Tko je zapravo glavni čovjek Eurolex zaštite, tvrtke u središtu afere Hipodrom?

INDEX neslužbeno doznaje da USKOK među dokazima u aferi Hipodrom još nije priložio poruke pronađene u mobitelu Domagoja Galića, bivšeg direktora tvrtke Eurolex zaštita. Njemu je mobitel bio oduzet, a i tajno je nadziran od ožujka 2024. u sklopu akcije koja je raskrinkala golemu poreznu utaju. Tajne mjere bile su na snazi i prvih par mjeseci ove godine, sve do uhićenja skupine osumnjičenih predvođene Goranom Krunićem, među kojima je bio i Galić.
Izvlačenje novca
Kako smo već pisali, Krunić i njegovi suradnici osumnjičeni su da su preko prijevarnih tvrtki ispostavljali račune za nepostojeće usluge na temelju kojih su firme koje su ih dobivale umanjivale poreznu obvezu. Eurolex zaštita, kako je Galić već priznao, na taj je način utajila oko 215 tisuća eura poreza za razdoblje od siječnja 2023. do kraja listopada 2024. godine. Osim toga, na temelju fantomskih računa iz Eurolex zaštite izvučeno je još oko 970 tisuća eura.
Taj su novac, tvrdi USKOK, podijelili Galić i Zdeslav Ivan Gregurić, za kojeg istražitelji navode da je bio stvarni voditelj poslovanja Eurolex zaštite. Krunić je pak dobio svoju proviziju.
Mjesec i pol dana kasnije Domagoj Galić završava pod novom istragom i to u aferi Hipodrom. On je trenutačno u bijegu, no policija je po nalogu USKOK-a uhitila njegova oca Slavka te ravnatelja Ustanove za upravljanje sportskim objektima Kostu Kostanjevića.
Gdje su tajne snimke?
Iako je bilo za očekivati da se među dokazima nađu i razgovori između Galića i Kostanjevića, budući da je Galić bio pod tajnim nadzorom upravo u vrijeme kada se navodno izvlačio novac preko lažnih faktura za zaštitu Hipodroma, za sada ih istražitelji još nisu priložili. Nije isključeno da se u nastavku postupka pojave, ako su snimljeni.
No, ono što upada u oči jest tvrdnja USKOK-a da je u aferi PDV stvarni voditelj poslovanja Eurolex zaštite bio Zdeslav Ivan Gregurić, koji je još uvijek u istražnom zatvoru, dok se u aferi Hipodrom tvrdi da je to bio Galić, dok je njegov otac bio stvarni voditelj poslovanja sektora zaštitarstva u tvrtki.
Da je Gregurić stvarno vodio Eurolex zaštitu, istražitelji zaključuju iz činjenice da je njegov mobitel bio registriran na tu tvrtku, da je on dogovarao prebacivanje registracija automobila na Eurolex zaštitu te da su ga ostali spominjali kao ključnog čovjeka u Eurolex zaštiti. Jedan svjedok, koji je ispitan tijekom izvida, čak je izjavio da ga je Gregurić prijetnjama prisiljavao na neke poslovne poteze, a dodao je i da se upravo Greguriću predavao novac izvučen preko prijevarnih tvrtki.
Tko stvarno vodi firmu?
Gregurić, međutim, istragom u aferi Hipodrom za sada nije obuhvaćen, iako nam izvori bliski ovom slučaju kažu da bi proširenja moglo biti. Osim toga, raspolažu i određenim informacijama da su akteri afere Hipodrom možda bili prisiljeni raditi sve ono što im je stavljeno na teret.
Inače, Zdeslav Ivan Gregurić, prema tvrdnjama USKOK-a, bio je i stvarni voditelj poslovanja tvrtke Metalproizvod Lučić koja je također korištena za ispostavljanje lažnih faktura. Prema službenim podacima, kako smo već pisali, Zdeslav Ivan Gregurić suvlasnik je tvrtke X-Product, koja se bavi zbrinjavanjem otpada, a u njoj mu je jedan od poslovnih partnera Josip Vidović, koji je i suvlasnik Eurolex zaštite.
Drugi Gregurićev poslovni partner, u službenim dokumentima, jest Ante Zorić, nedavno uhićen u aferi sa sutkinjom koja je, kako sumnja USKOK, urgirala kod svojih kolegica za interese tvrtke u vlasništvu obitelji Petrač.
Gregurić je, prema javno dostupnim podacima, i član uprave tvrtke BH Petrol d.o.o. iz Livna, a prije više godina bio je i suvlasnik tvrtke u Pragu. Upravo u BiH trenutačno se, navodno, skriva osumnjičeni Domagoj Galić.
USKOK-ovi svjedoci
U nastavku postupka istražitelji će zasigurno provjeriti je li Gregurić imao ikakvu ulogu u aferi Hipodrom. Za to vrijeme Kostanjević i dalje tvrdi da je riječ o političkom progonu, dok svjedoci iz gradske ustanove u svojim iskazima navode da ih je upravo on tražio da potpisuju lažnu dokumentaciju o čuvanju Hipodroma te ostalih sportskih objekata.
Među svjedocima koje USKOK planira tijekom istrage ispitati je čak 175 zaštitara čija su imena bila navedena u dokumentaciji na osnovi koje su plaćani računi Eurolex zaštiti. Istražitelji tvrde da nikada nisu bili angažirani na Hipodromu, dok Galići i Kostanjević uvjeravaju da je posao uredno odrađivan.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati