Trump predstavio prvi sporazum o carinama. Dogovor je vrijedan milijarde

AMERIČKI predsjednik Donald Trump i britanski premijer Keir Starmer najavili su skoro sklapanje trgovinskog sporazuma između Sjedinjenih Američkih Država i Ujedinjenog Kraljevstva, koji uključuje ukidanje carina za brojne sektore i otvara vrata milijardama dolara vrijednim izvoznim prilikama.

Nakon obraćanja Donalda Trumpa i Keira Starmera, američka su tržišta nastavila rasti.
Sva tri glavna burzovna indeksa bilježe porast veći od 1%:
- S&P 500 je porastao za 1.34%,
- Dow Jones za 1.32%,
- NASDAQ za 1.78%.
Objava trgovinskog sporazuma očito je potaknula pozitivna očekivanja ulagača.
Premijer Keir Starmer poručio je da Ujedinjeno Kraljevstvo "nije izabralo SAD umjesto EU-a".
"Iskreno vjerujem da možemo imati dobar odnos i sporazum s SAD-om, ali i dobar odnos i sporazum s Europskom unijom", rekao je na konferenciji za medije nakon objave trgovinskog sporazuma.
Istaknuo je da ovaj dogovor pokazuje koliko je važno "ne raditi politiku kao predstavu, već kao ozbiljnu vještinu pregovaranja".
Najavio je i da će 19. svibnja biti domaćin UK-EU summita s ciljem postizanja lakših trgovinskih odnosa.
Britanski premijer Keir Starmer rekao je da će "smanjenje carina stupiti na snagu što je prije moguće".
Dodao je kako je današnja objava "tek početak" te da britanska strana trenutačno "utvrđuje dodatne detalje" kako bi se smanjile prepreke za trgovinu sa Sjedinjenim Američkim Državama na svim razinama.
Nakon što je objavio prvi carinski sporazum s Ujedinjenim Kraljevstvom, američki predsjednik Donald Trump rekao je novinarima da će se njegova ekipa odmah nakon konferencije za medije vratiti za pregovarački stol.
Trump je otkrio da ministar financija Scott Bessent ovog vikenda putuje u Švicarsku na pregovore s Kinom.
Dodao je da su pregovori s drugim državama također u završnoj fazi i poručio: "Vrlo smo blizu novih trgovinskih dogovora, a Kina želi sklopiti sporazum."
U izravnom obraćanju iz Ovalnog ureda, Trump je naglasio kako je riječ o prvom "poštenom, otvorenom i recipročno orijentiranom trgovinskom sporazumu" koji će koristiti američkim proizvođačima mesa, etanola i drugim izvoznicima. Dodao je kako je Britanija jedan od najcjenjenijih američkih saveznika i da sporazum nije samo velik po vrijednosti, nego će se "sam po sebi širiti".
S druge strane linije, iz Londona se javio premijer Keir Starmer, nazvavši dan "fantastičnim i povijesnim". Naglasio je kako će dogovor potaknuti zapošljavanje i trgovinu na obje strane Atlantika: "Na Dan pobjede u Europi, kad smo stajali rame uz rame kao saveznici, sada taj popis proširujemo i na trgovinu", rekao je Starmer.
Ključne odredbe sporazuma:
- Bez carina za motore i dijelove Rolls-Roycea namijenjene avionima,
- 100.000 britanskih automobila godišnje bit će izvezeno u SAD uz zadržavanje 10% početne carine,
- Brza carinska procedura za američke izvoznike, bez birokratskih prepreka,
- Otvoreni pristup za američke poljoprivredne proizvode, uključujući govedinu i etanol,
- Sporazum uključuje i američke kemijske proizvode i strojeve
Očekivani ekonomski učinci
Procjena je da će američki izvoznici dobiti "dodatnih 5 milijardi dolara prilika", dok će postojećih 10% carine generirati još 6 milijardi dolara prihoda za SAD, rekao je američki ministar trgovine Howard Lutnick.
Britanski veleposlanik u SAD-u Peter Mandelson ocijenio je kako se radi o "odskočnoj dasci" za tehnološka partnerstva i zajednički razvoj budućih industrija. Zahvalio je Trumpu što je ispunio obećanje koje je dao Starmeru tijekom prethodnog posjeta.
"Ako se svjetska trgovina iznova uravnotežuje, bolje je da to radimo zajedno nego odvojeno", rekao je Mandelson.
Trump je potvrdio da konačni detalji sporazuma još nisu u potpunosti napisani, ali je dodao da je riječ o "zaključenom dogovoru".
Iako javnost još ne zna sve tehničke detalje, Bijela kuća je jasno pozicionirala ovaj dogovor kao primjer koji bi mogli slijediti i brojni drugi – kako je Trump rekao, više od 80 zemalja već pokazuje interes za slične pregovore.
Američki predsjednik Donald Trump oglasio se na svojoj društvenoj mreži Truth Social i potvrdio da su Sjedinjene Američke Države i Ujedinjeno Kraljevstvo postigli trgovinski sporazum.
>> Opširnije
Prema saznanjima Sky Newsa, britanska vlada spremna je na određene ustupke u uvozu hrane i poljoprivrednih proizvoda iz Sjedinjenih Američkih Država kako bi zauzvrat osigurala ublažavanje izvoznih carina za automobilsku industriju.
Iako detalji još nisu poznati, njihov dopisnik Paul Kelso navodi da bi dogovor mogao ovisiti o britanskoj spremnosti da popusti u pogledu trgovinskih carina.
Problem je, međutim, u tome što Velika Britanija zapravo nema puno carina na američku robu - trgovinska razmjena između dviju zemalja prilično je uravnotežena, sličnog volumena izvoza i uvoza.
Klorirani pilići i hormonska govedina
Najveća prepreka ne leži u carinama, već u regulativi. Proizvodi poput kloriranog pilećeg mesa i govedine tretirane hormonima, koji su uobičajeni u američkoj prehrambenoj industriji, zabranjeni su u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Kelso upozorava da bi svaki pokušaj popuštanja u tim standardima izazvao snažan otpor britanskih farmera i prehrambene industrije. Takav bi potez mogao ozbiljno zakomplicirati i sam trgovinski sporazum s obzirom na to da SAD traži pristup britanskom tržištu, dok britanska strana istovremeno mora očuvati svoje stroge sigurnosne i zdravstvene propise.
Podsjeća i da su Trumpove carine na britanske prehrambene proizvode mogle imati ozbiljan utjecaj na izvoz vrijedan milijardu funti - zbog čega SAD sada, logično, želi recipročne ustupke.
Britanski premijer, Sir Keir Starmer jutros je održao govor povodom Dana pobjede u Europi (VE Day), fokusiran na teme rata i obrane, ali se pritom kratko osvrnuo i na ključnu gospodarsku temu dana - trgovinski sporazum sa Sjedinjenim Američkim Državama.
"Kao što znate, pregovori s SAD-om traju. Više o tome čut ćete od mene kasnije danas", poručio je Starmer.
"Nema sumnje - uvijek ću djelovati u nacionalnom interesu, u korist radnika, poduzetnika i obitelji, kako bismo zajamčili sigurnost i obnovu za našu zemlju", dodao je.
U nastavku govora osvrnuo se na obrambenu politiku te najavio da će obrambena industrija biti ključni dio ekonomskog rasta i razvoja pod njegovom vladom.
Britanska vlada jutros je objavila službeno priopćenje o trgovinskom sporazumu između Ujedinjenog Kraljevstva i Sjedinjenih Američkih Država. Iako dogovor još nije službeno potvrđen, sve upućuje na to da je postignut.
"Premijer će uvijek djelovati u britanskom nacionalnom interesu - za radnike, poduzetnike i obitelji. Sjedinjene Države su nezamjenjiv saveznik, kako u ekonomiji tako i u pitanjima nacionalne sigurnosti. Razgovori o sporazumu odvijaju se ubrzano, a premijer će tijekom dana dati više informacija", poručili su iz Downing Streeta.
Keir Starmer, vođa Laburističke stranke, danas ujutro drži govor povodom Dana pobjede u Europi (VE Day), pa će biti zanimljivo vidjeti hoće li tada spomenuti i sporazum.
Ako ne, očekuje se da bi se o tome moglo nešto čuti u parlamentu, a kasnije tijekom dana, u 15 sati po lokalnom vremenu, najavljeno je i službeno obraćanje iz SAD-a, koje je sinoć najavio Donald Trump.
Ministar obrane John Healey jutros je za Sky News izjavio da ne može prejudicirati razvoj događaja prije službenog priopćenja iz Downing Streeta, ali je dodao: "Siguran sam da će naši pregovarači osigurati dobar sporazum s Amerikom."
To se događa dok su SAD i Kina u sve većem trgovinskom ratu otkako je Trump preuzeo dužnost u siječnju. Trumpova administracija povećala je carine na kinesku robu na 145%, dok je Peking u posljednjim tjednima odgovorio carinama od 125%.
Američki ministar financija Scott Bessent i američki trgovinski predstavnik Jamieson Greer trebali bi se ovog tjedna u Švicarskoj sastati sa svojim kineskim kolegama kako bi razgovarali o trgovinskom ratu.
Kina je smanjenje carina postavila kao uvjet za trgovinske pregovore, a ti bi sastanci trebali pomoći u uspostavljanju tih pregovora.
Britanija nije bila među zemljama na koje su se odnosile više recipročne carine jer uvozi više iz SAD-a nego što tamo izvozi. Ipak, Ujedinjeno Kraljevstvo je i dalje pogođeno carinom od 25% na sva vozila te na sav čelik i aluminij koji izvozi u SAD.
Britanski dužnosnik izjavio je u utorak da su dvije zemlje postigle dobar napredak u sklapanju trgovinskog sporazuma, koji bi vjerojatno uključivao niže carinske kvote na čelik i automobile. Trump je istog dana rekao da će on i najviši dužnosnici administracije u iduća dva tjedna razmotriti potencijalne trgovinske sporazume s drugim zemljama i odlučiti koje će prihvatiti.
Prošli tjedan rekao je da ima "potencijalne" trgovinske sporazume s Indijom, Južnom Korejom i Japanom.
U objavi na svojoj društvenoj mreži Truth Social jučer je Donald Trump napisao da će konferencija za novinare na kojoj će biti najavljen sporazum biti održana s "predstavnicima velike i vrlo ugledne zemlje".
Nije otkrio više detalja, ali je rekao da će ova objava biti "prva od mnogih". Glasnogovornik Bijele kuće odbio je komentirati izvještaj New York Timesa.
Visoki Trumpovi dužnosnici posljednjih su tjedana održali niz sastanaka s trgovinskim partnerima otkako je američki predsjednik 2. travnja najavio "Dan oslobođenja" i uveo carine i na geopolitičke suparnike i na saveznike SAD-a.
Trump je tada uveo 10% carine većini zemalja, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, zajedno s višim "recipročnim" carinama za mnoge trgovinske partnere. Međutim, te su recipročne carine kasnije suspendirane na 90 dana.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati