Tko je sutkinja koja se ne slaže s presudom Mladiću? Osporavala genocid u Srebrenici
RATNI zapovjednik vojske bosanskih Srba Ratko Mladić u utorak je pravomoćno proglašen krivim za najteže ratne zločine i osuđen na kaznu doživotnog zatvora na temelju odluke žalbenog vijeća Mehanizma za međunarodne kaznene sudove (MICT).
Predsjednica petočlanog sudskog vijeća, sutkinja iz Zambije, Prisca Matimba Nyambe, izričući presudu Mladiću (78), rekla je da je većina sudaca u cijelosti prihvatila zaključke i presudu prvostupanjskog vijeća iz 2017. godine te je odbacila navode iz žalbi koje su podnijeli Mladić i tužiteljstvo MICT-a.
Dok se čitala odluka Žalbenog vijeća, više puta se napomenulo da jedna od sutkinja ima suprotno mišljenje. Riječ je o Prisci Matimba Nyambe, sutkinji i Zambije i predsjednici petočlanog sudskog vijeća.
Ona je, kako podsjeća Klix, još ranije rat u BiH nazvala građanskim, a osporavala je i razmjere zločina u Srebrenici.
Ona je bila članica sudskog vijeća koje je osudilo Zdravka Tolimira za genocid u Srebrenici. Međutim, ona je izdvojila mišljenje na 38 stranica, gdje je rat u BiH nazvala "građanskim", osporavala razmjere zločina u Srebrenici, stupanj krivice rukovodstva Republike Srpske te je Tolimira smatrala nevinim.
"Suprotno stavovima većine članova Vijeća, ne slažem se sa stavom da je među pojedincima u snagama bosanskih Srba i rukovodstvom RS-a postojao UZP prisilnog uklanjanja stanovništva, bosanskih muslimana. Ne smatram da je postojao zajednički cilj za takav zločinački pothvat, nego da je stanovništvo enklava željelo otići i da je, uz pomoć AR BiH i Ratnog predsjedništva Žepe, postiglo sporazum o evakuaciji ljudi iz razloga ratne nužde. Shodno tome, ne mogu zaključiti da je bilo kakvo 'prisilno premještanje' doprinijelo zaključku o genocidu ili udruživanju radi vršenja genocida. Kao što ne mogu zaključiti, na osnovu ukupnih dokaza iz spisa, da su muslimanske civile u srebreničkoj i žepskoj enklavi progonile snage bosanskih Srba s traženom posebnom namjerom", napisala je sutkinja Nyambe u izdvojenom mišljenju nakon te presude.