Talijanski sud priznao pravo na očinski dopust lezbijkama

USTAVNI sud Italije presudio je da nebiološka majka u istospolnoj zajednici ima pravo na očinski dopust, izjednačivši njezinu poziciju u bračnoj zajednici s ulogom oca i time joj priznajući pravo na vrijeme za povezivanje s novorođenčetom, piše Euronews.
Sud je u ponedjeljak utvrdio da je uredba iz 2001. o roditeljskom dopustu neustavna jer nije priznavala da i nebiološka majka u lezbijskoj građanskoj zajednici ima pravo na obvezni očinski dopust od deset dana u Italiji. Sud je argumentirao da interes djeteta da provodi vrijeme s oba roditelja te odgovornosti roditelja ne ovise o njihovoj spolnoj orijentaciji.
Druga presuda suprotna idejama talijanske vlade
To je druga presuda u dva mjeseca koju su pozdravili LGBTQ+ aktivisti, jer je objavljena usred nastojanja desničarske vlade premijerke Giorgije Meloni da suzbije surogat-majčinstvo i promiče tradicionalne obiteljske vrijednosti.
U svibnju je Ustavni sud odlučio da dvije žene mogu biti upisane kao roditelji djeteta u rodni list, navodeći kako se priznavanje roditeljskih prava ne može ograničiti samo na biološku majku u obiteljima s istospolnim roditeljima.
Italija ima stroga ograničenja kada je riječ o medicinski potpomognutoj oplodnji i zabranu surogat-majčinstva od 2004. godine. Prošle je godine vlada Giorgije Meloni proširila zabranu i kriminalizirala Talijane koji odlaze u inozemstvo kako bi dobili djecu putem surogat-majčinstva.
Presuda donesena u ponedjeljak odnosi se na žene koje su otišle u inozemstvo kako bi legalno obavile postupke medicinski potpomognute oplodnje. Kao i u slučaju presude iz svibnja, udruga Pro Life and Family kritizirala je odluku suda kao smiješnu, navodeći da je to još jedan dokaz kako "rodno ludilo" utječe na talijanski društveni i pravni poredak.
"Sva djeca imaju pravo na roditeljsku skrb"
Zastupnik Europskog parlamenta Alessandro Zan, koji se već dugo zalaže za veća prava LGBTQ+ osoba u Italiji, nazvao je presudu povijesnim okončanjem "nepravedne i okrutne diskriminacije".
"Pravosuđe podsjeća vladu na jednostavno načelo: ljubav je obitelj, a svaki dječak i djevojčica imaju pravo na brigu i zaštitu oba roditelja, bez diskriminacije", napisao je Zan u objavi na društvenim mrežama.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati