veća i iznosi 7,5 posto. Tajland i Vijetnam kreću se oko 10 posto, a Indija čak na nevjerojatnih 17 posto.
Neravnoteža se proteže i na automobile: Europska unija naplaćuje četiri puta veću carinu na osobna vozila od SAD-a, čak 10 posto, dok kineska osnovna carina na uvoz osobnih vozila iznosi 25 posto. Još gore od ovoga je niz necarinskih mjera kojima strane zemlje guše američki izvoz, nepošteno povećavaju svoj izvoz u SAD i blokiraju pristup vlastitim tržištima.
Ovi alati uključuju manipulaciju valutama, porezne distorzije poput PDV-a, damping cijena, izvozne subvencije, državna poduzeća, krađu intelektualnoga vlasništva, diskriminirajuće standarde za proizvode, kvote, zabrane, netransparentne sustave licenciranja, složene carinske procedure, zahtjeve za lokalizacijom podataka i, sve češće, korištenje pravnih sredstava usmjerenih na najveće američke tehnološke kompanije.
Uz to, mnogi strani konkurenti posluju koristeći se radom u nehumanim uvjetima i u zagađenim područjima, što moralno i ekološki kalja globalnu sliku, od Azije i Afrike do Latinske Amerike.
WTO-ov sustav za rješavanje sukoba u praksi je nefunkcionalan
Iako WTO tehnički dopušta pokretanje sporova, njegov sustav za rješavanje sukoba u praksi je nefunkcionalan, a posljedice su katastrofalne. SAD je pred WTO iznio nekoliko poljoprivrednih trgovinskih sporova, poput stranih zabrana na perad, govedinu tretiranu hormonima i genetski modificirane usjeve.
Gotovo u svakom slučaju SAD je pobijedio. No te pobjede nisu imale nikakva efekta. Europska zabrana američke govedine tretirane hormonima osporena je 1996., proglašena nezakonitom 1998. godine, ali EU je još uvijek nije ukinuo.
Trgovinski sustav u kojem smo suočeni s višim carinama, strožim necarinskim barijerama i nemamo učinkovit način rješavanja problema nije ništa drugo nego "sustav časti" u svijetu u kojem prevaranti nemaju časti.
Zato Amerika mora – i upravo sada to čini – braniti samu sebe. Trumpova doktrina recipročnih carina radi upravo ono što WTO nije uspio učiniti: traži odgovornost od stranih zemalja. SAD će sada uzvratiti jednakim mjerama na znatno više carine i teške necarinske barijere koje nam druge zemlje nameću.
Radi se o pravednosti i nitko to ne može osporavati
Radi se o pravednosti i nitko to ne može osporavati. Ovo nisu pregovori. Za SAD je ovo nacionalna kriza izazvana trgovinskim deficitima koje je uzrokovao nepravedan sustav. Predsjednik Trump je uvijek spreman saslušati. Ali svjetskim liderima koji sada, nakon desetljeća varanja, odjednom nude smanjenje carina — poručujemo sljedeće: to je tek početak.
Želimo postići da zemlje kao što su Kambodža, Meksiko i Vijetnam prestanu dopuštati Kini izbjegavanje američkih carina pretovarom izvoza kroz njihove zemlje.
Mnogo veća prijetnja leži u mreži necarinskih barijera koje nastavljaju gušiti američke industrije. I to također mora prestati. Sve što Amerika želi jest pravednost. Predsjednik Trump vam jednostavno naplaćuje ono što vi naplaćujete nama. Što može biti pravednije od toga?

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati